Shih tzu - opis, charakter, pielęgnacja, choroby, opinie

Elegancki, długowłosy pies miniaturka to popularny shih tzu. Rasa pochodzi z Tybetu i upowszechniłą się w Europie dopiero na początku XX wieku. Są to inteligentne, wesołe i towarzyskie pieski dla każdego, kto tylko znajdzie czas na staranną pielęgnację sierści. Doradzimy jak wygląda wychowanie i pielęgnacja shih tzu. Przedstawimy opis rasy i zdjęcia.

Shih tzu - informacje o rasie i zdjęcia

Shih tzu, z włosami w kształcie lwiej grzywy, należy do ras pierwotnych. Niegdyś uważano go za mieszańca ras tybetańskich, dopiero badania DNA ustaliły, że jest to bardzo stara rasa. Legenda głosi, że pieski te należały do Buddy i w razie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy. Nazwa shih tzu, czasem skracana do szicu, oznacza “lwi pies”. Hodowane były przez tybetańskich mnichów do pilnowania klasztorów. W późniejszych czasach upowszechniły się na chińskim dworze cesarskim jako psy luksusowe. Na początku XX wieku Chiny zezwoliły na wywóz szicu i wówczas rasa ta upowszechniła się w Europie. Niestety w dobie rewolucji kulturalnej w Chinach psy te były zabijane jako bezużyteczne i chińska hodowla zanikła.

Shih tzu to nieduże pieski ważące około 7.5 kg. Ta miniaturka ma 27 cm w kłębie. Charakterystyczną cechą tych małych piesków jest długa, bujna sierść z grubym podszerstkiem. Shih tzu może mieć umaszczenie w różnych kolorach jak kremowy, czarny, tricolor i inne. Wśród hodowców szczególnie popularne jest umaszczenie tricolor, najczęściej w kolorze białym, brązowym oraz czarnym. Zdarzają się również pieski dwukolorowe, na przykład biało czarne. W miotach mogą pojawić się również szczeniaki jednokolorowe, na przykład shih tzu czarny, biały, brązowy czy też biszkoptowy. Cena szczeniaka shih tzu zależy do rodowodu, hodowli oraz przodków. Generalnie cena psa z rodowodem FCI waha się pomiędzy 2000 a 3000 zł. Natomiast cena shih tzu z uprawnieniami wystawowymi osiąga 3000-4000 zł. Szczeniaki po renomowanych rodzicach mogą być jeszcze droższe.

Charakter shih tzu - czy jest to pies dla ciebie

Charakter tego psa określa się jako czuły, przyjazny i wesoły. Radosne usposobienie sprawia, że szicu są idealnymi psami dla rodziny z dziećmi. Uwielbiają zabawę w domu i na podwórku, choć czasami ujawnia się ich niezależny charakter. Wbrew pozorom ta psia miniaturka nie jest psem kanapowym. Są to psy bardzo aktywne, które lubią długie spacery. Lubią wodę i potrafią w czasie spaceru wytaplać się w kałuży. Szicu będzie idealnym psem dla osób aktywnych. Ich wesołe i towarzyskie usposobienie sprawia, że nie nadają się na psa stróżującego czy też myśliwskiego. O rasie tej mogą pomyśleć osoby, które nigdy wcześniej nie miały psa. Pieski te są bezproblemowe, łatwe do wychowania i niedrogie w utrzymaniu.

Shih tzu sprawdzi się zarówno dla rodziny z dziećmi, dla osób starszych oraz dla singli. Osoba wyjeżdżająca na delegacje może zabierać psa ze sobą w podróż, szczególnie że miniaturka nie będzie sprawiała kłopotu w hotelu. Warto wiedzieć, że te małe pieski źle znoszą samotność.

Jak radzić sobie z włosami shih tzu - porady i zdjęcia

Jeśli ta rasa cię zainteresowała, zastanów się czy poradzisz sobie z włosami shih tzu. Długa sierść z gęstym podszerstkiem filcuje się, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Do pielęgnacji sierści należy przyzwyczajać pieska od szczeniaka, aby umiał wysiedzieć podczas czesania.

Pielęgnacja zależy od tego czy pies będzie wystawiany czy nie. Opiekunowie piesków rodzinnych, którzy nie mają zamiaru brać udziału w wystawach, często strzygą swoje miniaturki krótko. Ułatwia to psu zabawę na spacerze, gdyż sierść nie ciągnie się za nimi po ziemi. Pieska należy wyczesać raz w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na sierść za uszami i po wewnętrznej stronie ud, gdzie może się filcować. Psy wystawowe muszą na co dzień nosić papiloty, zaś na spacer w deszczu zakładamy im specjalne ubranka.

Shih tzu z długą sierścią wymagają codziennego czesania i dokładnego rozczesania dwa razy w tygodniu. Używamy również płynów do rozczesywania oraz odżywki. Nie należy używać szczotek pudlówek. Długowłose shih tzu kąpiemy co tydzień.

Ważne jest, aby skrócić grzywkę lub związać w kucyk, tak aby nie zasłaniała widzenia i nie wchodziła psu do oczu. Codziennie przemywamy oczy wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą.

Czy jest to pies dla alergików? Niestety nie. Rasa ta prawie wcale nie linieje. Lecz alergeny znajdują się nie tyle w sierści co w ślinie psów i złuszczonym naskórku. Dlatego też jeśli myślisz o tej rasie, najpierw zdobądź informacje czy ktoś z rodziny nie jest uczulony.

Jak wychować shih tzu od szczeniaka

Rasa tych małych piesków uważana jest za umiarkowanie podatną na szkolenie. Mimo to, warto warto zapisać pieska do szkoły dla psów, gdzie nauczy się kontaktów z innymi psami. Dorosły samiec może być dominujący wobec innych psów. Dlatego też musi być socjalizowany od szczeniaka.

Pieski te są bardzo inteligentne i chętne do nauki. Jednak potrafią być uparte i niezależne. W szkoleniu szczeniaka konieczna jest konsekwencja i ustalenie zasad. Drobne ustępstwa sprawią, że dorosły shih tzu będzie to wykorzystywał. Cechą tych małych piesków jest spryt i umiejętność wykorzystywania własnego uroku. Jeśli nie będziemy konsekwentni szkoląc szczeniaka, dorosły shih tzu będzie próbował wywierać nacisk na opiekuna poprzez skomlenie, zaczepianie i błagalne miny.

Szczególnie ważne jest, aby od szczeniaka nauczyć shih tzu pozostawania samemu w domu pod nieobecność opiekuna. Mają one skłonność do ucieczek, dlatego ważna jest nauka przychodzenia na zawołanie. Psa najlepiej wyprowadzać na szelkach, które należy zdjąć po spacerze z uwagi na długą sierść.