Ciąża u zwierząt - opis, objawy, przebieg, porady

Osoby opiekujące się zwierzakami domowymi, szczególnie samicami, muszą rozważyć pewną kwestię. Chodzi tu o rozmnażanie ukochanych czworonogów. Nie jest ono wskazane, jeśli nie ma zapoczątkować hodowli. Dlatego, że trudno jest zapewnić dom licznemu potomstwu. Jeśli jednak właściciele zdecydują się, powinni wiedzieć jak wygląda ciąża u zwierząt. Jej opis, objawy i przebieg można poznać na naszej stronie.

Długość ciąży u samicy psa

Ciąża u zwierząt jest jednym z etapów cyklu rozrodczego samic ssaków łożyskowych oraz torbaczy. Tak jak i u ludzi, należy do niezwykle ważnych procesów fizjologicznych. Trwa od momentu zapłodnienia do porodu. Trzeba wiedzieć, że konkretna długość ciąży zależy od kilku czynników. Na jej czas trwania wpływa gatunek oraz jego wielkość. Istotną kwestią jest również stopień rozwoju płodu w czasie porodu. Do tego dochodzą indywidualne cechy osobnicze. Spore znaczenie mają również warunki środowiskowe. Najdłuższą ciążę przypisuje się samicom słoni, trwa około 22 miesięcy.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, rozmnażanie zwierząt domowych trzeba dobrze przemyśleć. Schroniska są przepełnione i zdecydowanie lepiej z nich przygarniać zwierzaki. Czasem jednak suka może zajść w ciążę przez nieuwagę właściciela. Oczywiście zapłodnienie jest możliwe tylko, gdy u samicy występuje cieczka. Pojawia się zazwyczaj dwa razy w roku, możliwe są odstępstwa od tej normy. Jak długo trwa ruja? Przeważnie 21 dni, jednakże może być dłuższa lub krótsza. To zależy od rasy psa i jego wielkości a także wieku suczki. Trzeba też wiedzieć, kiedy zwierzak osiąga dojrzałość płciową. To pozwoli uniknąć nieplanowanej ciąży.

Suka dojrzałość płciową osiąga pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Wtedy też pojawia się pierwsza cieczka. Małe rasy dojrzewają szybciej a średnie i duże później. Zatem podany przedział może się zmieniać. Nie należy jednak rozmnażać tak młodych zwierząt. Czas odpowiedzieć na ważne pytanie. Jaka jest długość ciąży suczki? Do porodu dochodzi średnio po 58-63 dniach. To, że zwierzak spodziewa się potomstwa można rozpoznać po pewnych objawach. Takich jak widoczne zmęczenie, początkowy spadek apetytu, powiększenie brzucha i gruczołów sutkowych. Więcej o ciąży u samicy psa można dowiedzieć się na naszej stronie.

Ciążą u zwierząt – rozmnażanie kota i gryzoni

Przyjrzymy się teraz kwestii rozmnażania kota domowego. Otóż samice tego gatunku osiągają dojrzałość płciową w wieku od 5 do 12 miesięcy. Kotki żyjące poza domem lub wychodzące przechodzą ruję 2-3 razy w roku. Natomiast te mieszkające cały czas pod dachem mogą mieć ją nawet, co miesiąc. Ruja przeważnie trwa od 3 do 10 dni, czasem przedłuża się o kilka dni. Oczywiście tak samo jak w przypadku psów, ciąża nie jest wskazana u najmłodszych zwierzaków. Rozród zalecany jest pomiędzy 2 a 5 rokiem życia. Dla starszych kotek, tak jak i młodszych, rozmnażanie może być niebezpieczne.

Średni czas trwania ciąży u kotki to 66 dni. Niemniej jednak ogólny przedział to 58-72 dni. Fizyczne oznaki ciąży są dość subtelne. Brzuch staje się nieco większy, sutki zmieniają kolor. Dopiero na dwa tygodnie przed porodem wyraźnie widać powiększenie brzucha. Więcej mówi zachowanie kotki. Staje się osowiał, szybko się męczy, dłużej śpi, może wymiotować. Niektóre samice w czasie ciąży potrzebują więcej czułości i pieszczot. Inne będą wyraźnie unikać kontaktu. Tak czy inaczej zmiana zachowania będzie zauważalna. Na koniec artykułu warto wspomnieć o kilku innych zwierzętach domowych.

Cieszące się popularnością chomiki po około 40 dniach życia osiągają dojrzałość płciową. Jeśli zaś chodzi o ciążę to trwa ona od 16 do 22 dni. W wielu domach hodowane są świnki morskie. To gryzonie wyraźnie większe od chomików. Nie dziwi, więc, że ciąża u samic jest dłuższa. Trwa od 68 do 72 dni. Nie zapominamy o królikach miniaturkach, w ich przypadku poród odbywa się po 28-33 dniach. I to tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje na temat ciąży u zwierząt domowych. Kwestie, które poruszyliśmy w tym artykule rozwijamy na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.