Psy kanapowe - zobacz rasy psów odpowiednich "na kanapę"

Na całym świecie żyją rozmaite rasy psów. Występują czworonogi pasterskie, obronne i stróżujące. Sporo jest odmian myśliwskich wytrenowanych w różnych zadaniach. Wielu miłośników mają zwierzaki pociągowe biegające w zaprzęgach. Kolejną sporą grupę wartą uwagi tworzą psy kanapowe. Czym charakteryzują się jej przedstawiciele? O jakich konkretnie rasach piszemy? Poniżej udzielamy odpowiedzi na te istotne pytania.

Pokojowy nie znaczy nieduży

Psy kanapowe są powszechnie zwane pokojowymi lub do towarzystwa. Zazwyczaj to zwierzaki domowe reprezentujące małe rasy. Mamy tu na myśli czworonogi, których wysokość w kłębie nie przekracza 39 cm. Natomiast waga sięga maksymalnie 12 kilogramów. Trzeba jednak wiedzieć, że kanapowcami bywają także czworonogi średnie oraz duże. O przynależności do opisywanej grupy nie decyduje, bowiem wygląd. Dużo ważniejsze są konkretne cechy charakteru. Pieski pokojowe są przyjacielskie, towarzyskie i mocno przywiązują się do rodziny. Potrzebują uwagi i stałego kontaktu z człowiekiem. Źle się czują pozostawione same sobie.

Każdy pies kanapowy, niezależnie od wyglądu, to pieszczoch. Uwielbia zabawę i często jest bardzo aktywny. Oczywiście spokojne czworonogi nie są ewenementem. Każdy przyszły jak i obecny opiekun musi pamiętać o ważnej sprawie. W niejednym zwierzaku do towarzystwa płynie krew psów myśliwskich. W związku z tym potrzebuje sporo ruchu i ma silny charakter. Rozpieszczany i taktowany jak przytulanka może się stać zaborczy wobec właściciela. Będzie próbował go zdominować. Nawet niewielkie pieski mogą być agresywne lub histeryczne. Zatem kanapowce potrzebują takiego samego wychowania jak wszystkie inne psy.

Po określeniu kryteriów decydujących o przynależności go grupy czas na przykłady. Jaki psiak pokojowy jest chętnie sprowadzany do domu? Odpowiedź, jaka od razu przychodzi na myśl to chihuahua. Ten pochodzący z Meksyku pies jest najmniejszy na świecie. Dorasta do 16-20 cm wysokości w kłębie. Optymalna waga utrzymuje się w granicach 1,5-3 kg. Rasa chihuahua ma wielu oddanych miłośników. Zwierzaki do niej należące żyją 12-15 lat. Są żywiołowe, czujne i odważne, występują w odmianie krótko i długowłosej. W dobrej hodowli cena szczeniaków z rodowodem to 2500-4000 zł.

Małe i duże psy kanapowe

Do niezwykle cenionych kanapowców należy Yorkshire terrier. Popularne yorki mają silny charakter i lubią być niezależne. Pieski po przodkach odziedziczyły zacięcie do polowań i tropienia. Niewłaściwie traktowane szybko zdominują opiekuna. Jednakże dobrze wychowane są zrównoważone i bardzo przyjacielskie. York może nie jest najmniejszy, ale nie osiąga imponujących rozmiarów. Maksymalna wysokość w kłębie to 25 cm a waga sięga 3,1 kg. Ogromna zaleta to fakt, że rasa jest długowieczna. Maluchy w dobrym zdrowi żyją 15 a nawet 16 lat. Nie są bardzo drogie. Yorkshire terier z rodowodem kosztuje 2000-4000 zł.

Kolejny nieduży pies do domu to maltańczyk. To stara rasa, której historia sięga trzech tysięcy lat. Psiaki do niej należące są śnieżnobiałe a ich sierść jest długa i prosta. Czworonogi dorastają do 20-25 cm w kłębie. Ważą niewiele, bo od 2 do 4 kg. Maltańczyki są pełne energii, inteligentne i wrażliwe. Bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt. Bez bliskiego kontaktu z człowiekiem stają się osowiałe i apatyczne. Warto też wiedzieć, że wykazują sporą odporność na choroby. Maltańczyki żyją 15 a często nawet 20 lat. Cena szczeniaków proponowana prze hodowle nie jest wygórowana. Wynosi 1800-3000 zł.

Jak już wspominaliśmy domowe kanapowce to nie tylko małe psy. Wspaniałe czworonogi do towarzystwa to potężne, ale spokojne berneńskie psy pasterskie. Dorosłe samce mają 64-70 cm w kłębie i ważą 50-60 kg. Suczki są nieco mniejsze, osiągają 58-66 cm wysokości i 40-45 kg wagi. Berneńczyki są łagodne i oddane rodzinie. Inne kanapowce należące do średnich i dużych ras to labrador retriever golden retriever, dog niemiecki czy bernardyn. Naturalnie wymieniliśmy tylko kilka przykładów psów do towarzystwa. Pełną listę ras zawierającą dokładne opisy i ceny można znaleźć na naszej stronie.