Gupiki - opis, charakter, wymagania, rozmnażanie, opinie

Gupiki to piękne małe rybki o długich płetwach. Mogą być czerwone, niebieskie, srebrzyste i w prawie wszystkich kolorach. Kolorowe są tylko samce. Prawie każdy akwarysta, łącznie z początkującymi, hoduje gupiki, gdyż są to wdzięczne i łatwe do hodowli rybki. Dowiedz się jak wygląda hodowla i rozmnażanie tych pięknych rybek.

Gupiki - hodowla w akwarium

Hodowla gupików w akwarium jest dość łatwa i ryby te polecane są początkującym akwarystom. Gupiki bytują w naturze w tak różnych wodach, że wytrzymują różne warunki, także zasolenie. W akwarium pływają przy powierzchni wody, lubią wodą stojącą lub wolno płynącą. Gupik wymaga dużego akwarium z dużą ilością roślinności. Dla przykładu akwarium dla 1 samca i 3 samic powinno mieć pojemność co najmniej 25 l. Rodzaje gupików trzymane w akwarium wymagają dość ciepłej wody w temperaturze 23–24 °C. Hodowla gupików rasowych, które są bardziej wrażliwe, wymaga wyższej temperatury w akwarium. Lubią akwarium z dużą ilością roślin, a także glonów.

W akwarium gupik żyje około 5 lat, zaś w naturze dożywa do około 2 lat. Jest to aktywna i raczej łagodna rybka akwariowa. Zdarza im się podskubywać inne ryby. W naturze i w akwarium łączą się w ławice, gdyż mogą być łatwym celem ataku drapieżników. Ławica składa się w przewadze z samic. Również w akwarium na jednego samca powinny przypadać co najmniej 2 samice. Na małej przestrzeni akwarium samce są natarczywe, wskutek czego samica nie może w spokoju odpoczywać, jeść czy karmić potomstwo. Jeśli hodowla nie jest nastawiona na rozmnażanie, lepiej trzymać tylko osobniki jednej płci: barwne samce lub duże samice, które są bardziej kolorowe.

Dla gupików najlpesze jest akwarium gatunkowe. W akwarium towarzyskim gatunki, które nie zagrożą małym gupikom, to inne piękniczkowate oraz małe kiryski, jak również danio. Nieodpowiednie gatunki do łączenia z gupikami to: tetry, glonojady, brzanki, bojowniki i kolcobrzuchy. Żółwie, kraby i raki będą je zjadać.

Gupiki - wygląd, rodzaje

Gupiki wykazują wyraźny dymorfizm płciowy. Samica jest niepozorna, w kolorze oliwkowo-zielonym. Osiąga około 6 cm długości. Samiec jest mniejszy i smuklejszy. Jego płetwa grzbietowa i ogonowa są wydłużone i przybierają różne kształty i kolory. Dlatego też powstały różne rodzaje gupików.

Gupiki żyjące w akwariach to ryby hodowlane. Hodowcy stworzyli różne rodzaje tych ryb różniące się kolorami i kształtem płetw. Dzikie, naturalne gupiki są praktycznie niespotykane w sklepach akwarystycznych. Hodują je tylko wyspecjalizowani akwaryści, którzy nastawiają się na naturę.

Hodowla gupików rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy to do Europy przysłano gupiki z Wenezueli i Trynidadu. Nazwa gatunku pochodzi od nazwiska badacza Roberta Johna Lechmere Guppy'ego, który odkrył gatunki tych ryb na Trynidadzie.

Gupiki są wystawiane na wystawach akwarystycznych, dlatego też opracowano standardy różniące się kształtem płetw jak: wachlarz, triangel, welon, proporczyk, dwumiecz, górny miecz, dolny miecz, lira, łopatka, płomyk, rakietka i igiełka.

Wśród rasowych gupików istnieje bardzo dużo odmian. Na uwagę zasługują pawie oczko, gupik Endlera czy gupik moskiewski.

Gupik pawie oczko to najpopularniejsza rybka akwariowa. Ciekawą odmianą jest gupik moskiewski, którego samce mają kolor niebieski. Gupik Endlera to ryba o większych wymaganiach co do akwarium. Samiec tej odmiany przybiera różne kolory. Może być czerwony, niebieski, żółty, srebrny, fioletowy czy zielony.

Gupik - rozmnażanie

Gupiki są rybami bardzo płodnymi i ich rozmnażanie nie jest trudne, jak u wszystkich ryb żyworodnych. Jednak hodowla nastawiona na rozmnażanie rasowych gupików wymaga doświadczenia.

Ciężarna samica ma pod brzuchem ciemną plamę tuż za płetwą odbytową. Młode rybki rodzą się w pewnych odstępach czasu a poród trwa do 1 do 6 godzin. Dobrze karmione gupiki nie będą zjadały narybku, zaś duża ilość roślin w akwarium sprawia, że rybki mają dużo kryjówek. Można również umieścić w akwarium kotnik.