Filtry do akwarium - modele, sposoby działania, opinie, porady

Filtry do akwarium są koniecznym elementem służącym do oczyszczania wody. Jaki filtr wybrać do małego akwarium lub do akwarium, gdzie musi być najmniejszy ruch wody? Które filtry są najtańsze, a które mają mały pobór mocy, co wpływa na koszty utrzymania akwarium? Odpowiemy na te pytania i doradzimy jaki filtr wybrać, czy warto kupić filtr z pompką i przedstawiamy rodzaje filtrów.

Jak działają filtry do akwarium

Filtr akwariowy pełni funkcję oczyszczania wody w akwarium. Czyszczenie wody odbywa się w sposób mechaniczny, chemiczny i biologiczny. Czyszczenie mechaniczne polega na zatrzymywaniu zanieczyszczeń na gąbce lub wacie filtracyjnej. Gąbkę należy czyścić od czasu do czasu, zaś watę wymieniać na nową. Filtrowanie chemiczne konieczne jest jeśli stosujemy wodę z kranu, lub aby wychwycić resztki leków i metale ciężkie. Filtrów chemicznych nie stosujemy ciągle, lecz w miarę potrzeby. Wodę badamy przy pomocy testów. Filtracja biologiczna polega na usuwaniu z wody związków azotowych dzięki kulturom bakterii i jest konieczna głównie w nowo zakładanych akwariach.

Rodzaje filtrów:

  • wewnętrzny,
  • kaskadowy,
  • kubełkowy.

Wewnętrzne filtry akwarystyczne są najbardziej popularne, zwłaszcza wśród początkujących akwarystów. Zasysa on wodę i po przefiltrowaniu wypuszcza do górnej części akwarium. Wewnętrzne filtry wodne oczyszczają wodę mechanicznie i biologicznie. Filtry wewnętrzne są tanie i mają mały pobór mocy. Można je również stosować do napowietrzania wody. Te filtry akwaryjne montuje się bardzo łatwo. Wystarczy przykleić go do ścianki akwarium i podłączyć do kontaktu. Niestety zajmują miejsce w akwarium i szpecą je. Ich wydajność jest niska i głośno pracują. Wymagają częstego czyszczenia.

Akwaryjne filtry kaskadowe montuje się na zewnątrz akwarium. Wewnątrz znajduje się tylko rurka, która zasysa wodę do filtra. Po przefiltrowaniu woda spływa do akwarium jak wodospad i nie powoduje nadmiernego ruchu wody. Filtry tego typu są tanie i nie zajmują miejsca w akwarium. Mają większą moc i wydajność. Istnieje możliwość rozbudowania mediów w filtrze. Wadą tych filtrów jest głośna praca i możliwość wycieku wody. Nie wszystkie pokrywy akwarium są dostosowane do tych filtrów.

Akwaryjne filtry kubełkowe odpowiednie są do akwariów powyżej 50 l wody. Montuje się je pod akwarium, zaś wodę pobierają przy pomocy rurek. W kubełku można umieścić różne media filtracyjne. Akwarystyczne filtry kubełkowe mają dużą wydajność. Nie wymagają częstego czyszczenia i pracują cicho. Ich wadą jest wysoka cena i duży pobór mocy.

Jeszcze innym rozwiązaniem są filtry z pompką powietrza. Filtry tego rodzaju sprawdzają się do akwarium z okazami trudnymi do utrzymania, jak krewetki. Filtrowanie odbywa się dzięki wykorzystaniu powietrza dostarczanego przez pompkę powietrza. Takie filtry stosuje się w akwariach, gdzie musi być najmniejszy ruch wody.

Jak wybrać filtr akwariowy

Filtry akwarystyczne dobieramy w zależności od wielkości akwarium. Ważną kwestią jest również ruch wody. W niektórych akwariach nadmierny ruch wody nie jest zalecany, natomiast silne filtry wodne powodują większą cyrkulację wody.

Do małego akwarium można stosować filtr akwariowy wewnętrzny. Nie są zalecane do akwariów powyżej 40 cm wysokości i powyżej 60 l ze względu na małą wydajność filtrowania.

Do większego akwarium lepszy będzie filtr kaskadowy, zaś do największych filtr kubełkowy. Filtry kubełkowe są uważane za najlepsze i najbardziej wydajne.

Producenci filtrów podają wydajność liczoną w litrach na godzinę. Dzięki temu można wyliczyć filtr do naszego akwarium. Jako zasadę uznaje się, że filtr powinien przefiltrować całą wodę przynajmniej 1 raz w ciągu godziny.