Karmienie szczeniaka krok po kroku - informacje dla wszystkich ras

Szczenięta są żywiołowe, ciekawskie i rozwijają się bardzo szybko. Potrzebują, więc dużo kalorii i składników odżywczych. W związku z tym każdy opiekun musi wiedzieć jak karmić pieska. Ponieważ jego dieta wyraźnie różni się od tej stosowanej wobec dorosłego zwierzaka. Dlatego też w tym artykule wprowadzamy w najważniejsze zagadnienie dotyczące żywienia. A ich rozwinięcie znajduje się w innych materiałach na naszej stronie.

Pierwsze tygodnie życia szczeniąt

Prawidłowe karmienie szczeniaka ma ogromny wpływ na jego rozwój. Jedzenie podawane maluchom musi być bardzo bogatym źródłem składników odżywczych. O wiele bogatszym od pokarmu dla dorosłego psa. Powinno również zawierać sporo kalorii. Dlatego, że rosnące szczenięta potrzebują i zużywają bardzo dużo energii. Oczywiście ilość pożywienia musi być dopasowana do potrzeb czworonoga. Przekarmienie oznacza problemy z nadwagą. Nadwyżka masy stanowi problem dla dużych ras psów. Obciąża stawy, co jest przyczyną zwyrodnień. Opiekun musi również wiedzieć, kiedy zacząć podawać psiakowi stałe pokarmy.

Do czwartego tygodnia życia szczeniąt za ich żywienie odpowiada matka. Jeśli z jakiegoś powodu nie może tego robić, należy zaopatrzyć się w specjalne preparaty zastępcze. Po upłynięciu czwartego tygodnia życia pieski zaczynają jeść pokarmy stałe. Należy stopniowo przyzwyczajać je do nowej diety. Nie może być to radykalny przeskok. W ósmym tygodniu można karmić je już wyłącznie stałymi daniami. W tym też okresie szczeniaki zazwyczaj trafiają z hodowli do nowego właściciela. Musi on kontynuować program żywieniowy. W ten sposób nie dojdzie do zaburzeń układu pokarmowego. Najczęstszym problemem związanym ze zmianą karmy są biegunki.

Czym karmić młodego psa?

Karmienie szczeniaka to bardzo ważna sprawa. Dlatego też każdy opiekun musi wiedzieć, co psiak powinien jeść. Najpierw jednak opiszemy, czego mu nie dawać. Nie może być to mleko krowie. Po pierwsze nie dostarcza zwierzakowi składników odżywczych. Po drugie zawiera dużo laktozy, którą dojrzewające pieski przestają trawić. Krowie mleko może być też przyczyną biegunek. Można jednak podawać nabiał w innej formie. Najlepszym wyborem jest biały ser lub jogurt naturalny. Trzeba jednak pamiętać, że podawana ilość nie powinna być zbyt duża. Nawet, jeśli zwierzę je nabiał ze smakiem.

Żywienie małego psa jest dość specyficzne. Dlatego, że wykazuje on ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też jedzenie powinno być w nie bogate. Najważniejsze mikroelementy to wapń, fosfor, miedź, cynk i witaminy. Równie istotne są nienasycone kwasy tłuszczowe oraz białko. Małe, rozwijające się psy potrzebują także kalorii. Trzeba jednak pamiętać, że im pies jest starszy tym jego zapotrzebowanie na wspomniane składniki maleje. Zatem dieta zawsze musi być dopasowana do wieku. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem.

Co powinien jeść szczeniak? Dużą i zasłużoną popularnością cieszą się gotowe karmy. Są to wersje mokre lub suche, które można rozcieńczać w wodzie. Przygotowują je fachowcy, zawierają, więc wszystko, czego szczeniaki potrzebują. Właściciel może też przygotowywać posiłki samodzielnie. Najlepsze są gotowane mieszanki ryżu, mięsa i warzyw uzupełniane przez suplementy. Jednakże do ich skomponowania potrzebna jest spora wiedza. Bez niej jedzenie nie będzie pokrywało zapotrzebowania pieska na składniki odżywcze. Powstałe w ten sposób niedobory mogą być niebezpieczne.

Jak często karmić młodego psa?

Więcej informacji o najlepszej karmie dla szczeniaka znajduje się na naszej stronie. Tu natomiast przechodzimy do innego, ważnego zagadnienia. Ile razy dziennie szczeniak powinien jeść? Na częstotliwość karmienia wpływa kilka czynników. Można jednak podać kilka ogólnych wskazówek. Psy pomiędzy 8 tygodniem a 3 miesiącem życia karmi się pięć razy dziennie. Podaje im się porcje tej samej wielkości o stałych porach. Nie mogą być ani za małe ani za duże. Ważne jest też to by nie dokarmiać zwierzaka poza wyznaczonymi godzinami.

Karmienie szczeniaka pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia jest nieco rzadsze. Jedzenie dostarcza się cztery razy dziennie. Tymczasem po 6 miesiącu życia częstotliwość żywienia dostosowuje się do przyszłej wielkości czworonoga. Małego psiaka nadal karmi się 4 razy dziennie. Po 9 miesiącu tę ilość można zmniejszyć do trzech. Dużym psom wystarczą trzy porcje jedzenia dziennie. Po ukończeniu roku tę ilość można zmniejszyć do dwóch. Oczywiście, ani małych ani dużych zwierzaków, nie należy dokarmiać poza wyznaczonymi godzinami.

Powyższe porady mają charakter ogólny. To, co i kiedy pies je powinno być dostosowane do rasy, wieku, indywidualnych potrzeb. Warto też wiedzieć, kiedy zacząć podawać karmę dla dorosłych psów. Małe rasy dojrzewają szybciej, po około 9 miesiącu życia mogą już jeść pokarm dla dorosłych. Duże czworonogi osiągają dorosłość po 12 miesiącu. Olbrzymie zwierzaki uważa się za dorosłe po osiągnięciu 18 miesiąca życia. Nasze wprowadzenie do tematu żywienia szczeniaków dobiegło końca. Wszystkie poruszone tu kwestie rozwijamy w artykułach opublikowanych na naszej stronie.