Krewetki - gatunki, opis, wymagania, hodowla, ceny

Ryby to najpopularniejsze zwierzęta akwariowe. W wyspecjalizowanych sklepach bez trudu można kupić rozmaite, ciekawe gatunki. Jednakże nie trzeba ograniczać się wyłącznie do nich. Domowe zbiorniki mogą gościć inne organizmy. Należą do nich krewetki zazwyczaj kojarzące się z wykwintnymi posiłkami. Jakie odmiany da się hodować w domu? Jakie są ich ceny i wymagania? Te i inne ważne kwestie poruszamy na naszej stronie.

Skorupiaki morskie i słodkowodne

Krewetki są skorupiakami zaliczanymi do rzędu dziesięcionogów. Do tej pory odkryto i opisano około 2500 gatunków. Zostały sklasyfikowane w kilkunastu nadrodzinach. Interesujące nas organizmy występują w środowiskach wodnych na niemal całym świecie. Jedynym wyjątkiem jest Antarktyda. Większość zamieszkuje morza i oceny znajdujące się w klimatach od tropikalnego do polarnego. Przeszło jedna czwarta wszystkich gatunków żyje w wodach słodkich. Krewetki są poławiane lub hodowane i sprzedawane w celach konsumpcyjnych. To właśnie, dlatego są nazywane owocami morza. Jak wyglądają te skorupiaki?

Przede wszystkim krewetki potrafią bardzo różnić się wielkością. Małe okazy mają czasem tylko kilka milimetrów długości. Inne z kolei osiągają dość duże rozmiary, sięgające 30 cm długości. Oczywiście występują także pewne cechy wspólne. Część grzbieto-brzuszna tych skorupiaków jest spłaszczona. Tymczasem przednia część zwana głowotułowiem przybiera cylindryczny kształt. Trzeba także wiedzieć, że krewetki mają słabo wykształcone szczypce oraz dobrze rozwinięty odwłok. Oddychanie umożliwiają im blaszkowate skrzela. Biorąc pod uwagę wszystkie odmiany można stwierdzić, że krewetki są wszystkożerne.

Zarówno krewetka hodowlana jak i ta żyjąca dziko ma spore znaczenie gospodarcze. Wiele państw na świecie czerpie zyski z połowu i sprzedaży tych skorupiaków. Dlatego, że owoce morza są chętnie wykorzystywane w kuchni. W książkach kucharskich czy internecie można znaleźć niejeden przepis na pyszne danie. Jednakże nie wszystkie gatunki nadają się do jedzenia. Z grupy jadalnych w europie największą popularnością cieszy się garnella. Można ją spotkać w Bałtyku. W okolicach Norwegii, Grenlandii i Kanady poławiane są krewetki północne zwane pandaletkami. Z cieplejszych wód pochodzą dość duże odmiany tygrysie czy też indyjskie.

Krewetki w akwarium – przepis na sukces hodowli

Akwarystyka to wciągające hobby. W domowym akwarium mogą żyć różne interesujące organizmy. Rosnącą popularnością cieszą różne rodzaje krewetek. Jakie warunki należy im zapewnić? Na początek trzeba wiedzieć, że skorupiaki mogą żyć w jednym zbiorniku z rybami. Pod warunkiem, że dobierze się gatunki, które nie będą ich atakowały. Jeszcze bezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie osobnego krewetkarium. Wystarczy do tego 30-40 litrowy zbiornik. Lepiej jednak kupić większy, bowiem krewetka hodowlana szybko rozmnaża się w warunkach domowych. To oczywiście nie jedyne wymagania, które trzeba spełnić.

Krewetki to bardzo towarzyskie stworzenia. Należy, więc od razu kupić kilka okazów. Nie stanowi to problemu, ponieważ cena nie jest bardzo wygórowana. Kolejną ważną kwestią są parametry wody. Przede wszystkim musi być czysta, choć istnieją skorupiaki czyszczące, oraz napowietrzona. Ponadto skorupiaki słodkowodne najlepiej czują się w miękkiej wodzie. O ogólnej twardości nie wyższej niż 10 dGH. Warto także zadbać o prawidłowe pH zawartości zbiornika. Zalecany odczyn jest lekko kwaśny, do 6,5 pH. Opisujemy wymagania odmian słodkowodnych, bowiem to one są najpopularniejszymi skorupiakami akwariowymi.

Wszystkie krewetki akwariowe mają podobne preferencje odnośnie temperatury wody. Powinna mieścić się w przedziale 18-26°C. Najczęściej jednak jest to 20-24°C. Warunki do życia nie będą w pełni przyjazne bez dobrego podłoża. Małe i duże skorupiaki najbardziej lubią drobnoziarnisty żwir tworzący gładką powierzchnię. W akwarium lub krewetkarium powinny znaleźć się także rośliny. To w nich stworzenia będą się kryły i rozmnażały. By krewetki pozostały żywe i cieszyły się dobrym zdrowiem trzeba zapewnić im dobry pokarm. Taki jak glony czy tabletki roślinne. Więcej na temat wymagań gatunków akwariowych można dowiedzieć się na naszej stronie.

Białe i kolorowe krewetki

W akwariach raczej nie są spotykane duże krewetki indyjskie czy pandaletki. Hodowcy stawiają na inne, interesujące rodzaje. Takie jak krewetki japońskie popularnie zwane Amano. To niewielkie stworzenia dorastające do 4 cm długości. W naturze żyją w rzekach płynących w Japonii, Korei, Tajwanie, Fidżi. Ich ciało jest szarawe i przezroczyste z charakterystycznym, jasnym paskiem na grzbiecie. Natomiast boki są poznaczone ciemnymi plamkami. Amano to krewetki dobrze czyszczące akwarium z glonów. To żywe, stadne zwierzątka, najlepiej, więc kupić minimum pięć osobników. Jakie jeszcze gatunki nadają się do domowego zbiornika?

W akwariach i krewetkariach świetnie radzą sobie skorupiaki o nazwie Red Crystal. Ich charakterystyczną cechą jest dwukolorowe ubarwienie. Są to ułożone naprzemiennie perłowo białe oraz krwistoczerwone pasy. Jeżeli hodowca chce postawić na inne kolory, ma szerokie pole manewru. Do dyspozycji są rozmaite warianty. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej u krewetek Red Crystal zauważalny staje się dymorfizm płciowy. Samice osiągają około 3,5 cm długości, samce są mniejsze. W najlepszym wypadku dorastają do 2,5 cm długości. Nadal nie jest to ostatni z gatunków często trafiających do akwariów.

Akwarystyka z kilku powodów jest wciągającą dziedziną. Jeden z nich to duże zróżnicowanie gatunkowe. Widać to po odmianach krewetek hodowlanych. Poza stworzeniami opisanymi powyżej uznaniem cieszą się:

    Krewetki filtrujące – pochodzą z Azji, bardzo aktywne a przy tym nieagresywne,
  • Krewetki Tiger – mają ciało poznaczone pasami oraz drobnymi, brązowymi kropkami,
  • Krewetki Ghost – ich ciało jest przezroczyste, ozdobione żółto-pomarańczową plamą na grzbiecie.
  • Powyżej opisaliśmy kilka lubianych skorupiaków akwariowych. Więcej informacji na ich temat znajduje się na naszej stronie. Opisujemy również inne gatunki i sprawdzamy, jaka jest ich cena.