Opieka nad zwierzętami - zobacz, jak prawidłowo opiekować się swoim pupilem

Zwierzęta, szczególnie młode, są słodkie i urocze i może się zdarzyć, że zapragniemy psa lub kota pod wpływem impulsu. Przyjęcie zwierząt powinno być jednak przemyślane. Warto dowiedzieć się jak wygląda prawidłowa opieka nad zwierzętami i jakie są koszty miesięcznego utrzymania zwierzęcia. Warto przeanalizować czy mamy czas zajmować się zwierzęciem i czy mamy środki na jego utrzymanie i ewentualne leczenie. Zwierzę to członek rodziny i trzeba do niego dostosować swój tryb życia i codzienne nawyki.

Jak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad zwierzętami

Zwierzę żyje najczęściej kilkanaście lat, dlatego też zakup czy adopcja zwierząt powinna być przemyślana, skonsultowana z wszystkimi członkami rodziny. Niedopuszczalne jest dawanie zwierząt na prezent, gdyż osoba obdarowana może nie być przygotowana na taki obowiązek. Nie przyjmujemy również zwierząt dla dziecka. Dziecko nie jest w stanie prawidłowo opiekować się zwierzęciem, dlatego obowiązek ten musi podjąć rodzic. Porzucenie zwierzęcia, bo dziecko sobie nie radzi lub się znudziło, jest nieetyczne i stanowi traumę dla zwierzęcia.

Podstawową sprawą jest karmienie zwierząt. Należy kupować karmę odpowiednią dla danego zwierzęcia. Niewskazane jest karmienie zwierząt resztkami z naszego stołu. Zwierzę musi mieć cały czas dostęp do świeżej wody do picia.

Zwierzę musi mieć w domu odpowiednie schronienie czy miejsce do spania. Pies czy kot zadowoli się poduszką, zaś dla gryzonia musi to być klatka z domkiem i akcesoriami.

Zwierzę w domu to także troska o jego zdrowie i wygląd. W przypadku zwierząt ras długowłosych konieczna jest pielęgnacja sierści. Długowłose psy, koty czy świnki morskie wymagają częstego szczotkowania sierści, a jeśli są to zwierzęta wystawowe, konieczna jest także profesjonalna pielęgnacja u groomera i fryzjera. Warto pamiętać, że zarówno kot jak i pies linieje i zostawia sierść na ubraniach i meblach, które wymagają dość uciążliwego czyszczenia.

Zwierzęta chorują, dlatego też należy być przygotowanym na koszty leczenia zwierzęcia. W przypadku zwierząt nie istnieją domowe sposoby leczenia. Konieczna jest profesjonalna opieka weterynaryjna. Nawet jeśli zwierzak nie zachoruje, konieczne są coroczne szczepienia, psów przeciw wściekliźnie oraz psów i kotów przeciw chorobom wirusowym.

Akcesoria, których potrzebuje pies i kot:

 • miski na karmę i wodę,
 • legowisko,
 • szczotki do czesania i przybory do pielęgnacji sierści,
 • zabawki,

Bardzo ważną sprawą jest opieka nad zwierzętami podczas wyjazdu. Jeśli nie mamy kogoś z rodziny lub znajomych, którzy zajmą się zwierzęciem, wyjściem jest hotel dla zwierząt lub profesjonalna opiekunka zwierząt. Petsitter czy opiekunka przychodzi do domu, dzięki czemu pies czy kot nie przeżywa stresu w związku z przeprowadzką do hotelu. Natomiast hotel zapewnia opiekę całodobową i większe bezpieczeństwo niż dochodząca opiekunka.

Pielęgnacja i dbanie o psa

Prawidłowa opieka nad psami to nie tylko karma i dbanie o zdrowie. Opieka nad psami polega również na właściwym wychowaniu szczeniaka. Szczeniaka trzeba nauczyć załatwiania się poza domem, przychodzenia na zawołanie i wykonywania podstawowych komend. Szkolenie zależy od potrzeb i rasy psa. Niektóre rasy psów wymagają doświadczonego opiekuna, który wie jak szkolić psy. Niektóre rasy warto zapisać na profesjonalne szkolenie.

Pies potrzebuje dużo ruchu, spacerów, kontaktu z człowiekiem. Psy załatwiają się na dworze i należy z nimi wychodzić na spacer 3 razy dziennie. Ale spacer to nie tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych, lecz także okazja do ruchu, wybiegania się, zabawy i poznawania nowych rzeczy. Psy ras aktywnych warto zapisać na zajęcia psich sportów.

Spacery z psami oznaczają zakup akcesoriów jak:

 • smycz,
 • obroża lub szelki,
 • torebki do sprzątania po psie,
 • preparaty przeciw pchłom i kleszczom, które trzeba stosować raz na miesiąc.

Czego potrzebuje twój kot - prawidłowe dbanie o pupila

Troska o koty wygląda nieco inaczej niż w przypadku psa. Koty to zwierzęta bardzo inteligentne, lecz z natury nie podporządkowują się człowiekowi. Dlatego też ich tresura jest niepotrzebna a nawet niewskazana. Koty chętnie uczą się przychodzenia na zawołanie. Lecz nie potrzeba uczyć ich załatwiania się w kuwecie, gdyż kotowate naturalnie zagrzebują swoje odchody.

Kot potrzebuje takich akcesoriów jak:

 • transporter do przewożenia na przykład do lecznicy,
 • kuweta i żwirek,
 • zabawki.

W przypadku kota bardzo ważne jest zabezpieczenie okien siatką, zaś w przypadku psów i gryzoni także balkonu. Jest to dość kosztowne, dlatego zabezpieczamy jedno okno, które jest zwykle otwierane. Przypadki upadku zwierząt z okna lub balkonu są bardzo liczne i oznaczają śmierć zwierzęcia, zaginięcie lub kosztowne leczenie. W przypadku kotów nie otwieramy okien uchylnie, gdyż stanowi to dla nich śmiertelną pułapkę.