Posokowce - spis ras, opisy, zdjęcia, szczególne umiejętności

Piękne ciemno rude posokowce bawarski i hanowerski oraz czarny podpalany alpejski gończy to 3 rasy należące do grupy posokowców. Zachwyca ich ciemno rude umaszczenie i proporcjonalna budowa, jednak nie są to psy dla każdego. Zanim zdecydujesz się na szczeniaki rasy posokowca dowiedz się jaki charakter mają te psy i czego potrzebują. Przedstawiamy opis tych ras, dzięki czemu zdecydujesz czy posokowiec to pies dla ciebie.

Posokowce

Posokowiec to typowy pies myśliwski, którego zadaniem jest odszukanie postrzelonej zwierzyny po zapachu krwi, stąd ich nazwa posokowce. Dobrze wyszkolony pies myśliwski jest w stanie iść tropem godzinanim i znaleźć krwawiące zwierzę nawet kilka dni po polowaniu.

Niezależny, uparty charakter sprawia, że nie są to psy dla każdego. Warto wiedzieć, że psy te obdarzone są dużym instynktem łowieckim, mają samodzielne i niezależne usposobienie i nie łatwo się podporządkowują. Wymagają doświadczonego opiekuna. Szczeniak musi wcześnie zacząć szkolenie, które jest pracochłonne i nie łatwe. Szczeniaki tych ras zwykle sprzedawane są tylko myśliwym.

Posokowce wymagają dużo ruchu i nie wystarczy im krótki spacer. Źle znoszą samotność i pozostawione same mają zwyczaj niszczyć rzeczy w domu lub przekopywać ogród. Mają również skłonność do ucieczek, gdyż w każdej chwili mogą ruszyć w pogoń za czymś i bardzo trudno je przywołać. Posokowce nie tolerują innych zwierząt i mieszkanie pod wspólnym dachem z kotem jest ryzykowne.

Posokowce to psy długowieczne i odporne na choroby. Zdarzają się choroby genetyczne jak dysplazja stawu biodrowego. Jednak najczęściej występujące problemy zdrowotne tych psów to urazy powstające podczas przedzierania się przez chaszcze.

Cena posokowca zależy od hodowli i pochodzenia. Psy te niechętnie są sprzedawane osobom nie zajmującym się myślistwem. Szczeniak alpejskiego gończego z rodowodem kosztuje około 3000 zł. Cena szczeniaków posokowca hanowerskiego z rodowodem FCI to koszt 1500-4500 zł. Zaś cena posokowca bawarskiego waha się w granicach 2000 do 3000 zł.

Posokowiec bawarski opis rasy

Najbardziej popularna rasa tej grupy to posokowiec bawarski. Jest to pies średni, o wzroście około 50 cm. Sierść posokowca jest krótka, gęsta i przylegająca do ciała i łatwa do pielęgnacji. Umaszczenie posokowca bawarskiego przybiera barwy brunatne, soczysto czerwone, czerwono-żółte lub jaśniejsze. Uszy i kufa są ciemne.

Jest to typowy pies myśliwski, przeznaczony do tropienie dużego zwierza. Nie najlepiej nadaje się do mieszkania w mieście, gdyż lubi przyrodę, duże przestrzenie i wymaga dużo ruchu.

Warto wiedzieć, że posokowce mają silny charakter, lubią dominować i nie łatwo się podporządkowują. Szkolenie tej rasy nie jest łatwe. Należy zacząć je wcześnie. Wyszkolenie dobrego psa myśliwskiego zwykle trwa kilka lat.

Posokowiec hanowerski opis rasy

Posokowiec hanowerski to pies średniej wielkości. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie od jasnej do ciemnej czerwieni jeleniej. Posokowiec hanowerski jest często mocniej lub słabiej pręgowany.

Warto wiedzieć, że rasa ta ma usposobienie typowe dla psa myśliwskiego, jest jednak bardziej zrównoważony niż posokowiec bawarski. Psy te mają łagodne usposobienie, jednak nie poleca się ich jako psy do towarzystwa, gdyż ich instynkt łowiecki może sprawiać kłopoty.

Alpejski gończy krótkonożny opis rasy

Rasa ta pochodzi z Austrii, zaś w Polsce jest mało popularna. Alpejski gończy przypomina nieco jamnika, jest jednak większy i ma dłuższe łapy. Psy te wykorzystywane są przez myśliwych do tropienia i zaganiania zwierzyny. W domu są to psy serdeczne, przyjazne wobec dzieci i spokojne. Z łatwością wyczuwają obcego i sygnalizują szczekaniem.

Psy tej rasy są długowieczne i odporne na choroby. Pielęgnacja ich sierści nie sprawia trudności. Sierść alpejskiego gończego składa się z miękkiego podszerstka i twardego włosa okrywowego. Najczęściej spotykane umaszczenie to kolor rudy i czarny nalot. Alpejski gończy może być również czarny podpalany.