Psie sztuczki - zobacz, jak nauczyć psa prostych komend

Często można zetknąć się z twierdzeniem, że psie sztuczki, są zarezerwowane tylko dla wybranych ras. Prawda jest jednak taka, że każdy czworonóg może się ich nauczyć. Choć nie zawsze jest to łatwe, liczy się systematyczna praca z pupilem. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy pies przyswaja wiedzę w swoim własnym tempie. Nie można wywierać na nim presji. O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas szkolenia?

Proste komendy i triki

Dla wielu osób psie sztuczki to tylko błahe, zabawne ciekawostki. Inni uznają je za absolutnie bezwartościowe zachowania. W rzeczywistości okazuje się, że w błędzie są obie grupy. Sztuczki spełniają kilka, bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim mocno pogłębiają wieź łączącą opiekuna z jego czworonożnym przyjacielem. Po drugie zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu. Do tego stanowią świetną, odprężającą rozrywkę. Bardzo potrzebną, wręcz zalecaną, i człowiekowi i zwierzakowi. Jednakże nauka trików, nie może być pierwszym etapem wychowania. Poprzedzać ją muszą pewne działania.

Nauka sztuczek powinna być uzupełnieniem wychowania a niej jego głównym elementem. Najpierw, więc trzeba zapoznać psa z podstawowymi poleceniami. Są to komendy „siad”, „zostań”, „chodź”, „zostaw”. Zapewniają zwierzakowi bezpieczeństwo podczas spacerów, ale też w domu. Uczą go także cierpliwości. Wspomniana lista komend ułatwia nawiązanie relacji pomiędzy czworonogiem a opiekunem. Najpierw jest to nić porozumienia, która z czasem przeradza się w silną przyjaźń. Opisywane szkolenie trzeba rozpocząć już w okresie szczenięctwa. Musimy też wspomnieć o podstawowych metodach treningowych.

Każdy pies uczy się w swoim indywidualnym tempie. Niektóre rasy wiedzę przyswajają bardzo szybko, inne potrzebują więcej czasu. Zatem uczenie komend trzeba dostosować do możliwości osobnika. Ustalenie charakteru zwierzaka bardzo w tym pomoże. Istnieje też kilka ogólnych zasad. Szkolenie musi odbywać się w przyjaznej atmosferze. Najlepiej w formie bezstresowej zabawy. Gdy pies straci zainteresowanie danym zadaniem, nie można go przymuszać do kontynuowania. W żadnym wypadku nie należy na niego krzyczeć i stosować kar cielesnych. Szczegółowe porady dotyczące wychowania psów znajdują się na naszej stronie.

Efektowne psie sztuczki

Jak nauczyć psa sztuczek, które zachwycą każdego obserwatora? Niezależnie od tego czy są trudne czy łatwe, trzeba wykorzystać naturalne predyspozycje zwierzaka. Istnieją na przykład psy uwielbiające wylegiwanie się na kanapie. Niepotrzebujące długich spacerów. Takie czworonogi przyswoją sobie prostsze, lecz nadal ciekawe triki. Takie jak podawanie łapy, przybijanie piątki czy turlanie się. W przypadku aktywnych czworonogów dostępna jest ta sama lista, lecz można ją rozszerzyć. Dodając wskakiwanie na plecy opiekuna(jeśli pies nie jest za duży) lub slalom. To rzecz jasna tylko kilka przykładów, opcji do wyboru jest dużo więcej.

Uczenie psiaka sztuczek musi być systematyczne. Warto przeznaczać na nie kilka minut dziennie. Na samym początku zabawy nie można zbyt wiele wymagać od zwierzaka. Każdy opiekun musi pamiętać o jeszcze jednej kwestii. W zasadzie każdego psa można nauczyć trików. Co nie oznacza automatycznie, że będzie chciał je przyswoić. Niektóre sztuczki zwyczajnie nie przypadną czworonogowi do gustu. Wtedy najlepiej spróbować nowego zestawu. Nie ma jednak gwarancji, że pies będzie nimi zainteresowany. Wszystko zależy od jego usposobienia. Na koniec opiszemy jeden z podstawowych trików.

Na początek nauki najlepiej wybierać proste sztuczki, na trudne i efektowne przyjdzie jeszcze czas. Jednym z podstawowych trików jest podawanie łapy. By pies się tego nauczył, opiekun musi trzymać smakołyk w zaciśniętej dłoni. Następnie wyciąga ją w stronę zwierzaka. Ten położy na niej łapę, będzie chciał dostać się do przysmaku. Gdy tak się stanie należy go nim nagrodzić. Tę czynność należy powtarzać aż pies będzie podawał łapę bez smakołyku. Na koniec wystarczy dodać odpowiednią komendę. Inne, ciekawe sztuczki oraz metody ich nauki pisujemy w artykułach opublikowanych na naszej stronie.