Kleszcze - objawy ugryzienia, choroby, powikłania, zapobieganie

Miejskie parki, skraje lasów i polany to doskonałe miejsca na spacery z czworonogami. Jednakże od wczesnej wiosny do późnego lata skrywają zagrożenie. Niebezpieczne i dla zwierzaka i dla jego opiekuna. Mamy na myśli kleszcze, pasożyty roznoszące poważne choroby. Warto widzieć jak chronić przed nimi pupila. Cenna jest również znajomość objawów ugryzienia. O tym i wielu innych, ważnych zagadnieniach opowiadamy na naszej stronie.

Charakterystyka, zdjęcia i usuwanie kleszczy

Kleszcze to pasożyty należące do rzędu pajęczaków i podgromady roztoczy. Do tej pory na całym świecie odkryto i opisano przeszło 900 gatunków. Zostały podzielone na trzy duże rodziny. Pierwszą są obrzeżkowate zwane kleszczami miękkimi. Kolejne dwie to kleszczowate oraz nuttalliellidae, obie należące do kleszczy twardych. W Europejskiej faunie żyje ponad 70 gatunków kleszczy. W Polsce występuje około 20 gatunków tych pasożytów żywiących się krwią ludzi i zwierząt. Te pajęczaki są niebezpieczne, bowiem przenoszą bardzo groźne choroby takiej jak borelioza i babeszjoza. Do schorzeń odkleszczowych jeszcze powrócimy.

W naszym kraju „sezon kleszczowy” zaczyna się zwykle wiosną a kończy jesienią. Jednakże w ostatnich latach uległo to pewnej zmianie. Opisywane pasożyty uaktywniają się w temperaturze 7°C. To w połączeniu z łagodnymi zimami sprawia, że pojawiają się coraz wcześniej i atakują dłużę. Zdarza się, że w niektórych rejonach kraju są aktywne prawie przez cały rok. Trzeba, więc zabezpieczyć przed nimi psa i kota. Służą do tego specjalne obroże odstraszające, krople na skórę, spraye, szampony. Należy wybierać preparaty stworzone z myślą o konkretnym gatunku zwierząt. Środki dla psów nie są zalecane dla kotów i odwrotnie.

Mimo zastosowania środków ostrożności, opiekun nie zawsze zapobiegnie ukąszeniu zwierzaka. Konieczne, więc będzie usuwanie kleszczy. W skórze nie może pozostać żaden fragment pasożyta. Jak więc skutecznie i bezpiecznie wyciągnąć pajęczaka? Przede wszystkim potrzebna będzie specjalna pęseta do kleszczy. W razie potrzeby może zastąpić ją zwykła pęseta. Kleszcza trzeba złapać za głowę, jak najbliżej skóry zwierzęcia. Następnie należy go wykręcić pewnym, energicznym ruchem. Nie można próbować go wyciągnąć szarpaniem czy wygniataniem. Działania po ukoszeniu czworonoga przez kleszcza dokładniej opisujemy w innych artykułach.

Groźny pajęczak – choroba odkleszczowa i jej objawy

Każdy właściciel czworonoga widział na żywo lub oglądał zdjęcia kleszczy. Ugryzienie i miejsce wczepienia się pasożyta można przeoczyć zwłaszcza, gdy pupil ma gęsta sierść. Zawsze po spacerze warto dokładnie sprawdzić szczeniaka lub dorosłego pupila. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice pyszczka, karku, uszu, brzucha, pachwin, odbytu. Szybkie usunięcie pajęczaka znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia cię choroby. Tymczasem skutki zaniedbania ataku kleszczy mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia czworonoga.

Ugryzienie kleszcza u kota może być przyczyną chorób, których nie można bagatelizować. Problemem jest też to, że u kotów objawy chorobowe pojawiają się bardzo późno. Często już w zaawansowanym stadium. Zatem zawsze trzeba dokładnie obserwować zwierzaka wracającego z dworu. Jedną z chorób odkleszczowych powijających się u mruczków jest babeszjoza. Wywołuje biegunkę, osłabienie organizmu, brak łaknienia i senność. To oczywiście nie jedyne problemy zdrowotne wywoływane przez kleszcze. Inne schorzenia to borelioza, anaplazmoza, zakaźna anemia kotów.

U psa, i szczeniaka i dorosłego osobnika, również może pojawić się choroba roznoszona przez kleszcze. Czasem jest to opisana powyżej babeszjoza dająca podobne objawy. Pojawia się senność, osłabienie organizmu, brak apetytu. Do tego dochodzi wysoka gorączka, wymioty, żółtaczka. Bardzo niebezpieczne jest także europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu. Inne choroby to między innymi borelioza, wykoplasma, bartoneloza. Kleszcz to groźny pasożyt a skutki jego ataku mogą być poważne. Dlatego też dokładny opis chorób, które roznosi i ich objawów można znaleźć na naszej stronie.