Labrador - wszystko, co musisz wiedzieć na temat tych psów

Labradory mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Są żywiołowe, pełne radości i szybko się uczą. Ich charakter można śmiało określić, jako łagodny i przyjacielski. W kwestii pielęgnacji nie są zbyt wymagające. Czym jeszcze odznacza się wspomniana rasa? Jaka jest cena szczeniaków? Odpowiedzi na powyższe pytania udzielamy w tym i w innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Labradory – wesoła i przyjazna rasa

Prawidłowa, pełna nazwa interesującego nas czworonoga to labrador retriever. Jest to popularna rasa psów wodnych, aportujących i płochaczy typu wyżłowatego. Przodkowie labradorów prawdopodobnie pochodzą z terenów Nowej Funlandii. Osobniki żyjące współcześnie wychowano do aportowania drobnej zwierzyny i ptactwa w czasie polowania. Dorosłe psy tej rasy w kłębie osiągają wysokość 56-57 cm, suczki są nieco niższe, dorastają do około 54-56 cm. Waga samców mieści się w przedziale 29-36 kg natomiast samic wynosi zazwyczaj 25-32 kg. To jednak tylko część ich rozpoznawalnych cech. Pokusimy się zatem o dokładniejszy opis.

Labrador retriever ma brązowe lub orzechowe oczy średniej wielkości. Głowę można określić, jako dość szeroką. Uszy są osadzone głęboko, opadają i ściśle przylegają do głowy. Tułów psa tej rasy jest szeroki z dobrze wysklepionymi żebrami. Łapy labradorów są okrągłe i zwarte, pazury krótkie, nie wyrastają poza linię łapy. Średniej długości ogon jest bardzo charakterystyczny. Gruby u nasady i zwężający się ku końcowi. Ogólnie każdego psa, a konkretnie jego budowę, można określić, jako mocną i zwartą. Te cechy uzupełnia charakterystyczna sierść, której w tym artykule poświęcimy nieco więcej miejsca.

Każdy labrador to krótkowłosy pies. Sierść jest pozbawiona fal czy frędzli a do tego szorstka i twarda w dotyku. Do tego występuje gęsty podszerstek uodparniający zwierzę na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednakże labradory obficie linieją, co trzeba mieć na uwadze jeszcze przed przygarnięciem szczeniaka. Teraz należy wspomnieć o maści występującej w kilku wersjach. Często spotykany kolor można określić, jako biszkoptowy. W zakresie odcieni od jasnokremowego do rudego. Niejeden labrador jest też czarny lub czekoladowy. Nie występuje za to kolor biały, czasem tylko niewielka plamka na przedpiersiu.

Szczeniak i dorosły labrador

Jaki jest charakter labradorów? Każdy szczeniak jest wesoły i pełen życia. Odznacza się dużą ruchliwością, bardzo absorbuje uwagę. Dorosłe psy również są pełne energii a do tego przyjacielskie i dość silne. Stają się jednak bardziej stateczne i zrównoważone. Wykazują też wrażliwość i duże przywiązanie do rodziny. Warto przy tym wiedzieć, że źle znoszą samotność. W żadnym wypadku nie należy zostawiać ich na wiele godzin. Nie wolno też izolować ich z premedytacją, taki sposób karania nie wchodzi w grę. Prawidłowo wychowane labradory lubią inne zwierzęta oraz dzieci. Przejawy agresji praktycznie zawsze są wynikiem błędów wychowawczych.

Każdy labrador, biszkoptowy, czarny czy czekoladowy, to bardzo inteligentny pies. Szybko się uczy i może wykonywać różne sztuczki czy prace. Jednakże by do tego doszło wymaga stanowczego prowadzenia, gdy jest mały. Pieski mają silny charakter i mogą wykorzystywać błędy wychowawcze właściciela. Stanowcze traktowanie nie może zmienić się w szorstkie czy brutalne. Łagodna nauka połączona z nagradzaniem to najlepsza metoda. Liczy się, bowiem silna wieź oparta na miłości i szacunku a nie przemocy. W ten sposób zdobywa się wiernego przyjaciela na lata. Temat charakteru labradorów i metod wychowawczych rozwijamy w innych naszych artykułach.

Labrador, podobnie jak jego długowłosy kolega golden retriever, to rasowy pies rodzinny. Jednakże z uwagi na szybkość nauki i inteligencję może wykonywać różne prace. Małe pieski są na przykład szkolone do wykrywania narkotyków i materiałów łatwopalnych. Wywęszą również materiały łatwopalne. Dorosły, wyszkolony labrador może pracować w ratownictwie wodny i przy poszukiwaniu osób uwięzionych przez lawiny czy gruzowiska. To nadal nie wszystkie prace, które wykonuje ta rasa. Psy są też przewodnikami niewidomych, potrafią ostrzec chorego na epilepsje o zbliżającym się ataku. Dzięki nim możliwa jest też dogoterapia. Widać, więc jak pożyteczne są to czworonogi.

Rasowy labrador – zdrowie i cena

W świadomości wielu ludzi utrwaliło się przekonanie, że labradory mają genetyczne skłonności do tycia. To twierdzenie nie jest prawdą, między innymi, dlatego, że zawsze mają nieco zaokrągloną sylwetkę. Poza tym te psy po prostu lubią jeść i często są przekarmiane przez właścicieli. Dlatego też trzeba podawać im precyzyjnie odmierzone porcje pokarmu. Nie mogą być przy tym zbyt małe. Szczególnie młody labrador musi być dobrze odżywiany. To zapewni mu prawidłowy wzrost. Po bardziej precyzyjny opis psiej diety odsyłamy na naszą stronę. Natomiast teraz poruszymy ważny temat, jakim jest zdrowie interesującej nas rasy.

Krótkowłosy labrador dobrze znosi niskie temperatury jednakże kąpiel w zimnej wodzie może mu zaszkodzić. Bywa przyczyną takich dolegliwości jak zapalenie uszu czy drętwienie ogona. Drugą z wymienionych dolegliwości powoduje prawdopodobnie podrażnienie zakończeń nerwowych. Na szczęście najczęściej drętwienie samo przechodzi po kilku dniach. Labradory, tak jak i inne duże psy, mogą mieć skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Rzadko pojawia się młodzieńcze zapalenie kości. W innych artykułach dokładniej zajmujemy się tematyką chorób tych psów i sposobów ich leczenia.

Labradory, choć przyjacielskie i rodzinne nie są psami dla każdego. Potrzebują, bowiem dość dużo ruchu i zajęć przykuwających uwagę. Właściciel musi wymyślać dla nich coraz to nowe zabawy. W przeciwnym wypadku będą osowiałe. Żaden labrador nie sprawdzi się też, jako strażnik posesji. Jeśli pies ma pełnić taką rolę to lepiej wybrać inną rasę. Jeżeli jednak przyszły właściciel będzie w stanie spełnić wszystkie wymagania, powinien dowiedzieć się ile kosztuje ten psiak. Ceny czworonogów z rodowodem zaczynają się w okolicach 2000 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat labradorów, zapraszamy do zapoznania się z naszymi innym artykułami.