Pasożyty zwierząt - objawy, rozpoznanie, opis, leczenie

Zwierzęta nie zachowują higieny, dlatego te częstym zjawiskiem są u nich choroby pasożytnicze. Często nie wiemy jakie robaki zalęgły się w organizmie kota czy psa, gdyż pasożyty zwierząt najczęściej nie dają żadnych widocznych objawów. Pasożyty są niebezpieczne dla zwierzęcia, gdyż osłabiają jego organizm, który staje się podatny na choroby. Czy choroby pasożytnicze kota i psa są groźne dla człowieka? Wyjaśniamy jakie objawy pasożytów można zauważyć oraz jak wygląda rozpoznanie i leczenie chorób pasożytniczych.

Pasożyty zwierząt domowych

Pasożyty wewnętrzne:

  • glisty,
  • tasiemce,
  • tęgoryjce,
  • włosogłowki,
  • przywry,
  • toksoplazmoza,
  • lamblie.

Pasożyty zewnętrzne u zwierząt to stawonogi jak: kleszcze, świerzbowce, nużeńce oraz owady jak: pchły, meszki, muchówki, wszy i wszoły.

Czy pasożyty zwierzęce są niebezpiecznie dla człowieka? Niestety tak. W większości przypadków zakażenie nie daje objawów przez wiele lat, lecz może osłabiać organizm i prowadzić do chorób. Dlatego tak ważna jest higiena podczas zabawy ze zwierzęciem oraz sprzątaniu po nim.

Dla człowieka groźne mogą być glisty psie, które wywołują chorobę zwaną toksokarozą. Zarażenie tasiemcem nie daje objawów przez wiele lat. Tasiemiec bąblowcowy jednojamowy i tasiemiec wielojamowy tworzą w organizmie cysty, które rosną i zaczynają uciskać organy wewnętrzne wywołując groźne choroby. Zaś tęgoryjec psi, który zagnieżdża się w płucach lub jelitach, nie daje najczęściej żadnych objawów.

Bardzo niebezpieczne są lamblie, które dają takie objawy jak: nudności, biegunka, brak apetytu, zaburzenia trawienia, gorączka. Jednak u większości ludzi nie wywołuje żadnych objawów. Lamblią można zarazić się przez kontakt z odchodami zwierząt ale głównie przez kontakt z brudną wodą.

Wiele mitów narosło wokół toksoplazmozy, która w większości przypadków u człowieka przebiega bezobjawowo. Zarażenie od kota występuje niezwykle rzadko. Częściej zaś w skutek jedzenia niedogotowanego mięsa czy też dotykania roślin, na przykład w lesie lub na łące.

Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy przestrzeganie podstawowej higieny, mycie rąk po zabawie ze zwierzęciem lub sprzątaniu, aby ustrzec się chorób pasożytniczych.

Robaki u kota i psa - jak się ich pozbyć

Objawy występowania pasożytów u zwierząt domowych są często niespecyficzne. Bardzo często pasożyty zwierząt nie dają żadnych objawów i nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy nasz ulubieniec posiada choroby pasożytnicze. Niestety pasożyty mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia i w przypadku dużego zakażenia mogą skończyć się śmiercią, szczególnie kociąt i szczeniaków.

W niektórych przypadkach robaki powodują u zwierzęcia następujące objawy:

  • biegunki,
  • wymioty,
  • pogorszenie stanu sierści,
  • kaszel,
  • spadek masy ciała,
  • saneczkowanie.

Bardzo rzadko zdarza się zobaczyć robaki. W wymiotach mogą się pojawić tylko przy bardzo dużym zakażeniu kota lub psa. Również dosyć rzadko widać robaki w kale. Dość łatwe do zauważenia są człony tasiemca, które wyglądają jak ruchome, białe płatki lub mała, biała kuleczka, która się przesuwa.

Leczenie pasożytów u zwierząt domowych polega na podawaniu im tabletek i środków odrobaczających. Leki na odrobaczenie należy podawać zwierzętom kilka razy do roku. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić czy leki odrobaczające podziałały i na pewno wyeliminowały problem. Leki przeciw pasożytnicze należy powtarzać po około 14 dniach, aby zniszczyć osobniki, które wykuły się z jaj. Niektóre pasożyty zwierząt mają długi okres wylęgania, że leczenie jednorazowe czy dwukrotne może okazać się nieskuteczne. Należy również usunąć różne ryzyka nawrotu, co nie zawsze jest łatwe. Dla przykładu tasiemce często przenoszone są przez pchły. Dlatego też jeśli nie wyeliminuje się pcheł, może dojść do nawrotu.

Najlepszym i dość tanim sposobem, aby usunąć choroby pasożytnicze u zwierząt, jest przeprowadzenia badania kału. Dzięki temu mamy pewność z jakim pasożytem mamy do czynienia i możemy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bardzo ważnym aspektem w walce z pasożytami zwierzęcymi jest sprzątanie odchodów psów podczas spaceru.