Kąsaczowate - lista ryb, opis, wymagania, choroby, porady

Małe rybki z ciekawymi świecącymi elementami na ciele to popularne w naszych akwariach ryby kąsaczowate. Charakterystyka tych ryb (przyjazne usposobienie, odporność na choroby) wskazuje, że są to rybki idealne do akwarium. Akwaryści wyrażają opinie, że hodowla ich nie sprawi trudności nawet początkującym. Przedstawiamy opinie akwarystów oraz porady, jakie warunki musi spełniać akwarium dla tych ryb.

Kąsaczowate ryby akwariowe - charakterystyka

Rodzina kąsaczowatych obejmuje około 1000 gatunków, z których wiele gości w akwariach na całym świecie. Większość z nich to ryby ławicowe. Charakteryzują się one barwnymi, świecącymi plamkami lub pasami, które w naturze służą do kontaktowania się. Właśnie te ciekawe efekty kolorystyczne sprawiły, że stały się one popularne jako ryby akwariowe.

Pod względem zdobywania pożywienie ryby te dzielą się na rodzaje roślinożerne, wszystkożerne i drapieżniki. Większość z nich odżywia się w naturze drobnymi bezkręgowcami. Kąsaczowate są odporne na choroby i niską temperaturę. Mają spokojne usposobienie i tolerują towarzystwo innych ryb. Hodowla ryb kąsaczowatych nie jest trudna i są one polecane także początkującym akwarystom.

Jakie warunki w akwarium lubią kąsaczowate

Kąsaczowate powinny być trzymane w akwarium w grupie, gdyż samotnie ryby te są lękliwe i nie prezentują się dobrze.

Preferowane warunki w akwarium to woda miękka, lekko kwaśna i dobrze natleniona. Niektóre gatunki lubią wyczuwalny prąd wody. W naturze poszczególne gatunki tych ryb zamieszkują bardzo różne wody słodkie, jak strumienie, rozlewiska, stawy, jeziora czy rzeki. Dlatego mogą mieć one różne wymagania co do akwarium. Największe wymagania stawiają hodowcy takie ryby jak neony, zwinniki, bystrzyki i inne rodzaje pochodzące z wód lasu tropikalnego. Ryby żyjące poza lasem tropikalnym mają mniejsze wymagania. Jednak najważniejsze warunki jakie muszą być spełnione to idealna przejrzystość wody.

Kąsaczowate - najciekawsze gatunki, charakterystyka, porady

Neon czerwony

Rybka ta charakteryzuje się zielono-niebieskim pasem biegnącym przez górną część ciała od oka do ogona. Natomiast dolna część ciała jest czerwona. Pływają w dolnej i środkowej warstwie akwarium. Rybki te mają zgodne i płochliwe usposobienie, dlatego też akwaryści wyrażają opinie, aby trzymać je w akwarium jednogatunkowym. Akwarium powinno stać w zacisznym miejscu.

Ważne warunki jakie musi spełniać akwarium dla tej rybki to: krystalicznie przezroczysta woda, niezbyt intensywne światło, rośliny pływające, zacieniające rośliny szerokolistne.

Bystrzyk czerwony / tetra czerwona

Jest to ryba łatwa do hodowli i polecana początkującym akwarystom. Są to żywe rybki o łagodnym usposobieniu. Lubią pływać w grupach, szczególnie z innymi kąsaczowatymi. Mogą też mieszkać z innymi małymi rybkami.

Ich kolory blakną przy mocnym oświetleniu. Dlatego też akwarium powinno być niezbyt jasne, z dużą ilością roślin i ciemnym podłożem. Akwarium powinno być duże, co najmniej 54 l.

Fantom czarny

Są to rybki ławicowe. Według porady specjalistów powinny być trzymane w grupach co najmniej 6 osobników. Wtedy rybki dobrze się czują i efektownie wyglądają. Są to również dobre ryby do akwarium towarzyskiego, gdyż mają łagodne usposobienie, są żywe i zwinne. Należy jednak łączyć je z małymi rybami, gdyż dla dużych mogą stanowić pokarm.

Rybki te lubią akwaria niezbyt oświetlone i bogato obsadzone roślinami. Jeśli w akwarium jest zbyt mało dekoracji, rybki mogą stać się lękliwe i nie wyglądają efektownie.