Chomiki domowe - lista ras, charakterystyka, opieka, opinie

Spośród wielu małych zwierząt domowych to chomiki cieszą się największą popularnością. Choć nie żyją zbyt długo zyskały oddanych miłośników. Między innymi, dlatego, że po zakupie niezbędnego wyposażenia nie są drogie w utrzymaniu. Ponadto występują różne, interesujące rasy. Warto, więc poznać charakterystykę tych sympatycznych gryzoni. Co je i jak należy dbać o chomika? Odpowiedzi na tego typu pytania znajdują się w tym artykule.

Domowy gryzoń i jego charakterystyka

Chomiki są ssakami z rzędu gryzoni należącymi do rodziny chomikowatych. Ta rodzina jest liczna, bowiem w jej skład wchodzi około 300 gatunków. Do dalekich krewnych tych zwierząt zalicza się mysz domowa i inne myszowate. W zasadzie każdy chomik to niewielkie, krępe zwierzątko prowadzące nocny tryb życia. Największym gatunkiem jest, mający czarny brzuch i złocisto-brązowy grzbiet, chomik europejski. Nigdy nie został udomowiony, żyje dziko na terenach Eurazji. Dorasta do 34 cm długości i waży maksymalnie 700 g. Natomiast najczęściej spotykane odmiany hodowlane to chomik syryjski, dżungarski, bengalski, zabajkalski, chiński.

Chomiki nie są zwierzętami stworzonymi do przytulania i częstych pieszczot. Choć od czasu do czasu pozwalają się pogłaskać i znoszą to cierpliwie. Mimo tego nie należy ich przymuszać do zabawy. Zazwyczaj są to łagodne, energiczne i ciekawskie gryzonie. Prowadzą nocny tryb życia, po zmroku kręcą się w kołowrotkach i kopią tunele w piasku bądź trocinach. Dzień jest dla nich porą odpoczynku. Chomiki nie lubią, gdy jest zakłócany przez hałas czy branie na ręce. Stają się przez to nerwowe a czasem reagują agresją. Ważne jest też to by chomik mieszkał w klatce sam. Ma silny instynkt terytorialny i obecność innego osobnika może doprowadzić do walki.

Średnia długość życia chomika wynosi 3-4 lata. Jednakże zdarza się, że zwierzak dożyje 5 lat. Największą popularnością cieszy się chomik syryjski. Dorasta do 15-18 cm długości a jego waga utrzymuje się w przedziale 85-150 gramów. Ten domowy zwierzak występuje w odmianie krótkowłosej a czasem i długowłosej. Poza nimi do dyspozycji są gatunki z sierścią gładką i lśniącą lub bardzo gęsta i kręconą. Typowe umaszczenie jest złociste a na drodze mutacji wykształciły się inne odcienie. Chomik syryjski może być szary, czarny lub czarno-biały, trójkolorowy. Informacje o pochodzeniu, usposobieniu i wyglądzie chomików rozwijamy na naszej stronie.

Jak dbać o chomiki? Co jedzą te gryzonie?

O chomika trzeba dbać tak jak o inne zwierze domowe. W jego przypadku nie jest to trudne zadanie. Wszystko zaczyna się od zakupu klatki i skompletowania wyposażenia. Im większa klatka tym lepiej, ponieważ chomik potrzebuje sporo przestrzeni. Zwierzakowi należy też zapewnić trociny a także słomę lub siano. W tym materiale będzie kopał tunele i budował gniazdo. Poza tym ważna jest kuwetka, miseczka na pokarm i poidełko. Niezbędne akcesoria to również kołowrotek dopasowany do wielkości chomika, labirynty z drewienek, tory z przeszkodami, łupiny kokosa, zabawki do gryzienia. Co wymienione elementy mają wspólnego z pielęgnacją?

Chomik potrzebuje sporo przestrzeni do życia. Zatem duża klatka to podstawa. Trociny i inne materiały do budowy gniazda zaspokajają naturalną potrzebę kopania i budowania. Zabawki jak kołowrotki czy labirynty pozwalają zwierzakowi rozładować rozpierającą go energię. Natomiast zabawki do gryzienia ścierają rosnące przez całe życie zęby gryzonia. Pozwalają, zatem uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Poza zakupem opisanych akcesoriów, opieka polega na czyszczeniu klatki i wypuszczaniu z niej chomika. Do tego dochodzi codzienna wymiana wody i sprawdzenie czy jedzenie jest świeże. Teraz odpowiemy na pytanie, co je chomik.

W zasadzie chomiki jedzą wszystko, każdy rodzaj pożywienia. Jednak najbardziej lubią pszenicę, żyto, owies, nasiona słonecznika i pestki dyni. Dietę trzeba uzupełnić o owoce i warzywa. Gryzonie najchętniej spożywają jabłka, banany, gruszki, marchewkę, ogórki, rzodkiewki. Jeżeli opiekun nie ma czasu samodzielnie przygotowywać posiłków, powinien kupić gotowe jedzenie. Każdy sklep zoologiczny ma w ofercie różne, odpowiednio zbilansowane mieszanki. Ich cena nie jest wysoka, co stanowi niewątpliwy atut. Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji chomików rozwijamy w innych artykułach na naszym portalu.

Ciekawe rasy chomików – podstawowy opis

Opisaliśmy już najpopularniejszego chomika syryjskiego. Czas, więc przedstawić inne, ciekawe gatunki. Jednym z nich jest karłowaty chomik dżungarski. Maksymalnie dorasta do 9 cm długości a jego waga to 30-40 gramów. Jest to sympatyczny, towarzyski zwierzak, lecz z uwagi niewielki rozmiar bardzo delikatny. Jego sierść ma ciemne wybarwienie, od popielatego do ciemnobrązowego. Cena chomika dżungarskiego jest bardzo atrakcyjna. Trzeba jednak wiedzieć, że średnia długość życia zwierzaka wynosi zaledwie 2 lata. W związku z tym warto dobrze rozważyć ewentualny zakup.

Kolejne miejsce na naszej liście zajmuje, również karłowaty, żyjący średnio 2-3 lata chomik chiński. Już zdjęcia pokazują, że jest podobny do syryjskiego, lecz wyraźnie mniejszy. Dorasta do 10-12 cm długości a jego waga to 38-45 gramów. Młody gryzoń jest szary a z wiekiem staje się brązowy. Charakteryzuje go ciemna pręga biegnąca wzdłuż grzbietu. Chomik chiński ma bardzo długi ogon. Wyróżnia go również to, że jest aktywny i w dzień i w nocy. Podobnie jak w przypadku odmiany dżungarskiej jest delikatny. Po wypuszczeniu z klatki trzeba mieć go stale pod obserwacją.

Równie popularna, niewielka rasa to chomik Campbella zwany też zabajkalskim. Jego futro ma odcień piaskowy a przez grzbiet biegnie ciemna pręga. Ten gryzoń dorasta do 8-10 cm długości i osiąga wagę 30-60 gramów. Jest dość trudny do oswojenia, bardzo nie lubi głaskania i brania na ręce. To oczywiście nie jedyna rasa spotykana w domach. Uznanie zyskał również chomik bengalski oraz odmiana Roborowskiego. W innych naszych artykułach można znaleźć szczegółowe informacje o wspomnianych tu zwierzakach. Publikujemy dokładny opis, zdjęcia, porady dotyczące wychowania i wiele więcej.