Shar pei - opis, pochodzenie, wychowanie, opinie

Każdy kojarzy zabawnego psa z fałdami skóry na głowie lub na całym ciele. Ten pomarszczony pies nie jest jednak potulnym misiem. Pochodzi od chińskich psów bojowych i stróżujących. Jednak odpowiednie prowadzony przez doświadczonego opiekuna, shar pei staje się przyjaznym psem rodzinnym, szczególnie dla rodziny z dziećmi. Opiszemy wygląd i charakter shar pei oraz wyjaśnimy czy istnieje odmiana miniaturka.

Shar pei - opis ciekawej rasy ze zmarszczkami

Hodowla tej rasy łączy się z ciekawą historią. Rasa shar pei, pochodząca od pradawnych molosów, hodowana była w południowych Chinach od wieków. Psy te wykorzystywano do polowań na grubego zwierza, do zaganiania stad, do pilnowania świątyń, do walk psów oraz niestety do konsumpcji. Mit głosi, że skóra z fałdami miała chronić mięśnie psa w czasie walk psów.

Rasa ta niemal nie wymarła w czasach rządów Mao, który początkowo uznał hodowlę psów shar pei, shih tzu i innych za wyraz burżuazyjnego luksusu i nałożył na hodowców olbrzymie podatki. Ostatecznie hodowla psów rasowych została zakazana jako wyraz burżuazyjnej dekadencji. W rezultacie czego populacja shar pei drastycznie zmalała. Jeden z czołowych hodowców i miłośników tej rasy Matgo Law, w celu ratowania rasy, napisał artykuł do amerykańskiego pisma kynologicznego. Uzyskał on duży odzew i psy tej rasy zostały wysłane z Hongkongu do USA.

Szczeniak shar pei z rodowodem (metryką ZKwP) na ogół kosztuje od 4 do 7,5 tysięcy zł, a nawet więcej. Wysoka cena wynika z rzadkości tej rasy oraz z konieczności przeprowadzenia badań genetycznych, mających na celu wyeliminowanie chorób i wad genetycznych.

Wygląd i pielęgnacja rasy z pofałdowaną skórą

Jak pielęgnować psa ze zmarszczkami

Charakterystyczną cechą shar pei jest jakby nadmiar skóry. Szczeniak tej rasy jest pomarszczony na całym ciele, zaś dorosły osobnik odznacza się luźną skórą a pomarszczony jest tylko w okolicy głowy, pyska i ogona.

Niestety skóra z fałdami naraża tego psa na choroby i infekcje i wymaga od opiekuna starannej pielęgnacji. Szczególnie mocno pofałdowany szczeniak wymaga pieczołowitej pielęgnacji skóry. Psy tej rasy najczęściej cierpią na atopowe zapalenie skóry oraz na entropium czyli nieprawidłowe podwinięcie powieki, które grozi ślepotą. Oczy psa należy regularnie sprawdzać, gdyż w przypadku podwinięcia powieki konieczna jest szybka pomoc weterynaryjna.

Jak wygląda pies z fałdami

Shar pei to pies średniej wielkości i mocnej budowie ciała. Dorosły shar pei, pies czy suka, waży od 18 do 25 kg i osiąga wzrost od 44 do 51 cm. Shar pei ma dużą głowę, w stosunku do reszty ciała. Uszy są małe i spiczaste, zaś ogon wysoko osadzony i zawinięty na grzbiecie. Podobnie jak chow chow, pies ze zmarszczkami ma niebieski język.

Warto wiedzieć, że nie istnieje odmiana shar pei miniaturka. Moda i wysoka cena tej rasy sprawiła, że wyrosły pseudohodowle, które oferują psy niezgodne z wzorcem rasy. Jeśli spotkasz ogłoszenia “shar pei miniaturka”, pamiętaj, że jest to hodowla niezgodna z wzorcem FCI i nierzadko oszustwo.

Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie tylko jednolite w różnych kolorach, z wyjątkiem białego. Umaszczenie może być zatem czarne, brązowe, niebieskie, beżowe, płowe lub kremowe. Najczęściej spotykane są shar pei w kolorze płowym, zaś najbardziej cenione są niebieskie. Szata shar pei może być gładkowłosa lub szorstkowłosa. Wzorzec dopuszcza dwa rodzaje sierści: gładką horde coat i dłuższą brush coat. Sierść dłuższa niż 2.5 cm jest niezgodna z wzorcem rasy.

Charakter shar pei - dla kogo ten pies będzie najlepszym przyjacielem

Jak większość molosów shar pei jest spokojny i opanowany. Jest to pies jednego pana, gdyż mocno przywiązuje się do opiekuna. Nie jest to rasa wesoła i skora do zabawy, jednak jego stoicki spokój i opiekuńczy charakter czyni go idealnym psem rodzinnym, dla rodziny z dziećmi. Warto zachęcać go do zabawy, co pogłębia więź z rodziną. Shar pei to pies czuły i serdeczny, domagający się pieszczot. Dość dobrze znosi samotność, lecz powinien być uczony zostawania samemu w domu od szczeniaka.

Shar pei świetnie dostosowuje się do swojego opiekuna. Będzie świetnym towarzyszem zarówno dla domatora, jak i dla osoby czynnej, lubiącej sport i aktywność fizyczną. Shar pei nie wymaga dużej aktywności fizycznej.

Pies ten nie nadaje się do stróżowania na zewnątrz, gdyż nie ma podszerstka. Musi mieszkać w mieszkaniu. Jego stróżujący charakter może objawić się głośnym szczekaniem, jednak cechę tę można wyeliminować poprzez odpowiednie szkolenie.

Wychowanie i szkolenie shar pei

Opinie specjalistów wskazują, że nie jest to pies dla początkujących. Opiekun shar pei musi mieć doświadczenie i umieć stosować pozytywne metody szkolenia. Niedopuszczalne są brutalne metody wychowania.

Shar pei to pies niezależny, który zostawić sobie pewną dozę wolności. Przeważają opinie, że shar pei to pies uparty i trudny do szkolenia. Doświadczony opiekun musi postępować cierpliwie, konsekwentnie i stosować pozytywne metody szkolenia. Ten pies wyhodowany do walki nie zniesie metod brutalnych i ostrych. Opinie ekspertów wskazują, że problemem tego psa jest nie tyle upór co brak motywacji. Shar pei nie brak inteligencji, lecz trudno jest zmotywować do nauki. Brutalne metody mogą go zablokować, zaś cierpliwość i metody pozytywne sprawią, że pies zrozumie o co chodzi i zacznie wykonywać polecenia opiekuna.

Rasa ta nie ma skłonności do ucieczek, może być za to szczekliwa. Szczeniak shar pei lubi niszczyć rzeczy w mieszkaniu, ale pies dorosły jest znacznie spokojniejszy. Shar pei jest dość nieufny wobec obcych.

Shar pei to pies do walki i polowań, dlatego też konieczna jest jego wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami. Nauczenie psa komend “zostaw” i “siad” umożliwi mu koegzystencję z kotem. Generalnie jednak rasa ta z trudem toleruje koty i inne psy w tym samym domu.

Ta ciekawa rasa z fałdami jest czasem wybierana przez początkujących, których zachwyca wygląd psa. Niestety shar pei nie jest zalecany osobom bez doświadczenia w szkoleniu psów. Warto pamiętać, że jest to pies bojowy, hodowany do walk psów. Niewłaściwe szkolenie lub zaniedbanie szkolenia i socjalizacji może spowodować u tych psów agresję.