Kot syjamski - opis, wymagania, choroby, ciekawostki

Koty syjamskie wzbudziły zachwyt, gdy tylko pojawiły się w Europie. Zachwyca ich jasne umaszczenie z ciemnymi znaczeniami na pyszczku, łapach i ogonie oraz intensywnie niebieski kolor oczu. Zanim zdecydujesz się na kota syjamskiego, pamiętaj że jest to kot bardzo żywy, aktywny, który natarczywie domaga się głaskania i wspólnej zabawy. Nie jest to odpowiedni kot dla osób lubiących spokój. Przedstawiamy opis i zdjęcia tej ciekawej rasy, dzięki czemu podejmiesz decyzję czy jest to rasa kota dla ciebie.

Kot syjamski - informacje o rasie

Pochodzenie kota syjamskiego nie jest do końca znane. Pierwszy opis podobnego kota pochodzi z źródeł pisany z Tajlandii z XIV wieku. Były to koty bardzo cenione, które żyły na dworach królów i arystokracji oraz w świątyniach. Koty te były długo nie znane poza Tajlandią. Dopiero w 1884 roku król Tajlandii podarował parkę kotów konsulowi brytyjskiemu i od tej pory zaczęła się popularność kotów syjamskich. Parka ta zapoczątkowała hodowlę kota syjamskiego. Bardzo szybko stworzono wzorzec rasy i powstały stowarzyszenia hodowców.

Hodowla spowodowała, że rasowe koty syjamskie znacznie zmieniły swój wygląd. Współczesne koty syjamskie stały się bardziej smukłe, o długich kończynach i spiczastym pysku. Natomiast klasyczne koty syjamskie były bardziej przysadziste i zaokrąglone. Entuzjaści tej rasy postanowili odtworzyć starą rasę. Powstały więc dwa rodzaje kota syjamskiego:

  • kot syjamski nowego typu,
  • starego typu, który nosi nazwę kot tajski.

Kot tajski nie jest jeszcze uznany jako odrębna rasa przez wszystkie organizacje felinologiczne.

Kot tajski, czyli kot syjamski starego typu, ma podobny charakter jak kot syjamski, ale jest znacznie spokojniejszy.

Rasowe koty syjamskie w domu - informacje o rasie

Podstawowe informacje o rasie:

  • wzrost zarówno kocura jak i kotki to 30 cm,
  • waga kocura dochodzi do 4.5 kg, zaś kotki do 3.5 kg
  • kot syjamski żyje od 15 do 20 lat.

Rasa ta jest raczej odporna na choroby. Jednak rasowe koty syjamskie mogą cierpieć na choroby genetyczne. Choroby typowe dla tej rasy to problemy z oczami, zez, czy też choroby nerek. Koty syjamskie mają problem z widzeniem w ciemności, dlatego nie prowadzą nocnego trybu życia. Koty te są łakome i mają trudność z utrzymaniem szczupłej sylwetki ciała. Aktywność fizyczna sprawia, że koty te jedzą dużo, wskutek czego ich waga może znacznie wzrosnąć. Dlatego też należy dbać o właściwe żywienie kota, aby nie spowodować nadwagi.

Cena kota syjamskiego z rodowodem mało znanego stowarzyszenia wynosi od 1500 do 2500 zł. Kot syjamski z pochodzeniem FIFe, WCF lub TICA będzie droższy w zakupie. Cena kota na kolanka to około 3000 – 4500 zł. Koty wystawowe są przeważnie dostępne w przedziale 5000 – 8000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Cena zależy od rodzaju hodowli, wieku czy tytułów zdobytych przez rodziców. Cena zależy również od tego czy kot będzie przeznaczony do dalszej hodowli, czy też będzie to sterylizowany kot domowy. Koszty utrzymania kota syjamskiego wynosi około 150 zł miesięcznie.

Jak wygląda kot syjamski - opis i zdjęcia

Opisa kota syjamskiego można zacząć od tego, że jest to kot krótkowłosy. Jego sierść jest bardzo krótka, przylegająca, lśniąca, bez podszerstka. Nie występują rasowe koty syjamskie długowłose czy bez sierści. Istnieją oczywiście koty długowłose o podobnym umaszczeniu, lecz są to koty innych ras, na przykład koty neva masquerade.

Charakterystyczną cechą jest umaszczenia typu point czyli ciemniejsze obszary na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Reszta ciała jest jaśniejsza, przy czym wymagany jest duży kontrast między kolorem zasadniczym a znaczeniami. Znaczenia są w kolorze ciemnobrązowym, zaś kolor zasadniczy to niebieski, liliowy, czekoladowy, kremowy lub rudy.

Typową cechą syjamów są niebieskie oczy.

Kot syjamski - charakter

Kot syjamski ma wiele zalet. Przede wszystkim żyje długo i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ma wesoły charakter i jest idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci. Jest inteligentny i można nauczyć go różnych sztuczek.

Do jego wad należy dominujący charakter. Kot ten bardzo przywiązuje się do opiekuna i potrafi być bardzo zazdrosny. Nie lubi samotności i nie powinien zostawać sam. Jego miauczenie może być głośne i przenikliwe.

Koty tej rasy bardzo przywiązują się do opiekuna i natarczywie domagają się poświęcenia im uwagi. Są przy tym bardzo aktywne i energiczne. Głośno domagają się pieszczot. Porozumiewają się z człowiekiem głosem o wielu tonacjach.

Kot syjamski będzie idealnym towarzyszem dla osoby dużo przebywającej w domu i aktywnej, lubiącej wspólne zabawy z kotem i głaskanie. Kot ten może zmęczyć osobą lubiącą spokój. Należy pamiętać, że jest to kot, który wymaga poświęcenia mu sporo czasu, aby rozładować jego energię.

Koty syjamskie bez problemu dogadują się z innymi kotami, lubią jednak dominować. Często zaprzyjaźniają się z psami.

Duża aktywność i chęć do zabawy sprawia, że kot syjamski będzie wspaniałym kompanem do zabawy dla dzieci. Natomiast dla starszych osób aktywny kot syjamski, który ciągle domaga się zainteresowania i wspólnej zabawy, może być męczący.