Choroby ryb akwariowych - lista chorób, opisy, objawy, leczenie

Co sprawia, że hodowla ryb w akwarium jest tak lubianym zajęciem? Wpływa na to kilka czynników. Zadbany zbiornik jest piękną dekoracją pomieszczenia. W sklepach zoologicznych można kupić wiele ciekawych gatunków zwierząt. W tym ślimaków, małży a nawet ośmiornic. Trzeba jednak pamiętać, że ryby wymagają odpowiedniego traktowania. Zaniedbania mogą przyczynić się do rozwoju chorób. Dlatego też opisujemy najczęściej występujące dolegliwości.

Rybie dolegliwości i ich objawy

Choroby ryb akwariowych zawsze są sporym problemem. Bezpośrednio wywołują je cztery podstawowe patogeny. Mamy na myśli bakterie, wirusy a do tego grzyby i pasożyty. Każdy akwarysta musi wiedzieć, że schorzenia dzielą się na dwie kategorie. Do pierwszej zalicza się dolegliwości zewnętrzne. Związane ze skrzelami, płetwami oraz skórą zwierząt. Drugą grupę tworzą choroby wewnętrzne. Co sugeruje nazwa, dotyczące rybich organów wewnętrznych. W tym przypadku postawienie diagnozy jest trudniejsze. Dlatego, że objawy nie są tak dobrze widoczne jak przy dolegliwościach zewnętrznych.

Akwarystyka jest wymagającym hobby, szczególnie dla osób początkujących. Niewłaściwa opieka czy niespełnianie wymagań hodowanych gatunków prowadzi do problemów. Dokładna obserwacja rybek pozwoli ustalić czy są chore. Podstawowe objawy to wysypka na całym ciele oraz nagła zmiana koloru. Alarmujące jest owrzodzenie, zmętnienie skóry jak również grzybica. Sklejone lub postrzępione płetwy to kolejna oznaka choroby. Tak jak guzki czy wykwity na ciele ryb. Warto też zwracać uwagę na zaczerwienienie okolic odbytu i wysadzanie gałek ocznych. Dla początkujących akwarystów pomocne będą zdjęcia zainfekowanych okazów.

Najczęstsze rybie choroby i ich przyczyny

Powyżej wymieniliśmy patogeny powodujące choroby ryb akwariowych. Poza nimi, wpływ na zdrowie zwierząt maja warunki środowiskowe. Każdy hodowca musi spełniać wymagania stawiane przez wybrane gatunki. W przeciwnym wypadku fauna żyjąca w zbiorniku będzie bardziej podatna na atak bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego też podstawą jest dbanie o wysoką jakość wody w akwarium. Nie chodzi tu tylko o czystość, równie ważny jest odpowiedni skład chemiczny. Kolejna kwestia to utrzymywanie stałej temperatury wody. Wahania temperatur są szkodliwe dla większości gatunków rybek.

Inne sposoby zapobiegania chorobom to:

  • Zadbanie by ryby miały dużo wolnej przestrzeni do życia,
  • Dobieranie zwierzą o podobnych wymaganiach środowiskowych i zachowaniach,
  • Umiarkowane karmienie zróżnicowanym pożywieniem pochodzącym ze sprawdzonego źródła,
  • Unikanie wprowadzania do akwarium ryb i roślin z niepewnych źródeł. To samo tyczy się dodatkowych akcesoriów. Nie mogą pochodzić z lokalnych rzek czy jezior,
  • Nie należy bez wyraźnej potrzeby wprowadzać nagłych zmian w zbiorniku.

Tematykę przyczyn chorób i sposobów zapobiegania rozwijamy w innych artykułach na naszej stronie. Tymczasem w tym tekście opisujemy najczęstsze dolegliwości ryb akwariowych. U okazów słodkowodnych występuje ichtioftirioza znana też, jako rybia ospa. Wywołują ją pasożyty, pierwotniaki zwane kulokrzęskami. Gnieżdżą się w błonie śluzowej. Charakterystyczne objawy to białe, wypukłe punkciki na ciele zwierząt. Kurację prowadzi się w akwarium, ponieważ pierwotniaki bytują także na jego dnie. Walka z nimi trwa od 14 do 20 dni, polega na podawaniu leków i podwyższeniu temperatury w zbiorniku.

Częste choroby ryb akwariowych i ich leczenie

Sporym zagrożeniem dla ryb akwariowych może być grzybica. Do takich chorób należy saprolegnioza, znana też, jako pleśniawka. Jest niebezpieczna, ponieważ atakuje skrzela, skórę oraz ikrę. Powodują ją grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Natomiast rozwojowi sprzyja niska temperatura w zbiorniku. Na chorobę podatne są osobniki z urazami, skaleczeniami oraz osłabione w wyniku działania bakterii i pasożytów. Pleśniawka objawia się biały nalotem na ciele ryby. Kuracja polega na przeniesieniu ryb do zbiornika sanitarnego bez podłoża i roślin. Oczywiście konieczne jest też podawanie leków.

Zagrożeniem dla ryb słodkowodnych jest ospa karpi. Ta choroba wirusowa atakuje osobniki żyjące w akwariach oraz oczkach wodnych. Nie występuje tylko u karpi, podatne są także karasie, sumy i szczupaki. Nowa ryba w zbiorniku może być jej nosicielem. Schorzenie rozwija się, gdy zwierzęta są osłabione. Czynnikiem wspomagającym jest niska temperatura w zbiorniku. Typowym objawem są twarde, białe wybrzuszenia i plamki. Leczenie sprowadza się do podawania środków wspomagających układ odpornościowy. Konieczne jest także podnoszenie temperatury do około 30°C.

Akwarystyka to szeroka dziedzina a w jej skład wchodzi dbanie o czystość wody w zbiorniku. Zaniedbanie w tej materii może przyczynić się do rozwoju erytrodermatozy. Jest to bakteryjna choroba ryb zwana także zakaźnym zapaleniem skóry. Objawia się wybroczynami, nastroszeniem łusek i owrzodzeniem. Wczesne stadium jest wyleczalne, chore osobniki muszą odbywać kąpiele w antybiotykach. Szczegółowe informacje o wspomnianych i innych dolegliwościach można znaleźć na naszej stronie. Opisujemy symptomy, zamieszczamy porady i zdjęcia.