Shar pei - opis, pochodzenie, wychowanie, opinie

Shar pei czy innymi słowy pies ze zmarszczkami to zdystansowany do świata pupil o niecodziennym wyglądzie oraz złożonym usposobieniu. Ze względu na swoją upartość, nie jest to pies dla każdego. Dlatego poniżej omówimy charakter shar pei, wskażemy najważniejsze wymagania rasy, a także dokonamy charakterystyki ich wyglądu.

Jak wyglądają psy rasy shar pei?

Historia, wymiary i charakterystyczne cechy rasy

Szarpej jest psem pochodzącym z Chin. Według wielu podań, to jedna z najstarszych ras świata, a jej historia może sięgać nawet początków naszej ery. Najprawdopodobniej shar pei był znany już w dynastii Han, na co dowodem mają być rysunki oraz posągi charakterystycznych psów z pomarszczonymi fałdami skóry. Bez wątpienia jest to najbardziej charakterystyczna rasa psów, którą trudno pomylić. W komunistycznych Chinach shar pei został szybko uznany za dobro luksusowe, co wiązało się z nałożeniem bardzo dużego podatku. Jak wskazuje historia, w owym okresie rasa uległa niemal całkowitej zagładzie. Dopiero w latach 50 XX wieku nastąpiło ponowne odtworzenie rasy, a niewiele później stworzenie wzorca.

Prawidłowe wymiary shar pei to około 44 do 51 cm w kłębie. Wszelkie informacje odnośnie wyglądu uzyskamy we wzorcu rasy numer 309. Dowiadujemy się z niego, iż waga dorosłego psa powinna mieścić się w przedziale 24,9 do 29,5 kg. Dorosła suczka szarpej może być nieco drobniejsza, a jej idealna waga powinna mieścić się w zakresie 18,1 do 24,9 kg. Czasem w ofertach sprzedaży szczeniąt pojawia się tak zwany shar pei miniaturka. Warto tutaj podkreślić, że miniaturka nie występuje we wzorcu rasy, a waga poniżej określonych parametrów stanowi odstępstwo od wzorca.

Shar pei to niecodziennie wyglądający pies z fałdami skóry na całym ciele. Prawdopodobnie jest to najbardziej pomarszczona rasa psów na całym świecie. Pupil jest tak pomarszczony, że to właśnie fałdy stanowią jego znak rozpoznawczy. Do charakterystycznych cech należą także uszy w kształcie muszelek, mocno rozbudowana na boki, krótka kufa oraz ciemne znaczenia w obrębie pyska.

Znakiem rozpoznawczym rasy jest też niebieski język, typowy dla sharpay i chow chow. W starożytnych Chinach wierzono, że niebieskie zabarwienie języka szczekającego psa odstrasza diabły. Była to zatem cecha bardzo pożądana wśród obu ras. Sprawdź także ten artykuł o shar peiu niebieskim i shar peiu szarym.

Ogólny wygląd futra i dopuszczalne umaszczenie

Psy rasy szarpej posiadają bardzo charakterystyczną sierść długości 1 – 1,5 cm. Okrywa włosowa jest szorstka, szczeciniasta i nastroszona w obrębie pyska, ogona oraz grzbietu. Niewielkie nastroszenia sierści znajdują się jedynie na koniczynach psa. Co ciekawe, shar pei jest całkowicie pozbawiony podszerstka, dlatego może być odpowiednią rasą dla osób, które są uczulone na psią sierść. Pomimo braku podszerstka, psy bardzo dobrze radzą sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi i nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia ciała przed zimnem.

Wśród pomarszczonych psów wyróżnia się różne umaszczenie. Dopuszcza się niemal każdy jednolity kolor (np. czarny, brązowy, czy rudy). Jedynym wyjątkiem jest kolor biały, który nie powinien pokrywać całego ciała zwierzęcia. Wzorzec dopuszcza jaśniejsze zabarwienie na wewnętrznej stronie ud oraz na ogonie. Niedopuszczalna jest natomiast maść łaciata czy umaszczenie z białymi znaczeniami.

Informacje ze wzorca FCI wskazują też na występowanie kilku typów szaty. Dopuszczalna jest szata horse coat, czyli tak zwana sierść końska. Wśród pomarszczonych psów może także występować szata szczeciniasta typu brush coat. Sharpay może także posiadać szatę typu bear coat, jednak jest to cecha dyskwalifikująca i niepożądana w hodowlach.

Charakter i wymagania rasy

Prawdziwe usposobienie psa rasy szarpej

Wybierając szczeniaki danej rasy, zwracamy uwagę na cechy charakteru. Tak jest również w przypadku shar pei, które nie są odpowiednimi psami dla każdego. Dorosły szarpej jest co prawda bardzo opanowany i spokojny, jednak bywa także wyjątkowo uparty. Opinie o tej rasie często wskazują na trudności w szkoleniu, bowiem pupil wykazuje dużą dawkę niezależności.

Psy szarpej są wyjątkowo lojalnymi i bardzo czułymi pupilami domowymi. Lubią kontakt z człowiekiem, nie wykazują wobec niego zachowań agresywnych, a przy okazji są bardzo delikatne w kontaktach ze wszystkimi członkami rodziny. Dobrze socjalizowane psy rasy szarpej okazują się mało problematycznymi pupilami domowymi.

Chinese fighting dog posiadają także skłonności do dominacji. Pies shar pei nie wykorzystuje jej jednak w kontaktach z ludźmi, a z innymi zwierzętami. Szczególne problemy mogą występować w relacjach z psami tej samej płci. Szarpej podchodzi do nich dość nieufnie, niechętnie dzieli się swoim terenem, a w relacjach z człowiekiem może poczuć się zazdrosny. Dlatego psy tej rasy nie są najlepszymi towarzyszami dla mniejszych pupili domowych.

Nasz pies z fałdami skóry chętnie widzi się w roli obrońcy rodziny. Już młody, pomarszczony szczeniak może podchodzić dość nieufnie do obcych ludzi. Nie jest przy tym nadmiernie szczekliwy, a raczej pełni rolę czujnego obserwatora. Dobrze prowadzone psy nie prowokują konfliktów, jednak w razie potrzeby nie zawahają się bronić swojego właściciela. Nasz czarny czy brązowy towarzysz już samym wyglądem budzi respekt na spacerach. Pozostaje przy tym dumny, pewny siebie i bardzo spokojny.

Pies rasy shar pei - wymagania szkoleniowe

Z natury uparte psy rasy shar pei nie są najłatwiejsze w szkoleniu. Wszystko za sprawą ich niezależnego charakteru oraz upartości. Prawidłowe szkolenie wrinkle dogs należy wdrażać już na pierwszych etapach życia szczeniaka. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się psie przedszkole, które umożliwia właściwą socjalizację.

Szarpej lubi kontakt z właścicielem i będzie chętnie wykonywał jego polecenia, jeśli wydadzą mu się atrakcyjne. Szkolenie psa powinno być możliwie jak najmniej monotonne, bowiem powtarzanie tych samych komend sprawi, że szczeniak straci zainteresowanie współpracą.

Psy powinny poznać podstawowe komendy posłuszeństwa, wymyślne sztuczki są trudne do opanowania ze względu na niezależny charakter piesków. Mimo pewnych trudności szkoleniowych, szarpej może okazać się bardzo posłusznym oraz pojętnym uczniem. Warunkiem jest konsekwencja, łagodne traktowanie, wskazanie reguł panujących w rodzinie oraz bezwzględne ich wymaganie.

Shar pei - pielęgnacja i żywienie

Pies shar pei jest dość łatwy w pielęgnacji. Jego krótka sierść nie wymaga zbyt częstego czesania ani skracania. Dobrym pomysłem będzie delikatne przeczesywanie sierści specjalną rękawiczką, co nabierze szczególnego znaczenia w czasie linienia.

Opis pielęgnacji to także kąpiele, które wykonujemy jedynie w razie potrzeby. Krótka sierść nie wymaga suszenia ani nakładania odżywek ochronnych. Wystarczy pilnować, aby woda nie dostała się do uszu. Pies rasy shar pei jest podatny na zapalenia, dlatego warto regularnie kontrolować stan małżowin.

Nasz czarny czy brązowy pies może też posiadać tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego prawidłowa pielęgnacja polega na regularnej kontroli stanu jamy ustnej. W niektórych przypadkach niezbędne okaże się także przycinanie pazurów.

Prawidłowa pielęgnacja to również odpowiednio zbilansowane żywienie, które może uchronić pupila przed wieloma groźnymi chorobami. Żywienie szczeniaka powinno bazować na produktach bogatych w białko pochodzenia zwierzęcego. Dorosły pies najlepiej poradzi sobie z karmą dla ras dużych, najlepiej z niewielką ilością białka, które może powodować alergie skórne.

Przy żywieniu czarnych czy brązowych shar pei czy czarnych flat coated retrieverów

warto także zwrócić uwagę na obecność chondroityny oraz glukozaminy. Są to substancje, które wspomagają prawidłowe działanie chrząstek stawowym. Dobrym pomysłem będzie podawanie dodatkowych suplementów diety, zawierających dodatek owych substancji.

Ile kosztuje shar pei?

Shar pei jest rozpoznawalną, ale niezbyt popularną rasą psów. Często występują trudności w znalezieniu dobrych hodowli, które aktualnie posiadają szczeniaki na sprzedaż. Na niewielką popularność wpływa zapewne upartość pupili, a także cena zakupu szczeniaka.

Młoda miniaturka dorosłego psa z rodowodem ZKWP kosztuje przynajmniej 3500-4000 zł. Dobra hodowla zazwyczaj sprzedaje pupile w jeszcze wyższych cenach. Prawidłowo zbudowany szczeniak shar pei może kosztować 4000-7500 zł i są to kwoty obowiązujące w wielu polskich hodowlach. Sprawdzona hodowla zagraniczna będzie sprzedawała szczenięta po jeszcze wyższych stawkach.

Wybierając szczeniaka shar pei czy flat coated retriever, warto zwrócić szczególną uwagę na warunki hodowlane. Dobry hodowca powinien opisać osiągnięcia psów hodowlanych, a także określić ich cechy charakteru. Warto tutaj pamiętać, że szczeniaki dziedziczą pewną część cech po swoich rodzicach. W przypadku ras trudnych w szkoleniu szczególnie istotne okazuje się dobre skojarzenie psa i suki, pozbawionej niekorzystnych cech osobowości. Istotna jest również socjalizacja, która zaczyna się jeszcze u hodowcy. Przed zakupem szczeniaka, warto poczytać opinie o danym hodowcy. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać godne zaufanie miejsce, w którym zakupimy idealnego pupila.

Każdy kojarzy zabawnego psa z fałdami skóry na głowie lub na całym ciele. Ten pomarszczony pies nie jest jednak potulnym misiem. Pochodzi od chińskich psów bojowych i stróżujących. Jednak odpowiednie prowadzony przez doświadczonego opiekuna, shar pei staje się przyjaznym psem rodzinnym, szczególnie dla rodziny z dziećmi. Opiszemy wygląd i charakter shar pei oraz wyjaśnimy czy istnieje odmiana miniaturka.

Shar pei - opis ciekawej rasy ze zmarszczkami

Hodowla tej rasy łączy się z ciekawą historią. Rasa shar pei, pochodząca od pradawnych molosów, hodowana była w południowych Chinach od wieków. Psy te wykorzystywano do polowań na grubego zwierza, do zaganiania stad, do pilnowania świątyń, do walk psów oraz niestety do konsumpcji. Mit głosi, że skóra z fałdami miała chronić mięśnie psa w czasie walk psów.

Rasa ta niemal nie wymarła w czasach rządów Mao, który początkowo uznał hodowlę psów shar pei, shih tzu i innych za wyraz burżuazyjnego luksusu i nałożył na hodowców olbrzymie podatki. Ostatecznie hodowla psów rasowych została zakazana jako wyraz burżuazyjnej dekadencji. W rezultacie czego populacja shar pei drastycznie zmalała. Jeden z czołowych hodowców i miłośników tej rasy Matgo Law, w celu ratowania rasy, napisał artykuł do amerykańskiego pisma kynologicznego. Uzyskał on duży odzew i psy tej rasy zostały wysłane z Hongkongu do USA.

Szczeniak shar pei z rodowodem (metryką ZKwP) na ogół kosztuje od 4 do 7,5 tysięcy zł, a nawet więcej. Wysoka cena wynika z rzadkości tej rasy oraz z konieczności przeprowadzenia badań genetycznych, mających na celu wyeliminowanie chorób i wad genetycznych.

Wygląd i pielęgnacja rasy z pofałdowaną skórą

Jak pielęgnować psa ze zmarszczkami

Charakterystyczną cechą shar pei jest jakby nadmiar skóry. Szczeniak tej rasy jest pomarszczony na całym ciele, zaś dorosły osobnik odznacza się luźną skórą a pomarszczony jest tylko w okolicy głowy, pyska i ogona.

Niestety skóra z fałdami naraża tego psa na choroby i infekcje i wymaga od opiekuna starannej pielęgnacji. Szczególnie mocno pofałdowany szczeniak wymaga pieczołowitej pielęgnacji skóry. Psy tej rasy najczęściej cierpią na atopowe zapalenie skóry oraz na entropium czyli nieprawidłowe podwinięcie powieki, które grozi ślepotą. Oczy psa należy regularnie sprawdzać, gdyż w przypadku podwinięcia powieki konieczna jest szybka pomoc weterynaryjna.

Jak wygląda pies z fałdami

Shar pei to pies średniej wielkości i mocnej budowie ciała. Dorosły shar pei, pies czy suka, waży od 18 do 25 kg i osiąga wzrost od 44 do 51 cm. Shar pei ma dużą głowę, w stosunku do reszty ciała. Uszy są małe i spiczaste, zaś ogon wysoko osadzony i zawinięty na grzbiecie. Podobnie jak chow chow, pies ze zmarszczkami ma niebieski język.

Warto wiedzieć, że nie istnieje odmiana shar pei miniaturka. Moda i wysoka cena tej rasy sprawiła, że wyrosły pseudohodowle, które oferują psy niezgodne z wzorcem rasy. Jeśli spotkasz ogłoszenia “shar pei miniaturka”, pamiętaj, że jest to hodowla niezgodna z wzorcem FCI i nierzadko oszustwo.

Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie tylko jednolite w różnych kolorach, z wyjątkiem białego. Umaszczenie może być zatem czarne, brązowe, niebieskie, beżowe, płowe lub kremowe. Najczęściej spotykane są shar pei w kolorze płowym, zaś najbardziej cenione są niebieskie. Szata shar pei może być gładkowłosa lub szorstkowłosa. Wzorzec dopuszcza dwa rodzaje sierści: gładką horde coat i dłuższą brush coat. Sierść dłuższa niż 2.5 cm jest niezgodna z wzorcem rasy.

Charakter shar pei - dla kogo ten pies będzie najlepszym przyjacielem

Jak większość molosów shar pei jest spokojny i opanowany. Jest to pies jednego pana, gdyż mocno przywiązuje się do opiekuna. Nie jest to rasa wesoła i skora do zabawy, jednak jego stoicki spokój i opiekuńczy charakter czyni go idealnym psem rodzinnym, dla rodziny z dziećmi. Warto zachęcać go do zabawy, co pogłębia więź z rodziną. Shar pei to pies czuły i serdeczny, domagający się pieszczot. Dość dobrze znosi samotność, lecz powinien być uczony zostawania samemu w domu od szczeniaka.

Shar pei świetnie dostosowuje się do swojego opiekuna. Będzie świetnym towarzyszem zarówno dla domatora, jak i dla osoby czynnej, lubiącej sport i aktywność fizyczną. Shar pei nie wymaga dużej aktywności fizycznej.

Pies ten nie nadaje się do stróżowania na zewnątrz, gdyż nie ma podszerstka. Musi mieszkać w mieszkaniu. Jego stróżujący charakter może objawić się głośnym szczekaniem, jednak cechę tę można wyeliminować poprzez odpowiednie szkolenie.

Wychowanie i szkolenie shar pei

Opinie specjalistów wskazują, że nie jest to pies dla początkujących. Opiekun shar pei musi mieć doświadczenie i umieć stosować pozytywne metody szkolenia. Niedopuszczalne są brutalne metody wychowania.

Shar pei to pies niezależny, który zostawić sobie pewną dozę wolności. Przeważają opinie, że shar pei to pies uparty i trudny do szkolenia. Doświadczony opiekun musi postępować cierpliwie, konsekwentnie i stosować pozytywne metody szkolenia. Ten pies wyhodowany do walki nie zniesie metod brutalnych i ostrych. Opinie ekspertów wskazują, że problemem tego psa jest nie tyle upór co brak motywacji. Shar pei nie brak inteligencji, lecz trudno jest zmotywować do nauki. Brutalne metody mogą go zablokować, zaś cierpliwość i metody pozytywne sprawią, że pies zrozumie o co chodzi i zacznie wykonywać polecenia opiekuna.

Rasa ta nie ma skłonności do ucieczek, może być za to szczekliwa. Szczeniak shar pei lubi niszczyć rzeczy w mieszkaniu, ale pies dorosły jest znacznie spokojniejszy. Shar pei jest dość nieufny wobec obcych.

Shar pei to pies do walki i polowań, dlatego też konieczna jest jego wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami. Nauczenie psa komend “zostaw” i “siad” umożliwi mu koegzystencję z kotem. Generalnie jednak rasa ta z trudem toleruje koty i inne psy w tym samym domu.

Ta ciekawa rasa z fałdami jest czasem wybierana przez początkujących, których zachwyca wygląd psa. Niestety shar pei nie jest zalecany osobom bez doświadczenia w szkoleniu psów. Warto pamiętać, że jest to pies bojowy, hodowany do walk psów. Niewłaściwe szkolenie lub zaniedbanie szkolenia i socjalizacji może spowodować u tych psów agresję.