Odrobaczanie zwierząt domowych - informacje, preparaty, częstotliwość

Psy i koty należą do najpopularniejszych zwierząt domowych. Wnoszą wiele radości do każdego domu. W zamian właściciele mają obowiązek dbać o ich dobre samopoczucie i zdrowie. W osiągnięciu tego celu pomaga pewien zabieg. Czynność, którą trzeba wykonywać regularnie. Chodzi tu o odrobaczanie, tak samo ważne jak szczepienie. Warto, więc dowiedzieć się, jakie pasożyty zagrażają zdrowiu zwierzaków i jak można się ich pozbyć.

Na czym polega odrobaczenie?

Wspomnieliśmy już, że odrobaczanie jest tak samo ważne jak szczepienie. Ten bardzo prosty zabieg ma ogromne znaczenie dla zdrowia zwierząt domowych. Jego zadaniem jest usuwanie pasożytów z organizmów czworonogów. W tym celu podaje się specjalne środki doustne lub praparaty stosowane zewnętrznie. Odrobaczenie zazwyczaj dotyczy psów i kotów. Jest istotne, ponieważ nieleczone zarobaczenie poważnie zagraża zdrowiu zwierzęcia. W niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Co równie znaczące, pasożyty mogą być niebezpieczne dla ludzi. Zatem dbanie o ukochanego pupila to również dbanie o całą rodzinę.

Jakie robaki najczęściej atakują zwierzęta domowe? W przypadku psów przeważnie występują nicienie. Jednym z nich jest glista gnieżdżąca się w jelicie cienkim. W tym samym miejscu mogą bytować tęgoryjce. Żywią się krwią wydobywaną ze ścianek jelit. Inne szkodniki z grupy podobnego rodzaju to nicienie płucne, węgorki i włosogłówki. U psów występują też pasożyty płaskie takie jak tasiemce i przywry. W przypadku kotów również pojawiają się nicienie i robaki płaskie. Do pierwszej grupy należą tęgoryjce oraz glisty w dwóch odmianach, toxara cati i toxara leonina. Do drugiej zalicza się przede wszystkim tasiemce. Kota mogą też zaatakować pierwotniaki, Giardia lamblia oraz kokcydia.

Skąd u naszych kochanych czworonogów biorą się robaki? Tu również na początek zajmiemy się psami. Te zwierzaki domowe zarażają się przede wszystkim drogą pokarmową. Poprzez zjedzenie zanieczyszczonego jedzenia, rośliny czy też połknięcia żywiciela pośredniego. Szczenię może zarazić się glistą pijąc mleko matki. Bywa też, że rodzi się już zarobaczone. Jak kwestia zarażania się robakami wygląda u kotów? Praktycznie tak samo. Szczególnie częste jest zarażenie wywołane piciem mleka matki. Szerzej o rodzajach pasożytów i tym jak się przenoszą opowiadamy w innych artykułach na naszej stronie. Teraz opiszemy jak odrobaczyć zwierzaki.

Preparat na odrobaczanie psa

Jakie lekarstwa są stosowane do odrobaczania psów? Zdecydowanie nie jest to zastrzyk, ta metoda jest zarezerwowana dla szczepień. Bardzo często stosowane są tabletki. Przede wszystkim, dlatego, że zazwyczaj mają kompleksowe działanie. Zwalczają kilka rodzajów pasożytów na raz. Jednakże łatwiejsze do podania są pasty. Zostały przygotowane do zwalczania glist, tęgoryjców, włosogłówek i tasiemców. Podobnym spektrum działania odznaczają się zawiesiny, równie chętnie stosowane leki. I małego i dużego psa można odrobaczyć w jeszcze inny sposób. Służą do tego specjalne krople aplikowane na kark zwierzęcia. Poza wewnętrznymi, zwalczają też pasożyty zewnętrzne.

Wiadomo już, co nieco o środkach do zwalczania robaków. Teraz warto dowiedzieć się, kiedy są stosowane. Pierwsze odrobaczanie szczeniaka przeprowadza się już w drugim tygodniu jego życia. Kolejne powtarza się, co dwa tygodnie. Do momentu aż miną dwa tygodnie od odstawienia młodych od suki. Matkę należy odrobaczać w tym samym czasie, co miot. To były porady dla początkujących hodowców. Natomiast osoby przygarniające szczeniaka kontynuują cykl podawania leków, co dwa tygodnie. Musi być dopasowany do kalendarza szczepień. Po podaniu wszystkich szczepionek odrobaczanie powtarza się, co 4 tygodnie do czasu aż pies skończy 12 miesiąc życia.

Jak często trzeba odrobaczać dorosłego psa? To zależy od kilku czynników, najważniejsze to wiek, ogólny stan zdrowia, dieta i tryb życia. Psy domowe odbywające spacery pod stałą kontrolą właściciela odrobacza się przynajmniej 2 razy do roku. Te mające bliższy kontakt z innymi zwierzętami, polujące lub jedzące surowe mięso powinny przyjmować leki na robaki 4 razy do roku. Zarówno psy biegające bez dozoru jak i hodowlane odrobacza się, co miesiąc. Powyżej podaliśmy ogólne porady dotyczące walki z pasożytami psów. Więcej informacji na ten temat opublikowaliśmy na naszej stronie.

Kiedy należy odrobaczyć kota?

Konkretne lekarstwa na odrobaczanie zawsze powinien wybierać weterynarz. To samo tyczy się wyznaczania terminów. Nie ma tu znaczenia czy chodzi o psa czy kota. Warto jednak znać przynajmniej podstawowe zasady. Jakie więc środki na robaki podaje się kotom? Tak jak i w przypadku psów nie jest to zastrzyk. W zasadzie to zestaw podobny do wymienionego powyżej z tym, że dopasowany do potrzeb kotów. Podstawą są tabletki i pasty odrobaczające. Zamiast zawiesiny podaje się żele. Ostatni preparat to krople spot-on aplikowane na kark. Żaden domowy sposób nie jest tak skuteczny ja wymienione leki.

Pierwsze odrobaczanie kociąt przeprowadza się, gdy mają 3-4 tygodnie. Następnie zabieg powtarza się, co dwa tygodnie aż kotki osiągną 16 tydzień życia. Ostatnie odrobaczenie powinno przypadać na 7 dni przed szczepieniem ochronnym. Tymczasem kolejne dawki leków na robaki podaje się zaszczepionym kociętom, co 4 tygodnie. Do momentu ukończenia 12 miesiąca życia. Ta sama zasada dotyczy kotów mieszkaniowych jak i wychodzących. Wiadomo już, kiedy należy odrobaczać małego czworonoga. Jak wygląda terminarz zabiegów w przypadku dorosłego zwierzaka?

Odrobaczanie dorosłego kota, czyli takiego, który ukończył 12 miesiąc życia, nie jest już tak częste. Koty żyjące w domach powinny przyjmować leki na pasożyty, co 3 miesiące. Czworonogi codziennie wychodzące z domu odrobacza się, co 4 tygodnie. Warto też dodać, że coraz częściej weterynarze doradzają inną metodę. Otóż preparatów nie podaje się w z góry określonych terminach. Zamiast tego zaleca się częstsze badanie kału. Natomiast odrobaczanie przeprowadza się tylko wtedy, gdy pojawią się robaki. Tym samym podaliśmy ostatnią, cenną poradę. Wszystkie tematy poruszane w tym artykule rozwijamy w materiałach opublikowanych na naszej stronie.