Żywienie kota - podstawowe zasady karmienia kotów

Koty mają swoich wielbicieli na całym świecie. Każda tego typu osoba przygarniająca czworonoga pragnie by był zdrowy i szczęśliwy. Żeby to osiągnąć trzeba wiedzieć jak karmić zwierzaka. Umieć odpowiedzieć na ważne pytania. Ile razy dziennie podaje się pokarm? Co kot powinien jeść a czego w żadnym wypadku nie można mu serwować? O podstawowych zasadach żywienia mruczków opowiadamy w poniższym artykule.

Czym żywić kota domowego?

Prawidłowe żywienie kota jest jednym z najważniejszych obowiązków spoczywających na barkach opiekunów. Dzięki podawaniu pełnowartościowej karmy zwierzak będzie zdrowy i zadowolony z życia. Jedzenie przede wszystkim musi być dopasowane do naturalnych potrzeb kota. To drapieżnik, zatem podstawą jego diety jest mięso. Wspomagane niedużą porcją warzyw. Ważne by pokarm zawierał sporo białka, tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Niezbędne składniki to także tauryna, witaminy, mikroelementy(wapń) i niewielka ilość węglowodanów. Poza tym jedzenie należy dostosować do wieku, stanu zdrowia a czasem i rasy kota.

Koty domowe można żywić na trzy sposoby. Dostarczać karmy suche, mokre lub trochę jednych i drugich. Przy czym trzeba pamiętać, że czworonóg wodę pozyskuje głównie z pokarmu. Zatem jeśli będzie jeść więcej suchego należy zapewnić mu więcej wody w misce. Przy spożywaniu wersji mokrej kot będzie mało pił i nie powinien być to powód to zmartwień. W modelu mieszanym zapotrzebowanie na wodę będzie umiarkowane. Jeśli chodzi o ilość pokarmu, to przeciętny czworonóg dziennie potrzebuje około 200 gramów mokrej karmy. Natomiast suchej, jako, że jest to koncentrat podaje się około 130-150 gramów.

Wiadomo już, jakie pożywienie jest zdrowe dla kotów. Teraz wymienimy, czego nie wolno dawać im do jedzenia. Po pierwsze nie mogą być to potrawy dla ludzi. Nie ważne czy domowe czy pochodzące z restauracji. Po drugie mruczkom szkodzą słodycze takie jak czekolada, cukier, ciastka itp. Po trzecie w żadnym wypadku nie należy im podawać winogron, rodzynek i porzeczek. Z warzyw kot nie może jeść cebuli, czosnku, pora, szczypiorku. Dieta nie może zawierać także mleka, żadnego rodzaju zboża, wędzonych ryb, jajek, kości. Po rozwiniecie tematów poruszonych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Zdrowe odżywianie małych i dużych kotów

Jak często należy podawać kotom pokarm? Wszystko zależy od ich wieku. Na początek karmienie małych czy kociaków. Młode mruczki mają niewielkie żołądki. Z tego powodu spożywają małe ilości pokarmu. W związku z tym najlepiej podawać im karmę cztery razy dziennie. Nie należy podrzucać smakołyków pomiędzy wyznaczonymi posiłkami. Istnieje też jeszcze jedna, dość popularna metoda. Zakłada ona, że maluchom podaje się trzy porcje mokrej karmy. Zamiast czwartej w miseczce pozostawia się trochę suchego pokarmu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdemu zwierzakowi będzie to pasować.

Jak powinno wyglądać żywienie kota dorosłego? W tym przypadku prawidłowe kamienie jest częstsze niż powyżej. Najlepiej, gdy czworonogi otrzymują pięć niewielkich posiłków dziennie. Jeśli jest to gotowa karma ze sklepu, optymalna ilość jest zawsze podana na opakowaniu. Niewskazane są dwie czy trzy duże dawki. Kot szybko się z nimi upora i przez cały dzień będzie głody a do tego odwodniony. Każdy właściciel kota musi pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Otóż dorosłe koty nie powinny dostawać karmy dla juniorów. Dlatego, że nie potrzebują tak dużych ilości energii jak małe zwierzaki.

Żywienie kota domowego nie musi odbywać się tylko przy pomocy produktów sklepowych. Właściciel może go karmić jedzeniem przygotowanym samodzielnie. Jednakże posiłek trzeba odpowiednio zbilansować by zawierał wszystko, czego kot potrzebuje. Często należy podawać wołowinę natomiast drób to tylko urozmaicenie posiłków. Wybrane składniki warto ugotować bez przypraw lub sparzyć gorącą wodą. Czworonogi lubią także surowe mięso, choć taka dieta nie każdemu z nich przypadnie do gustu. Prawidłowe odżywianie kotów to szersze zagadnienie. Dlatego też na nasze stronie znajduje się więcej materiałów na jego temat.