Shih tzu - opis, charakter, pielęgnacja, choroby, opinie

Shih tzu to znana rasa psa z grupy ozdobnych i do towarzystwa. Jest to niewielkich rozmiarów pupil domowy, zaskakujący eleganckim wyglądem oraz przyjaznym usposobieniem. Poniżej podpowiemy, jak wyglądają psy rasy shih tzu, omówimy ich charakter, zalecenia żywieniowe oraz pielęgnacyjne. W charakterystyce rasy wyszczególnimy też najczęściej pojawiające się choroby i podpowiemy, na co zwracać szczególną uwagę.

Ogólna charakterystyka shih tzu

Historia towarzysza Buddy

Shih tzu to psy o bogatej historii, pochodzące z Tybetu. Według legendy, pies owej rasy towarzyszył Buddzie podczas podróży przez świat. W momencie zagrożenia maleńki, niepozorny shih tzu przeobrażał się w majestatycznego lwa, który bronił swojego towarzysza. Z owej legendy wywodzi się sama nazwa rasy. Shih tzu w języku chińskim oznacza lwiego psa.

Dokładna historia shih tzu nie jest do końca znana i istnieje wiele teorii na temat powstania owej rasy psa. Wiadomo natomiast, że shih tzu były chińską rasą, która budziła respekt wśród miejscowej ludności. Były to pieski do towarzystwa, chętnie kupowane przez wysoko postawionych obywateli.

Warto także wspomnieć, iż rasa shih tzu była hodowana jedynie na terenie Chin i przez wiele stuleci jej wywóz z kraju był surowo zabroniony. Pieski pojawiły się w europie dopiero w XX wieku i błyskawicznie zyskały dużą popularność wśród miłośników czworonogów.

Jak wyglądają dorosłe, rasowe pieski shih tzu?

Rasa shih tzu jest uznana przez FCI, które stworzyło jej wzorzec. Opis wyglądu i informacje na temat charakterystycznych cech psa odnajdziemy we wzorcu numer 208 (grupa IX, sekcja 5). Dorosły pies waży 4,5 do 8 kg, jest to wzorcowa waga zarówno dla dorosłych piesków, jak i dla suczek. Idealna wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 23 do 27 cm.

Charakterystyczną cechą psa rasy shih tzu jest też bardzo gęsta, idealnie prosta sierść. Psy posiadają gęsty, jedwabiście gładki włos właściwy oraz obfity podszerstek. Włos właściwy dobrze pielęgnowanych psów wygląda bardzo okazale i może nieco przypominać lwią grzywę. Rasa cieszy się też wieloma wariantami umaszczenia. Dorosły szizu może posiadać umaszczenie tricolor, jednobarwne czy dwubarwne. Dopuszczane są różne odcienie od bieli, aż po wyrazisty brąz szaty.

Co ciekawe, rasa psa może posiadać lekki przodozgryz. Nie jest to uznawane za wadę, lecz charakterystyczną cechę rasy. Lekki przodozgryz psa rasy shih tzu nie dyskwalifikuje go z możliwości brania udziału w wystawach i nie stanowi odczuwalnego pogorszenia jakości jego życia. Jeśli planujesz zakup czworonoga, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 popularnych ras psów.

Charakter i wychowanie psa rasy shih tzu

Jakie usposobienie posiadają pieski rasy shih tzu?

Pies rasy shih tzu zaskakuje nie tylko ciekawym wyglądem, ale i przyjaznym charakterem. Jest to pupil o małych wymaganiach i dużym sercu. Większość psów rasy shih tzu świetnie odnajduje się w kontaktach z osobami dorosłymi, a także z dziećmi. Cechuje je też duża elastyczność i możliwość dopasowania trybu życia do warunków panujących w danej rodzinie.

Większość małych psów bardzo lubi aktywne spacery, ale nie pogardzi też leniwymi wieczorami przy właścicielu. Pies rasy shih tzu może okazać się wspaniałym towarzyszem do sportu i do oglądania telewizji. Wszystko zależy od trybu życia domowników. Warto także wspomnieć, że pies tej rasy lubi dłuższe drzemki. Dzięki temu pozostawiony sam w domu nie będzie niszczył przedmiotów, lecz wygodnie wypoczywał, czekając na powrót swojego domowników.

Nasz małych rozmiarów piesek lubi obserwować wszystko, co dzieje się wokół niego. Jest nieustannie czujny, ale nie nadmiernie szczekliwy. Może dobrze dogadywać się z innymi psami i zwierzętami domowymi. W stosunku do obcych przejawia czasem pewną nieufność. Usposobienie shih tzu przejawia się też w silnym przywiązaniu do domowników i potrzebie okazywania czułości. Zarówno małe szczeniaczki, jak i dorosły pies uwielbiają głaskanie, nie są typami włóczęgów i najchętniej spędzają czas u boku swojego właściciela.

Shih tzu może niekiedy posiadać dość uparte i niezależne usposobienie. Na szczęście jego wrodzona łagodność i czułość sprawiają, że zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Odpowiednia socjalizacja małych szczeniąt może też sprawić, iż piesek będzie idealnym towarzyszem dla dzieci w nieco starszym wieku.

Wychowanie – przydatne informacje na temat shih tzu

Wiemy już jak wygląda i jaki charakter posiada pies rasy shih tzu. Przed zakupem szczeniaka, warto też wiedzieć o warunkach prawidłowego wychowania małych pupili. Shih tzu, podobnie jak większość psów pochodzących z Chin uwielbia aktywność na świeżym powietrzu. Co prawda nie jest to książkowy typ idealnego sportowca, jednak dzielnie zniesie długie spacery i atrakcyjne zabawy sportowe. Rasa powinna być odpowiednio zadbana pod kątem fizycznym, co przełoży się na zachowanie spokoju w domu.

Wychowanie shih tzu powinno być konsekwentne, ale i bardzo delikatne. Psy tej rasy posiadają dość delikatną psychikę i nie wolno na nie krzyczeć. Szczególnie kary fizyczne mogą doprowadzić do nadmiernej lękliwości oraz całkowitej utraty zaufania do właściciela. Dlatego piesek najlepiej sprawdzi się u właściciela konsekwentnego, ale i opanowanego.

Łagodne usposobienie i chęć do zabawy można z łatwością wykorzystać podczas szkolenia komend posłuszeństwa. Warto nauczyć pupila przynajmniej podstawowych zwrotów, które mogą zapewnić bezpieczeństwo na spacerach. Pamiętajmy też, że większość małych piesków potrafi idealnie wykorzystać swoje atuty. Piesek rasy shih tzu może prosić o jedzenie ze stołu, wpatrując się we właściciela swoimi dużymi, proszącymi oczami. Nasz czarny czy tricolor shih tzu opanowuje te umiejętności niemal do perfekcji i doskonale wykorzystuje swoje atuty. Dlatego warto nauczyć go odpowiednich zasad już od szczeniaka i konsekwentnie ich egzekwować.

Odpowiednia pielęgnacja, żywienie i możliwe choroby psów rasy shih tzu

Jak dbać o shih tzu?

Wszystkie rasowe psy z włosami wymagają dość czasochłonnej pielęgnacji, jest tak również w przypadku shih tzu. Psy tej rasy wymagają regularnego czesania gęstej okrywy włosowej. Dobrze sprawdzą się tu dobrej jakości szczotki oraz metalowe grzebienie z dwiema szerokościami rozstawu pinów. Możemy przyjąć, że im dłuższy włos posiadają dane psy, tym bardziej czasochłonna będzie ich pielęgnacja. Dlatego większość właścicieli decyduje się na regularne strzyżenie sierści w salonach groomerskich. Warto tutaj wspomnieć, że psy wystawowe muszą posiadać naturalnie długą okrywę włosową. Wymaga to stosowania najlepszej jakości szamponów, odżywek i bardzo czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego wystawianie psów ras długowłosych nie jest zajęciem dla każdego.

Kolejna istotna kwestia pielęgnacyjna to regularna kontrola stanu uszu oraz uzębienia. Każda miniaturka może posiadać tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego zaleca się regularne szczotkowanie lub nakładanie na dziąsła specjalnych past enzymatycznych. Raz na pewien czas warto też skontrolować stan pazurków. Mniej ruchliwe sicu nie zawsze same ścierają pazury, co wiąże się z koniecznością regularnego przycinania.

Rasa długowłosa powinna być też odpowiednio czesana. Niewłaściwie uczesane czy zbyt długie włosy mogą wchodzić do oczu, a to z kolei jest prostą drogą do powstania zapalenia. Dlatego warto szczególnie uważać, związywać włos na głowie w kucyki lub przycinać zbyt długie włoski w obrębie oczu. Dzięki temu nasza miniaturka lwa będzie wyglądała bardzo efektownie.

Istotną kwestią jest też prawidłowe żywienie. Pies rasy shih tzu powinien otrzymywać dobrej jakości, zbilansowane posiłki. Może to być karma mokra, karma sucha lub dieta BARF. Posiłki mokre są mniej popularne ze względu na możliwość brudzenia pyszczka i konieczność jego regularnego mycia (szczególnie uciążliwe u psów z dłuższym włosem). Młode shih tzu mają tendencje do tycia, dlatego należy racjonować im odpowiednie porcje posiłków. Nie warto uczyć ich podjadania między posiłkami, ponieważ może doprowadzić to do zbyt szybkiego otłuszczenia organizmu.

Na jakie choroby najczęściej zapadają shih tzu?

Małe szczeniaki i dorosłe psy rasy shih tzu nie należą do najbardziej odpornych ras i często towarzyszą im różnego rodzaju choroby. Młode szczeniaki mogą cierpieć na rozszczep podniebienia, który jest widoczny już od pierwszych dni po narodzinach. Wada wymaga operacji, jednak szybko przeprowadzona zazwyczaj daje bardzo dobre rezultaty.

Psy rasy shih tzu mogą też chorować na różne choroby oczu. Najczęstszą niedogodnością są niedrożne kanaliki łzowe, które sprawiają, że łzy spływają po pyszczku, co z kolei powoduje rdzawe zacieki i może prowadzić do rozwoju drożdżaków. W klinikach weterynaryjnych można co prawda wykonać odtykanie kanalików, jednak problem może cyklicznie powracać. Co więcej, może pojawiać się dwurzędowość rzęs i zapalenia rogówki bądź spojówki

Rasie mogą też towarzyszyć alergie pokarmowe i skórne, udary cieplne, wypadanie gałki ocznej czy tak zwany zespół oddechów psów krótkoczaszkowych, który może prowadzić do niedotlenienia. Ze względu na liczne choroby, pieski rasy shih tzu nie zawsze zyskują przychylne opinie wśród miłośników psów. Na szczęście wiele chorób możemy wyeliminować poprzez zakup szczeniaka z odpowiedniej hodowli.

Shih tzu - jak kupić szczeniaka i jaka będzie jego cena?

Pierwsza kwestia, na którą zwracamy uwagę przy wyborze szczeniaka to cena zakupu. Jak wiemy, cena rasowych psów będzie uzależniona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest dokumentacja hodowlana. W Polsce największym uznaniem cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKWP. Cena zakupu psa z metryką tego związku będzie najwyższa, jednak wiąże się też z najmniejszym ryzykiem zakupu chorowitego szczeniaka. Pies z innych związków i stowarzyszeń zazwyczaj kosztuje nieco mniej, jednak jego zakup może być bardziej ryzykowne.

Najmniej polecane przez specjalistów ze świata kynologii jest kupno małych szczeniąt bez rodowodu. Atrakcyjne zdjęcia szczeniaków często maskują ich mankamenty oraz problemy zdrowotne, a podejrzanie niska cena może okazać się jedynie pozorną oszczędnością. Warto pamiętać, że rasa shih tzu jest predysponowana do wielu chorób o podłożu genetycznym. Miniaturka bez rodowodu może pochodzić od nieprzebadanych, obciążonych chorobami rodziców, co znacząco zwiększa ryzyko zakupu chorego szczeniaka. Co więcej, aktualne prawo zabrania sprzedaży psów bez dokumentacji i jest to zasada obowiązująca przy każdej rasie.

Omówiliśmy już kwestię dokumentacji, a zatem możemy wskazać ile kosztuje pies z rodowodem ZKWP. Cena za szczeniaka zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4000-6000 zł. Jest to bardzo atrakcyjny przedział cenowy, zazwyczaj obejmujący zakup psów na tak zwane kolanka. Psy przeznaczone na kolanka nie mogą brać udziału w wystawach.

Cena za wystawowe shih tzu to przynajmniej 6500 zł. Cena za pieski ze znanych hodowli może być jeszcze wyższa. Dlatego warto znaleźć dobrego hodowcę i dopytać, ile kosztuje szczenię z danego miotu.

Opis dobrej hodowli – jak szukać zdrowego szczeniaka?

Wybór dobrej hodowli jest kluczem do zakupu zdrowego, radosnego szczeniaka. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań do wyboru właściwego i godnego zaufania miejsca. Wybierając hodowlę, warto poznać opinie innych klientów. Wszystkich potrzebnych informacji dostarczą nam grupy i fora tematyczne, poświęcone rasie shih tzu.

W pierwszym kontakcie hodowca powinien przekazać nam zdjęcia szczeniaków i udzielić wszystkich niezbędnych informacji. Dobrze będzie odwiedzić hodowcę osobiście, omówić kwestię zdrowia rodziców szczeniąt i dopytać o ich badania. Hodowca powinien udostępnić książeczkę zdrowia suczki hodowlanej, w której znajdziemy potwierdzenie wykonanych badań. Przy okazji pobytu możemy też dopytać o kwestie pielęgnacji, szkolenia i żywienia shih tzu. Będzie to cenna dawka wiedzy, która przyda się w codziennym życiu z pupilem.

Pamiętajmy też, że szczeniak nie zawsze kosztuje tyle samo, co jego brat czy siostra z tego samego miotu. Czarny czy brązowy, rokujący wystawowo szczeniak może okazać się nieco droższy od swojego rówieśnika o przeznaczeniu na kolanka. Dlatego warto omówić kwestię zakupu, zapoznać się z każdym punktem umowy i dokonać indywidualnego wyboru pupila.


Elegancki, długowłosy pies miniaturka to popularny shih tzu. Rasa pochodzi z Tybetu i upowszechniłą się w Europie dopiero na początku XX wieku. Są to inteligentne, wesołe i towarzyskie pieski dla każdego, kto tylko znajdzie czas na staranną pielęgnację sierści. Doradzimy jak wygląda wychowanie i pielęgnacja shih tzu. Przedstawimy opis rasy i zdjęcia.

Shih tzu - informacje o rasie i zdjęcia

Shih tzu, z włosami w kształcie lwiej grzywy, należy do ras pierwotnych. Niegdyś uważano go za mieszańca ras tybetańskich, dopiero badania DNA ustaliły, że jest to bardzo stara rasa. Legenda głosi, że pieski te należały do Buddy i w razie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy. Nazwa shih tzu, czasem skracana do szicu, oznacza “lwi pies”. Hodowane były przez tybetańskich mnichów do pilnowania klasztorów. W późniejszych czasach upowszechniły się na chińskim dworze cesarskim jako psy luksusowe. Na początku XX wieku Chiny zezwoliły na wywóz szicu i wówczas rasa ta upowszechniła się w Europie. Niestety w dobie rewolucji kulturalnej w Chinach psy te były zabijane jako bezużyteczne i chińska hodowla zanikła.

Shih tzu to nieduże pieski ważące około 7.5 kg. Ta miniaturka ma 27 cm w kłębie. Charakterystyczną cechą tych małych piesków jest długa, bujna sierść z grubym podszerstkiem. Shih tzu może mieć umaszczenie w różnych kolorach jak kremowy, czarny, tricolor i inne. Wśród hodowców szczególnie popularne jest umaszczenie tricolor, najczęściej w kolorze białym, brązowym oraz czarnym. Zdarzają się również pieski dwukolorowe, na przykład biało czarne. W miotach mogą pojawić się również szczeniaki jednokolorowe, na przykład shih tzu czarny, biały, brązowy czy też biszkoptowy. Cena szczeniaka shih tzu zależy do rodowodu, hodowli oraz przodków. Generalnie cena psa z rodowodem FCI waha się pomiędzy 2000 a 3000 zł. Natomiast cena shih tzu z uprawnieniami wystawowymi osiąga 3000-4000 zł. Szczeniaki po renomowanych rodzicach mogą być jeszcze droższe.

Charakter shih tzu - czy jest to pies dla ciebie

Charakter tego psa określa się jako czuły, przyjazny i wesoły. Radosne usposobienie sprawia, że szicu są idealnymi psami dla rodziny z dziećmi. Uwielbiają zabawę w domu i na podwórku, choć czasami ujawnia się ich niezależny charakter. Wbrew pozorom ta psia miniaturka nie jest psem kanapowym. Są to psy bardzo aktywne, które lubią długie spacery. Lubią wodę i potrafią w czasie spaceru wytaplać się w kałuży. Szicu będzie idealnym psem dla osób aktywnych. Ich wesołe i towarzyskie usposobienie sprawia, że nie nadają się na psa stróżującego czy też myśliwskiego. O rasie tej mogą pomyśleć osoby, które nigdy wcześniej nie miały psa. Pieski te są bezproblemowe, łatwe do wychowania i niedrogie w utrzymaniu.

Shih tzu sprawdzi się zarówno dla rodziny z dziećmi, dla osób starszych oraz dla singli. Osoba wyjeżdżająca na delegacje może zabierać psa ze sobą w podróż, szczególnie że miniaturka nie będzie sprawiała kłopotu w hotelu. Warto wiedzieć, że te małe pieski źle znoszą samotność.

Jak radzić sobie z włosami shih tzu - porady i zdjęcia

Jeśli ta rasa cię zainteresowała, zastanów się czy poradzisz sobie z włosami shih tzu. Długa sierść z gęstym podszerstkiem filcuje się, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Do pielęgnacji sierści należy przyzwyczajać pieska od szczeniaka, aby umiał wysiedzieć podczas czesania.

Pielęgnacja zależy od tego czy pies będzie wystawiany czy nie. Opiekunowie piesków rodzinnych, którzy nie mają zamiaru brać udziału w wystawach, często strzygą swoje miniaturki krótko. Ułatwia to psu zabawę na spacerze, gdyż sierść nie ciągnie się za nimi po ziemi. Pieska należy wyczesać raz w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na sierść za uszami i po wewnętrznej stronie ud, gdzie może się filcować. Psy wystawowe muszą na co dzień nosić papiloty, zaś na spacer w deszczu zakładamy im specjalne ubranka.

Shih tzu z długą sierścią wymagają codziennego czesania i dokładnego rozczesania dwa razy w tygodniu. Używamy również płynów do rozczesywania oraz odżywki. Nie należy używać szczotek pudlówek. Długowłose shih tzu kąpiemy co tydzień.

Ważne jest, aby skrócić grzywkę lub związać w kucyk, tak aby nie zasłaniała widzenia i nie wchodziła psu do oczu. Codziennie przemywamy oczy wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą.

Czy jest to pies dla alergików? Niestety nie. Rasa ta prawie wcale nie linieje. Lecz alergeny znajdują się nie tyle w sierści co w ślinie psów i złuszczonym naskórku. Dlatego też jeśli myślisz o tej rasie, najpierw zdobądź informacje czy ktoś z rodziny nie jest uczulony.

Jak wychować shih tzu od szczeniaka

Rasa tych małych piesków uważana jest za umiarkowanie podatną na szkolenie. Mimo to, warto warto zapisać pieska do szkoły dla psów, gdzie nauczy się kontaktów z innymi psami. Dorosły samiec może być dominujący wobec innych psów. Dlatego też musi być socjalizowany od szczeniaka.

Pieski te są bardzo inteligentne i chętne do nauki. Jednak potrafią być uparte i niezależne. W szkoleniu szczeniaka konieczna jest konsekwencja i ustalenie zasad. Drobne ustępstwa sprawią, że dorosły shih tzu będzie to wykorzystywał. Cechą tych małych piesków jest spryt i umiejętność wykorzystywania własnego uroku. Jeśli nie będziemy konsekwentni szkoląc szczeniaka, dorosły shih tzu będzie próbował wywierać nacisk na opiekuna poprzez skomlenie, zaczepianie i błagalne miny.

Szczególnie ważne jest, aby od szczeniaka nauczyć shih tzu pozostawania samemu w domu pod nieobecność opiekuna. Mają one skłonność do ucieczek, dlatego ważna jest nauka przychodzenia na zawołanie. Psa najlepiej wyprowadzać na szelkach, które należy zdjąć po spacerze z uwagi na długą sierść.