Leki dla zwierząt - lista najpopularniejszych środków do leczenia zwierząt

Nawet najbardziej zadbane czworonogi od czasu do czasu miewają problemy zdrowotne. Niezależnie od rodzaju choroby, niezwykle ważna jest szybka i celna diagnoza. Dzięki niej można rozpocząć prawidłowe leczenie. Kurację, o której powodzeniu w duże mierze decydują leki dla zwierząt. Każdy opiekun powinien poszerzyć wiedzę o tym substancjach. Można to zrobić na naszej stronie. Opisujemy na niej najpopularniejsze preparaty lecznicze.

Bezpieczne lekarstwa dla zwierząt

Leki dla zwierząt są grupą substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Występują w różnych wersjach, często w formie płynnej lub pod postacią tabletek. Stosuje się je zewnętrznie albo wprowadza do organizmu. Robi się to w konkretnym celu i dobiera ściśle określoną dawkę. Można wyróżnić dwa podstawowe zadania spełniane przez lekarstwa. Pierwszym z nich jest zapobieganie rozwojowi choroby. Natomiast drugie to leczenie już występującego schorzenia. Zwalczanie jego przyczyn jak i objawów. Ponadto leki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu lub pozwalają je przywrócić.

Medycyna weterynaryjna wyróżnia dwie grupy lekarstw. W skład pierwszej wchodzą produkty syntetyczne, zwane też chemicznymi. Są to na przykład antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy przeciwpasożytnicze. Tymczasem druga kategoria skupia środki immunologiczne. Ich zadaniem jest ochrona zwierząt przed konkretnymi chorobami. W związku z tym niejeden opiekun domowego czworonoga miał z nimi styczność. Dlatego, że do najpopularniejszych leków immunologicznych należą szczepionki. Na przykład odmiany, których stosowanie zapobiega wściekliźnie. Po przedstawieniu podstawowego podziału czas na kolejne przykłady.

Właściciele psów i kotów, już na początku opieki nad zwierzakami mają do czynienia z lekami na pasożyty. Przy pierwszej wizycie weterynarz wyznacza terminy odrobaczania. Dobiera także bezpieczne preparaty oraz dawkowanie. Warto wiedzieć, że środki na robaki występują w kilku odmianach. U psów chętnie stosowane są tabletki, pasty oraz zawiesiny. U kotów nie przepisuje się zawiesin, ich miejsce zajmują żele. Ciekawą propozycją są krople aplikowane na kark zwierzaka. Zwalczają pasożyty żyjące w organizmie pupila i insekty zewnętrzne takie jak kleszcze i pchły. Więcej o lekach na robaki i szczepionkach można przeczytać na naszej stronie.

Skuteczne leki dla zwierząt – ważne porady

W przypadku bakteryjnych chorób zwierząt weterynarz często zaleca stosowanie antybiotyków. Te lekarstwa występują w dwóch wersjach o nieco innym działaniu. Antybiotyki bakteriostatyczne hamują wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych. Druga odmiana, czyli leki bakteriobójcze niszczą zagrożenie. Niestety antybiotyki nie radzą sobie z wirusami atakującymi czworonogi. Jednakże niejedna recepta nakazuje je kupić. Dzieje się tak, dlatego, że wspomagają leczenie chorób wirusowych. Chronią organizm przed zakażeniami bakteryjnymi często pojawiającymi się razem z dolegliwościami wirusowymi.

Problemy zdrowotne, z którymi zmagają się zwierzęta w wielu wypadkach wymagają zastosowania leków przeciwbólowych. Co już sugeruje nazwa, ich zadaniem jest przyniesienie ulgi w cierpieniu. To nierzadko znacznie ułatwia terapię. Kolejne, chętnie przepisywane środki to leki przeciwzapalne. Są stosunkowo tanie, oferuje je niejedna apteka. Oczywiście do wykupienia potrzebna jest recepta. Te preparaty łączą w sobie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Do tego potrafią obniżać gorączkę. Przy podawaniu tych leków trzeba mieć na uwadze odpowiednie dawkowanie.

Niewłaściwe karmienie psów i kotów przeważnie skutkuje problemami z układem trawiennym. Pojawiają się biegunki, wymioty, lub też zaparcia. Każdą z tych dolegliwości uśmierzają przystosowane do tego leki. Można je z łatwością kupić, w asortymencie ma je każda apteka ze środkami dla zwierząt. W tym artykule wspomnieliśmy tylko o kilku podstawowych grupach leków. Na naszej stronie znajdują się porady dotyczące wielu innych środków. Sprawdzamy czy są drogie czy tanie, podajemy charakterystykę. Oczywiście rozwijamy także tematyką poruszaną powyżej.