Kot birmański - historia rasy, opis, charakter, pielęgnacja

Przepiękny, długowłosy kot w kolorze blue point, czekoladowym, czy też białym, o przyjaznym, towarzyskim charakterze, jest obiektem marzeń miłośników kotów. Szczególnie zachwyca intensywny niebieski kolor oczu. Opinie o tej rasie podkreślają jej przyjazny charakter, ogromne przywiązanie do człowieka i średni temperament. Jest to rasa kotów prawie dla każdego. Jej wadą jest wysoka cena. Poznaj opis i zdjęcia tej ciekawej rasy i zdecyduj, czy jest to rasa dla ciebie.

Kot birmański - opis rasy i zdjęcia

Krajem, z którego pochodzi ta rasa, jest Birma, chociaż tak naprawdę pochodzenie rasy kotów birmańskich nie jest jasne. Z kotami tej rasy łączy się wiele legend i podań. Panują opinie, że w zamierzchłych czasach koty te mieszkały w klasztorach, gdzie ich zadaniem było łapanie myszy i innych gryzoni. Istnieje wiele legend na temat nadprzyrodzonego źródła ciekawego umaszczenia tych kotów. Według oficjalnej wersji koty te zostały przywiezione do Europy dopiero na początku XX wieku i wtedy rozpoczęła się hodowla tej rasy. Niestety w czasie II wojny światowej rasa praktycznie wyginęła i została odtworzona później.

Pochodzenie tej rasy jest jednak owiane tajemnicą i istnieje prawdopodobieństwo, że jest to rasa wyhodowana przez człowieka. Prawdopodobnie hodowla tej rasy została zapoczątkowana krzyżówką kota syjamskiego z perskim. Współczesne koty birmańskie pochodzą z programów hodowlanych i krzyżówek między kotami syjamskimi, perskimi i europejskimi. Hodowcy zmienili nazwę rasy z: kot birmański, na święty kot z Birmy, tak aby nie myliła się z inną rasą kota burmskiego, który prawdopodobnie jest starą rasą pochodzącą z Birmy.

Kocięta tej rasy można kupić w Polsce. Cena kociąt rasowych z rodowodem wynosi 3500 do 7000 zł, w zależności od renomy hodowli, utytułowania przodków kota oraz od płci i wieku. Kocięta można kupić na przykład na Olx, zaś ich cena zaczyna się od 3800 zł. Wysoka cena tych kotów wynika ze znacznych kosztów hodowli kotów rasowych.

Opis rasy:

  • wielkość: 30 cm,
  • waga kocura 4 - 6 kg, kotki 2 - 4 kg,
  • umaszczenie: seal point, blue point, kremowy, czekoladowy,rudy, konieczny jest biały kolor na końcach łapek,
  • kolor oczu: niebieski,
  • długość życia: nawet 15-18 lat.

Kot birmański - wygląd i charakter

Jak wygląda święty kot z Birmy - opis i zdjęcia

Koty birmańskie są średnie lub duże, grubokościste i mocno zbudowane. Ich głowa nie jest spiczasta jak u syjama, lecz okrągła z dużymi, szerokimi uszami. U kotów tych zachwyca szczególnie intensywnie niebieski kolor oczu. Waga kocurów dochodzi do 7 kg, zaś kotki ważą do 5 kg.

Birmańczyk to kot długowłosy, o jedwabistej sierści w kolorze colorpoint, czyli syjamskim. Colorpoint oznacza, że kot ten jest zabarwiony tylko na uszach, ogonie, masce oraz łapach. Jego charakterystyczną cechą są białe zakończenia łapek, z tym że kolor biały musi być rozmieszczony symetrycznie. W ramach motywu colorpoint we wzorze rasy dopuszczalne są takie umaszczenia jak: seal point, blue point, czekoladowy, kremowy, liliowy i rudy.

Mimo, że jest to kot długowłosy, pielęgnacja jego sierści nie jest trudna. Brak podszerstka sprawia, że sierść birmańczyków nie kołtuni się. Wystarczy wyczesać kota od czasu do czasu. Bardzo ważne jest regularne przemywanie oczu oraz kontrola stanu uszu.

Koty birmańskie - hodowla i opieka

Hodowla tego kota nie jest trudna. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji. Jednak jest to kot wyłącznie domowy. Brak podszerstka sprawia, że jest on wrażliwy na zimno i nie powinien być wypuszczany na zewnątrz. Również w mieszkaniu należy zapewnić mu optymalną temperaturę. Kot ten jest odporny na choroby i długowieczny. Do chorób szczególnie trapiących tę rasę należą choroby serca. Birmańczyk nie jest łakomy, lecz raczej wybredny. Nie ma więc skłonności do tycia. Mimo wszystko koty te wymagają wysokiej jakości karmy.

Koty te mają szczególnie przyjacielski i towarzyski charakter. Nie znoszą samotności i lubią stale być w towarzystwie człowieka lub zwierząt. Mocno przywiązują się do człowieka i tworzą z nim silną więź. Lubią się bawić i chętnie uczestniczą w zabawach i zajęciach opiekunów. Przeważają opinie, że są to jednak koty generalnie spokojne, które sporo czasu spędzają wylegując się na kanapie.

Święty kot z Birmy dogaduje się ze wszystkimi. Lubi towarzystwo innych kotów. Zaprzyjaźni się również z psem. Dobrze znosi towarzystwo dzieci, jeśli te szanują jego osobowość. Kot ten sprawdza się jako towarzysz osób starszych, jeśli tylko zapewnią mu trochę codziennej zabawy dla rozładowania jego energii.