Strzyżenie psa - sposoby, porady, fryzury, przygotowanie psa

Psy są czworonogami wymagającymi pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Takich jak czyszczenie uszu, przycinanie pazurów, dbanie o zęby. Do najważniejszych, codziennych czynności należy też szczotkowanie sierści. Jednakże samo czesanie niektórych ras to za mało. Konieczne jest również obcinanie futra. Często opiekunowie zabierają zwierzaki do fryzjera. Warto jednak samodzielnie przeprowadzić strzyżenie.

Kiedy i czym strzyc psa?

Strzyżenie psa to potrzebny zabieg, lecz nie dotyczy wszystkich czworonogów. O tym czy sierść trzeba obciąć czy nie decyduje jej rodzaj. Większość ras wykształca dwa rodzaje futra o stałej długości. Pierwszy to krótszy i gubiony latem podszerstek będący zabezpieczeniem przed zimnem. Druga odmiana sierści to włos okrywowy. On z kolei jest dłuższy i chroni psa przed brudem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zwierzaki obdarzone oboma rodzajami sierści nie powinny być strzyżone. Prowadzi to, bowiem to do miejscowego, plackowatego łysienia. Do tego tnąc włos okrywowy pozbawia się psa ważnej ochrony.

Które psy można strzyc? Tylko i wyłącznie rasy niewykształcające podszerstka. Pokryte jedynie stale rosnącym włosem okrywowym. Chodzi tu na przykład o popularnego maltańczyka, yorka, shih tzu, pudla. Trzeba przy tym pamiętać by nie obcinać psa do gołej skóry. Dlatego, że jest ona delikatna i promienie słoneczne są dla niej niebezpieczne. Wielu opiekunów decyduje się na strzyżenie psa w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Można jednak wykonać ten zabieg samodzielnie w domu. Należy tylko odpowiednio się do tego przygotować. Poznać najważniejsze zasady strzyżenia, zaopatrzyć się w kosmetyki i przybory.

Zanim przejdziemy do technik cięcia opiszemy najważniejsze akcesoria i kosmetyki. Absolutna podstawa to szczotka i grzebień służące do przygotowania sierści. Równie ważne są szampony i odżywki. W żadnym razie nie mogą być to kosmetyki przygotowane dla ludzi. Samo obcinanie włosa okrywowego wykonuje się nożyczkami lub maszynką. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych, warto zaopatrzyć się w kilka par. Po jednej do strzyżenia ogólnego, zaokrąglania sierści, przycinania w wrażliwych miejscach. Wybierając maszynkę, musi być to urządzenie stworzone do sierści psa. Więcej informacji o przyborach do strzyżenia czworonoga umieściliśmy na naszej stronie.

Strzyżenie psa w domu

Jak prawidłowo obcinać czworonoga? Przede wszystkim już od szczenięctwa trzeba przyzwyczajać go do tego zabiegu. Nauczyć cierpliwego stania w jednym miejscu. To zapewnia komfort właścicielowi i bezpieczeństwo psu. Etapem, którego nie można pomijać jest przygotowanie sierści do cięcia. Najpierw opiekun kąpie zwierzaka a następnie rozczesuje i suszy włosie. Niektórzy profesjonaliści stosują inną kolejność zabiegów, ale zestaw czynności jest zawsze taki sam. Podczas suszenia zwraca się szczególną uwagę na okolice uszu i ogona. Likwidowanie kołtunów ułatwiają specjalne odżywki. Dopiero, gdy sierść jest czysta, rozczesana i sucha można przejść do strzyżenia.

Jak prawidłowo obciąć maltańczyka czy innego psa bez podszerstka? Jeśli właściciel robi to samodzielnie pierwszy raz, powinien wykonywać powolne ruchy. Zwracać uwagę by nie skaleczyć psa. Nie ma większego znaczenia, od strzyżenia której części ciała się zaczyna. Zazwyczaj tylko pyszczek pozostawia się na koniec. Dlatego, że jest to miejsce wrażliwe. Przycinanie sierści na nim rosnącej wymaga dużego skupienia. Przy okazji strzyżenia warto sprawdzić czy na ciele zwierzaka nie ma kleszczy. Lub też niepokojących zmian skórnych.

Przycinania sierści nigdy nie należy wykonywać pod włos. Kierunek strzyżenia to zawsze od głowy w kierunku ogona. Niezależnie od tego czy jest to cięcie nożyczkami czy maszynką. Opiekun musi też przygotować się na to, że pierwsze strzyżenie nie będzie precyzyjne. Dopiero z każdym kolejnym będzie nabierać wprawy. Warto również czytać nasze inne artykuły. Dokładniej opisujemy w nich zasady strzyżenia psów. Oprócz technik wskazujemy popularne i interesujące fryzury. Zachęcamy, zatem do odwiedzania naszego portalu.