Psy rasowe - lista wszystkich ras psów z opisami i poradami

Wybór psa, który stanie się wiernym przyjacielem rodziny nie jest wcale łatwy. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Do najważniejszych należy ilość czasu, jaką można poświęcić zwierzęciu. Do tego dochodzi też miejsce zamieszkania, czy jest to dom czy blok. Na szczęście występuje wiele ras, spośród, których można wybierać. Przed podjęciem decyzji warto poznać podstawowy podział gatunków.

Odmiany psów rasowych

Podstawą, o której należy pamiętać jest to, że psy rasowe dzielą się na różne grupy i kategorie. Kryteriów podziału jest kilka, ale wszystko zaczyna się od budowy psiego ciała. Idąc tym tropem istnieje sześć grup psów. Do pierwszej zaliczane są molosy, skupiające największe i najmasywniejsze odmiany. Kolejne miejsca na liście zajmują sznaucery oraz pinczery. Niektórzy przedstawiciele tych ras osiągają spore rozmiary. Poza nimi występują charty, teriery i szpice. Rasy różnią się również długością sierści. Występują osobniki krótkowłose oraz średnio i długowłose. To jednak nadal nie koniec podziałów.

Psy rasowe dzieli się też ze względu funkcję, jaką spełniają. Patrząc pod tym kątem występują gatunki użytkowe oraz domowe. Do najbardziej znanych użytkowych należą bez wątpienia psy myśliwskie. Nie mniej znane są czworonogi pasterskie, stróżujące i pociągowe. Bardzo ważną rolę w społeczeństwie odgrywają psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym. Natomiast odmiany żyjące w domach dzieli się na dwie kolejne kategorie. Należą do nich psy ozdobne oraz do towarzystwa. Poza użytecznością, dzieląc psy na grupy pod uwagę bierze się też wielkość. Istnieją, więc psy ogromne i duże, średnie oraz małe.

Użytkowe i domowe rasy psów

Powyżej opisaliśmy podstawowe kryteria podziałów psów rasowych. Teraz przyszedł czas na wspomnienie najpopularniejszych przedstawicieli poszczególnych grup. Na początek użytkowe psy myśliwskie. Sporym uznaniem cieszą się niewielkie begle i jamniki. Do większych osobników również wykorzystywanych na polowaniach należą labradory i golden retrievery. Myśliwi chętnie korzystają z usług wyżłów oraz seterów. Popularne osobniki to oczywiście tylko wycinek większej całości. Spis zawierający wszystkie rasy{nie tylko tego typu) i ich zdjęcia, znajduje się na naszej stronie.

Na świecie występuje wiele różnych psów pasterskich i stróżujących. Pierwsze z wymienionych potrzebują sporo ruchu na świeżym powietrzu. Są bardzo inteligentne i szybo się uczą. Jedna z popularnych ras to owczarek border collie. Pies dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Wielu miłośników na całym świecie mają też berneńskie i szwajcarskie psy pasterskie. Polskim przedstawicielem grupy pasterskiej jest owczarek podhalański. Jeśli zaś chodzi o czworonogi stróżujące, najczęściej spotyka się dwa gatunki. Jest to owczarek niemiecki oraz doberman.

Wspominaliśmy także o psach pociągowych i pomagających osobom niepełnosprawnym. Ogromnym powadzeniem cieszy się alaskan malamut oraz siberian husky. Chyba każdy, chociaż słyszał nazwy tych popularnych ras pociągowych. Tymczasem dobrze znany pies przewodnik to wymieniany już labrador. By ta przykładowa lista była kompletna trzeba wymienić pieski ozdobne i do towarzystwa. Do osobników tego typu należy na przykład mały lub duży pudel. W wielu domach żyje uroczy pekińczyk. Oddanych miłośników ma też chihuahua. Po kompletną listę zawierającą wszystkie rasy każdej z opisywanych grup zapraszamy na naszą stronę.

Psy rasowe różnych wielkości

Za nami przykłady psów podzielonych ze względu na spełnianą funkcję. Teraz przechodzimy do popularnych czworonogów biorąc pod uwagę ich wielkość. Sporą grupę tworzą psy duże i ogromne. Czyli takie, których wysokość w kłębie przekracza 60 cm a minimalna waga to około 40 kg. Osobniki spełniające te kryteria dożywają zazwyczaj 8-10 lat. Są to zwierzęta domowe, trzeba jednak pamiętać, że potrzebują dużo miejsca do życia. Do najbardziej znanych olbrzymów należą sympatyczne bernardyny. Równie często spotykane są lubiące wodę nowofundlandy. Duże psy reprezentują również dogi niemieckie.

Kolejna grupa, czyli psy średnie, jest najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana. Zalicza się do niej czworonogi dorastające do 40-60 cm wysokości w kłębie. Występują tu zwierzęta długo, średnio i krótkowłose. Psy średnie są zazwyczaj zdrowe i długowieczne, długość ich życia wynosi około 14 lat. Oczywiście zapadają na różne choroby, ale to już zależy od indywidualnych predyspozycji, żywienia itp. Do uwielbianych zwierzaków z tej grupy należą między innymi buldogi angielskie, cocker-spaniele, pit bulle, owczarki szkockie collie.

Dotarliśmy do ostatniej grupy, w której znajdują się pieski niewielkich rozmiarów. Ich maksymalna wysokość w kłębie wynosi 39 cm a waga nie przekracza 12 kg. Wystarczy tylko obejrzeć zdjęcia tych zwierzaków by się w nich zakochać. Należy jednak pamiętać, że każdy mały czworonóg to prawdziwy pies. Wychowuje się go tak samo jak dużego czy średniego. Chętnie wybierane psiaki opisywanego typu to maltańczyki, mopsy, yorki, szpice miniaturowe. To tyle, jeśli chodzi o przykłady. Kompletny spis ras zawierający nazwy, porady i zdjęcia znajduje się na naszej stronie.