Ślimaki - rodzaje, charakterystyka, wymagania, ceny

Niezależnie od wielkości, akwarium można zaaranżować na różne sposoby. Do wyboru jest wiele odmian ryb, roślin i akcesoriów. Pojawiają się także stworzenia często uważane za szkodniki. Ślimaki, bo o nie chodzi, mogą sprawiać problemy. Warto jednak wiedzieć, że ich obecność w zbiorniku ma też swoje zalety. Mięczaki usuwają glony z roślin oraz elementów wyposażenia. Warto, więc poszerzyć wiedzę na ich temat.

Wodne i lądowe mięczaki – rodzaje i rozmnażanie

Ślimaki tworzą bardzo liczną i zróżnicowaną gromadę zwierząt zaliczaną do typu mięczaków. Obecnie na świecie występuje około 105 000 gatunków. Dzielących się na organizmy wodne oraz lądowe. Najwięcej odmian ślimaków żyje w morzach i oceanach. Nadal sporo, bo 10 000 to gatunki zamieszkujące wody słodkie. Kolejne 25 000 to występujące praktycznie na całym świecie mięczaki lądowe. W Polsce sklasyfikowano 221 odmian, w tym tylko 6 morskich. Do tego dochodzą rodzaje słodkowodne w liczbie 45 a resztę stanowią ślimaki lądowe. Wśród tych stworzeń można znaleźć ciekawe okazy akwariowe.

Gromada ślimaków jest tak duża, że konieczne stało się podzielenie jej na podgromady. W tradycyjny podejściu systematycznym występują trzy i są to stworzenia:

  • Tyłoskrzelne – należą do nich ślimaki morskie, tylko nieliczne żyją w środowisku słodkowodnym. Zalicza się do nich między innymi wypławczak garbaty, alderia, embletonia blada.
  • Przodoskrzelne – najliczniejsza podgromada ślimaków morskich i żyjących w środowisku słodkowodnym. W Polsce najczęściej spotykane są żyworódki oraz zagrzebki pospolite.
  • Płucodyszne – to głównie ślimaki lądowe i nieliczne słodkowodne. Należy do nich winniczek, pomrów wielki, błotniarka, zatoczek rogowy.

To tyle, jeśli chodzi o podstawowe rodzaje ślimaków. Warto teraz przejść do innych tematów a jednym z nich jest rozmnażanie. Spora część tych mięczaków to osobniki jednopłciowe. Zatem potrzeba pary by pojawiło się potomstwo. Jednakże istnieją także gatunki obupłciowe, czyli hermafrodyty. W tym wypadku wystarczy jeden okaz do wydania potomstwa. W zależności od odmiany, ślimaki składają jaja w wodzie i na lądzie. Część jest także jajożyworodna. Dokładniejszą charakterystykę ślimaków można znaleźć na naszej tronie.

Co jedzą i w jakich odmianach występuj ślimaki akwariowe?

Akwartystyka jest ulubionym zagadnieniem wielu osób. Kolorowe rybki i roślinki rozwijają się w niejednym zbiorniku. Tymczasem ślimaki często są uważane za szkodniki. Poszukiwane są porady jak je usunąć lub zwalczyć by więcej się nie pojawiały. Warto jednak wiedzieć, że ich obecność w kontrolowanej ilości może być pomocna. W większości ślimaki w akwarium nie jedzą zdrowych roślin. Ich przysmakiem jest rozkładająca się masa. Niejeden mięczak zjada glony, resztki pokarmu dla ryb oraz zepsute jaja. Nie rusza za to zdrowej ikry. Zatem ślimaki pomagają utrzymać czystość w sztucznym zbiorniku.

Oczywiście, jeśli liczba brzuchonogów niebezpiecznie wzrośnie, akwarium przestanie wyglądać estetycznie. Będzie też bardzo trudno je usunąć. Warto, więc kontrolować ich ilość między innymi poprzez odgraniczanie ich naturalnego pożywienia i nieprzekarmianie ryb. O tym jak regulować populację ślimaków i zwalczyć nadmiar można dowiedzieć się na naszej stronie. Tymczasem w tym tekście przejdziemy do odmian najczęściej pojawiających się w akwariach. Bez wątpienia największą popularnością cieszą się dość duże ampularie. Osobniki z tej rodziny mają ciekawe wybarwienia, najczęściej żółte, brązowe, czarne i niebieskie.

Akwarystyka jest tak wciągająca, bowiem daje kontakt z wieloma ciekawymi gatunkami zwierząt. Kolejne ślimaki cieszące się uznaniem to:

    Zatoczek rogowy – zazwyczaj ma brązową lub szarawą muszlę i duże czułki. Chętnie zjada resztki zostawiane przez ryby.
  • Świderek (Melanoides tuberculata) – niewielki mięczak z wydłużoną, stożkowatą muszlą,
  • Ślimak Nertina Zebra – dość duży ślimak chętnie zjadający glony,
  • Vittina Semiconica – gatunek słodkowodny pochodzący z Indonezji.
  • Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka przykładów. Po listę innych, ciekawych odmian zapraszamy na nasza stronę.