Shiba inu - wszystko, co warto wiedzieć o psach tej rasy

Japońskie psy shiba inu stały się ostatnio bardzo popularne w naszym kraju, mimo że cena szczeniaka jest nie mała. Ten piękny, puchaty, pomarańczowy lub czarny, pies o zakręconym ogonku, ma jednak niezależny charakter i wymagają doświadczonego opiekuna. Poznaj istotne informacje o tej rasie, jak waga, umaszczenie i usposobienie oraz ile kosztuje szczeniak. Przeczytaj opis rasy i zdecyduj, czy szczeniak shiba inu powinien zagościć w twoim domu.

Shiba inu - informacje o rasie

Opis rasy

Shiba inu to japońskie psy w typie szpica. Jego nazwa może oznaczać “mały pies z zarośli”, być może dlatego, że tradycyjnie ta rasa wykorzystywana była do pomocy myśliwym w polowaniach na małą zwierzynę. Przez wieki rasa ta pozostała niezmieniona, do czasu gdy w XIX wieku w Japonii pojawiły się psy brytyjskie. Doszło wówczas do licznych krzyżówek i niemal utraty czystej rasy. W XX wieku zwolennicy tej rasy zdołali ją odtworzyć i została ona uznana za narodowy pomnik przyrody.

Oprócz Akita, psy shiba inu są najczęściej hodowane w Japonii. W innych krajach te japońskie psy są mniej popularne. W Polsce działa kilka hodowli, jednak na szczeniaka trzeba czekać kilka miesięcy. Rodowodowy szczeniak z renomowanej hodowli kosztuje od 7 do 12 tysięcy zł, zaś cena szczeniaka sprawadzanego z zagranicy będzie znacznie wyższa. Cena szczeniaków nie rodowodowych jest mniejsza, jednak w tym przypadku ryzykujemy, że zwierzak może mieć jakieś wady. Miesięczne utrzymanie pieska kosztuje około 200 zł.

Wygląd i umaszczenie shiba inu - opis i zdjęcia

Umaszczenie psa przybiera barwę czerwoną, czarną-tan oraz sezamową. Jest to rasa naturalna, która nieco przypomina lisa. Najbardziej znaną odmianą kolorystyczną jest pies w kolorze pomarańczowym, jak lis, z białymi dodatkami. Mało kto wie, że występuje również shiba inu czarny podpalany.

Shiba inu to pies raczej mały, jego wysokość dochodzi do około 40 cm, zaś jego waga dochodzi do 10 kg. Charakterystyczne cechy tego psa to:

  • małe, stojące uszy, ustawione do przodu,
  • zakręcony ogon jak u szpica,
  • mocna, gruba szyja,
  • proste, mocno zbudowane kończyny,
  • silnie umięśniona sylwetka,
  • lekki, dynamiczny ruch.

Usposobienie i charakter psa shiba inu

Usposobienie shiba inu charakteryzuje się niezależnością i sprytem. Pies ten potrafi postawić na swoim i wymaga doświadczonego opiekuna. Uwielbia zabawy, a szczególnie ruch i spacery. W mieszkaniu piesek jest cichy i nie narzuca się otoczeniu. Nie będzie więc przeszkadzał sąsiadom szczekaniem. Psy tej rasy szczekają tylko wtedy, gdy mają do tego ważny powód.

Pies ten wymaga starannego treningu od szczeniaka. Opiekun musi wykazać się silnym charakterem, konsekwencją i cierpliwościa. Pies musi wiedzieć, że nie może robić co chce. Zaniedbanie w tym zakresie sprawi, że dorosły pies stanie się nie do opanowania.

Silny instynkt łowiecki sprawia, że pies ten może sprawiać kłopoty na spacerach. Zdarza się, że nie reaguje na wołanie. Dlatego też rasa ta wymaga starannego treningu, szczególnie w wieku szczenięcym. Psa tego należy spuszczać ze smyczy tylko na terenie ogrodzonym. Shiba inu potrzebuje wybiegania i ruchu, dlatego też opiekun powinien poświęcić mu czas i uwagę na trening i zabawę. Niewybiegany shiba inu może niszczyć rzeczy w mieszkaniu. Dla shiba inu bardzo ważna jest zabawa i czas spędzony z opiekunem. Będzie świetnym towarzyszem do jazdy rowerem lub joggingu. Jednak zwykłe aportowanie czy bieganie może go znudzić. Dlatego warto stopniowo zainteresować pieska sportem, na przykład agility.

Shiba inu nie jest agresywny wobec ludzi. Jednak potrafi być dominujący wobec innych zwierząt. Jednak odpowiednio prowadzony od szczeniaka przystosuje się do stada. Mimo najlepszego wychowania jest to pies łowiecki, dlatego w żadnym razie nie można go zostawić samego ze świnką morską lub innym małym zwierzakiem.

Pielęgnacja i choroby psa

Uważa się, że shiba inu to pies, którego nie imają się żadne choroby. Ma generalnie dobre zdrowie. Mogą się zdarzyć takie choroby jak zaćma czy dysplazja stawu biodrowego, jeśli szczeniak pochodzi z nieprofesjonalnej hodowli. Dlatego też bardzo ważne jest aby kupować szczeniaka z renomowanej i sprawdzonej hodowli.

Aby utrzymać shiba inu w dobrym zdrowiu konieczna jest dobra karma i odpowiednia ilość ruchu, dzięki czemu pies unikanie nadwagi. Z uwagi na pluszowe, gęste futro należy ograniczyć ruch w upalne dni.

Pielęgnacja sierści shiba inu nie nastręcza trudności. Wystarczy szczotkowanie od czasu do czasu. Raz do roku rasa ta intensywnie linieje. Jednak włosy tego psa nie posiadają łusek i łatwo je usunąć z mebli i dywanów.

Czy Shiba inu to odpowiedni pies dla twojej rodziny

Dla kogo shiba inu będzie odpowiednim towarzyszem. Zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka poznaj informacje o tej rasie. Nie jest to pies dla początkujących. Jego opiekun musi mieć doświadczenie w postępowaniu z psem oraz dużo czasu na ułożenie go i trening. Opiekun shiba inu musi być również zwolennikiem spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Shiba inu to również nie jest pies dla maniaków czystości. Pozostawia on sporo sierści w mieszkaniu, które wymaga regularnego sprzątania.

Jeśli często wyjeżdżasz możesz zabrać shiba inu ze sobą. Jeśli jednak chcesz go zostawić pod opieka, musi to być osoba doświadczona. W przeciwnym razie piesek może nabrać trudnych do wykorzeniania, złych nawyków.

Przeważają jednak dobre opinie o tej rasie. Jej zalety znacznie przeważają wady. Jest to pies przyjazny, przywiązany do swego opiekuna i rodziny. Ponadto shiba inu to pies zdrowy i długowieczny oraz niedrogi w utrzymaniu. W mieszkaniu jest niekłopotliwy. Nie bywa wybredny.

Warto jednak pamiętać, że nie jest to pies dla początkujących. Nie nadaje się również dla alergików oraz dla małych dzieci.