Oświetlenie akwariowe - rodzaje, ceny, sposoby montażu

Akwarystyka wymaga wiedzy, jak oświetlić akwarium. Lampka nie tylko pozwala nam cieszyć się oglądaniem rybek i roślin, lecz także umożliwia utrzymanie w akwarium prawidłowego ekosystemu. Światło jest niezbędne do fotosyntezy roślin akwariowych oraz do prawidłowego bytowania ryb jak również pozwala rybom regulować swój rytm dobowy. Przedstawiamy rodzaje oświetlenia akwarium i oraz wady i zalety poszczególnych lamp. Doradzamy jak wybrać oświetlenie akwariowe.

Jak dużą rolę odgrywa oświetlenie akwariowe

W naturze organizmy żyjące w wodzie oświetla światło rozproszone, które pada pod określonym kątem i zależy od przejrzystości wody. Ważne jest również pasmo barwne. Dla ryb niezbędne jest światło czerwone lub niebieskie. Dlatego też akwarystyka wymaga, aby akwarium wyposażone było w dodatkowe, specjalistyczne lampy akwarystyczne.

Niestety do oświetlenia akwarium nie nadaje się światło słoneczne, które przyczynia się do nadmiernego mnożenia się glonów i mętnienia wody. Ponadto światło słoneczne powoduje skoki temperatury dnia i nocy i znacznie różni się w różnych porach roku. Latem akwarium mogłoby się przegrzać, zaś zimą jego niedobór mógłby spowodować zamieranie roślin i ryb. Akwarium należy ustawić daleko od okna i oświetlić dodatkowo przy pomocy świetlówek lub lamp led.

Jak oświetlić akwarium - podstawowe zasady

Lampka podświetlająca akwarium to nie tylko ozdoba, lecz pełni ważną rolę w ekosystemie. Dlatego też akwaryści wypracowali zasady jak oświetlić akwarium. Akwarium powinno być podświetlone przez co najmniej 10 godzin. Ryby nie lubią nagłej zmiany światła. Dlatego też warto stosować nowoczesne lampy akwarystyczne, które naśladują świt i zmierzch i pozwalają rybom regulować rytm dobowy.

Intensywność światła zależy od głębokości zbiornika, gdyż w głębokich akwariach światło może nie docierać do dna. Moc oświetlenia powinna wynosić około 0,6W na 1 litr wody, a w akwariach roślinnych – 0,8W na 1 litr. Natomiast dla fotosyntezy roślin znaczenie ma także temperatura barwy światła, czyli długość fal promieniowanych przez konkretną wiązkę. Najbardziej efektywna jest maksymalna długość fal niebieskich w przedziale 400-470nm oraz czerwonych około 680-720nm.

Warto pamiętać, że słabo oświetlone zbiorniki są łatwiejsze do prowadzenia i utrzymania w czystości. Intensywnie oświetlone akwarium wygląda oszałamiająco, jednak wymaga znacznie więcej pracy, czyli obfitego nawożenia, regularnych podmian wody, częstego przycinania roślin oraz dodawania do wody dwutlenku węgla.

Lampy akwarystyczne - rodzaje

Podświetlenie akwarium oferuje każdy sklep akwarystyczny oraz sklep dla zwierząt. Odwiedzając sklep akwarystyczny, znajdziemy najczęściej gotowe zestawy z wyposażeniem i z oświetleniem. W zestawach lampa led mocowana jest w pokrywie akwarium. Zestaw z oświetleniem znajdziemy już w cenie około 200 zł. Doświadczeni akwaryści stosują jednak dodatkowe podświetlenie akwarium.

W akwarystyce stosuje się następujące oświetlenie akwariowe:

  • żarówki,
  • świetlówki,
  • lampy rtęciowe HQL,
  • lampy metalohalogenkowe HQI,
  • diody.

Żarówki nie są zalecane przez akwarystów i rzadko stosowane, gdyż nie są wydajne. Emitują one głównie światło czerwone. Fale świetlne są zbyt krótkie i nie wystarczają roślinom do przeprowadzenia fotosyntezy. Ponadto podświetlenie akwarium przy pomocy żarówek powoduje zbytnie nagrzewanie wody.

Częściej stosowane są świetlówki, które emitują światło niebieskie. Lampa jarzeniowa jest bardziej wydajna i ekonomiczna, jednak do akwarium nie nadaje się lampa przeznaczona do oświetlania wnętrz. Lampa do akwarium posiada specjalną barwę oraz specjalne filtry UVB i UVB. Sklep akwarystyczny oferuje świetlówki akwarystyczne - T8 i T5. Nowej generacji lampy T5 mają większą moc i wydajność. Są energooszczędne oraz posiadają odbłyśnik pozwalające oświetlić dolne partie zbiornika.

Lampa rtęciowa nadaje się do dużych, głębokich i otwartych zbiorników. Emituje silne światło, dlatego też nie może być montowana blisko tafli wody. Lampa metalohalogenowa ma lepszą barwę światła i nie nagrzewa wody, jednak szybko się zużywa. W dużych zbiornikach potrzebne jest dodatkowe podświetlenie. Oba te rodzaje lamp wymagają wzbogacania wody w CO2

Diody są najdroższe, jednak najtańsze w eksploatacji. Jest to nowoczesne, energooszczędne rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne. Lampka led ma długą żywotność, odpowiednie spektrum światła. Prosta lampka led jest z reguły montowana do pokrywy akwarium i znajduje się w większości zestawów akwariowych.