Bojownik - charakterystyka, odmiany, zdjęcia, porady hodowców

Piękna rybka akwariowa o długich, wachlarzowatych płetwach to bojownik wspaniały czy też bojownik strzępiasty. Rybka zachwyca wyglądem, jest łatwa do hodowli, zaś jej cena nie jest wygórowana. Jednak w przypadku tej rybki akwarystyka stawia przed nami spore wyzwania. Dzieje się tak z powodu agresywnego charakteru bojownika. Dowiedz się jakie wymagania ma ta piękna rybka, jaka powinny być parametry i temperatura wody i jakie gatunki ryb można trzymać w tym samym akwarium.

Bojownik syjamski (Betta splendens) - opisy rybki

Bojownik - wygląd i występowanie

W naturze ryba ta występuje w Azji Południowo-wschodniej, w wodach stojących i wolno płynących, na polach ryżowych, w strumieniach i stawach. Została również sztucznie wpuszczona do wód w krajach Dalekiego Wschodu i Ameryki Południowej. Hodowana jest również jako popularna rybka akwariowa. W naturze jest to ryba czerwona lub zielona i nie ma tak długich płetw i wygląda mniej widowiskowo. W sklepach akwariowych dostępne są odmiany hodowlane, które przyjmują różne kolory jak niebieski, czerwony, czarny i inne oraz zachwycają pięknymi, falującymi płetwami.

Bojownik wspaniały (Betta splendens), zwany też bojownik strzępiasty czy syjamski, dorata do 6 - 7 cm długości. Posiada silne, uzębione szczęki i dodatkowy system oddechowy “labirynt”, który pozwala mu pobierać tlen znad powierzchni wody. Charakterystyczną cechą są długie płetwy, większe od ciała rybki. Bojowniki są aktywne za dania. Żyją około 2 - 3 lat.

Opis rybki:

  • hodowla: łatwa,
  • żywienie: mięsożerna,
  • żerowanie: górne partie wody,
  • rozmnażanie: jajorodna,
  • kolory odmiany hodowlanej: czerwony, niebieski, zielony, czarny, brunatny.

Wśród bojowników hodowlanych wyróżnia się 8 odmian różniących się kolorem oraz sposobem opieki nad potomstwem. Istnieje również podział odmian różniących się kształtem płetw.

Cena bojowników wynosi około 18 zł za samca i około 8 zł za samicę. Cena samiczek jest niższa. W sklepach akwarystycznych od ręki można kupić tylko najbardziej popularne odmiany tej ryby. Rzadkie odmiany można zamawiać. Ich cena jest znacznie wyższa i rybę należy odebrać osobiście.

Samiec i samica - hodowla w akwarium

Gatunek ten odznacza się dymorfizmem płciowym. Samiec posiada jaskrawe ubarwienie i dłuższe płetwy. Zarówno samiec jak i samica odznacza się agresją wobec własnego gatunku. W naturze bojownik żyje samotnie i łączy się w pary tylko w celu odbycia tarła.

Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie jednej rybki, która potrzebuje niewielkiego akwarium. Jeśli marzy nam się hodowla większej ilości bojowników, lepiej zdecydować się na harem samiczek. Musi być ich liczba nieparzysta, najlepiej więcej niż 3. Taka grupa potrzebuje dużego akwarium, aby ustaliła między sobą rewiry. Akwarium powinno być odpowiednio zarośnięte roślinami, tak aby powstały osobne przestrzenie zapewniającym rybkom prywatność. Im więcej roślin i ozdób tym lepiej. Podczas wpuszczania do akwarium nowej samicy, należy umieścić ją na jakiś czas w kotniku i obserwować zachowanie grupy. Nowa samica musi zostać w kotniku tak długo, jak długo pozostałe prężą płetwy. Później też może dojść do konfliktów, ale w końcu rewiry i hierarchia się ustalają.

Może się również zdarzyć samica, która nie lubi życia w grupie. Błędem jest trzymanie 2 samców w tym samym, nawet dużym, akwarium. Większości akwarystów taka hodowla się nie udaje, gdyż w wyniku walk często dochodzi do śmierci jednej a nawet obu ryb.

Bojownik syjamski - wymagania i hodowla w akwarium

Wymagania odnośnie akwarium

Ryba bytująca pojedynczo potrzebuje akwarium minimum 20 l, zaś grupa musi mieć zbiornik co najmniej 54 litry. Akwarystyka łączy się niestety z wieloma mitami. Wbrew obiegowym opiniom bojownika nie należy trzymać w kuli. Wskutek działań obrońców zwierząt, w wielu krajach zabroniono trzymania bojowników w zbyt małych zbiornikach i w kuli.

Temperatura wody nie może być również zbyt niska, gdyż bojownik stanie się ospały i podatny na choroby. Dlatego też potrzebuje w akwarium zarówno grzałki jak i niewielkiego filtra. Woda powinna być regularnie wymieniana na świeżą. Akwarium powinno być przykryte dla ochrony labiryntu ryby.

Akwariowe bojowniki są dość odporne na choroby, lecz mogą przeziębić swój labirynt w skutek różnicy temperatur.

Ryba akwariowa - wymagania:

  • temperatura wody: 24 - 30 stopni C,
  • woda: ph 6 - 8,
  • twardość wody: miękka do średnio twardej,
  • oświetlenie: jasne,
  • poziom wody: 20 cm,

Czy inne gatunki ryb można hodować z bojownikiem

Mimo, że bojownik to rybka łatwa do hodowli, akwarystyka stawia przed właścicielem akwarium spore wyzwania. Jak sama nazwa wskazuje bojownik to ryba agresywna. Ryba ta wykazuje agresję wobec własnego gatunku, lecz atakuje również gatunki blisko spokrewnione. Ryby będą staczać ze sobą walki, dlatego też bojownik nie nadaje się do akwarium towarzyskiego.

Towarzystwo dla bojownika musi być ani za małe ani za duże. Jeśli zdecydujemy się połączyć bojownika z większymi rybami, te nie dopuszczą go do karmy. Z kolei mniejsze ryby będą narażone na ataki. Nieodpowiednim towarzystwem są okoniowate, gdyż również bronią swojego terytorium i może dojść do walk. Ryby karpiowate są zbyt ruchliwe i stresują bojownika. Bojownika nie należy trzymać razem z gupikami. Nie należy trzymać bojownika razem z krewetkami, które stanowią jego naturalny pokarm.

Towarzystwem, które może sprawdzić się dla bojownika, są kiryskowate lub zbrojnikowate, które żyją przy dnie, zaś bojownik żeruje blisko powierzchni wody. Odpowiednim towarzystwem mogą okazać się ryby sumokształtne z niewielkimi płetwami.