Usposobienie zwierząt - poznaj temperament różnych czworonogów

Zwierzę nie jest rzeczą, ani zabawką, którą się bierze pod wpływem impulsu. Wybór domowego zwierzaka należy starannie przemyśleć. Najpopularniejsze zwierzęta domowe żyją dość długo. Psy, koty i szynszyle żyją kilkanaście lat. Należy przemyśleć czy możemy na tak długi czas dostosować nasze życie do potrzeb zwierzęcia. Zwierzę to nie tylko przyjemność obcowania z nim, radości wspólnej zabawy, lecz także obowiązki. Poznaj opis charakteru poszczególnych gatunków zwierząt, który pozwoli ci wybrać zwierzaka dla siebie.

Usposobienie zwierząt - jakie zwierzę domowe wybrać biorąc pod uwagę jego charakter

Zanim wybierzemy zwierzę domowe warto poznać opis temperamentu zwierząt, które nas interesują, aby dowiedzieć się czy charakter danego gatunku zwierzęcia pasuje do naszego temperamentu i trybu życia. Ważne jest, aby zdobyć dostępne informacje, przeczytać opis charakteru danego gatunku oraz opinie posiadaczy danego zwierzęcia.

Najbardziej popularne zwierzęta domowe to psy, koty i gryzonie. Można również wspomnieć o rybkach akwariowych, lecz Ich kontakt z człowiekiem jest znikome i cała radość polega na obserwacji ich życia. Najbardziej zróżnicowane usposobienie i temperament mają psy. Charakter psów zależy od rasy oraz wychowania. Nawet duże psy bojowe, odpowiednio wychowane i wyszkolone, stają się łagodne i posłuszne. Zaś pieski ras do towarzystwa mogą stać się agresywne lub uciążliwe w wyniku błędów w wychowaniu. Wydaje się, że charakter kota jest podobny u wszystkich przedstawicieli tego gatunku. Nic bardziej mylnego. Każdy kot jest inny. Jedne są towarzyskie, inne bojaźliwe, jedne są pewne siebie, inne zaś lękliwe i wycofane. Najmniejszy kontakt z człowiekiem wykazują gryzonie.

Opis charakteru psa

Nie istnieje jeden prosty opis charakteru psa. Usposobienie psa różni się w zależności od danego osobnika, rasy oraz jego wychowania. Wybierając psa jako domowego pupila bierzemy przede wszystkim pod uwagę własną aktywność, gdyż psy różnią się przede wszystkim zapotrzebowaniem na ruch. Dlatego warto zebrać informacje i opinie o danej rasie. Osoby aktywne, lubiące sportowy tryb życia, wycieczki i spacery, mogą wybrać psy myśliwskie lub owczarki. Rasy te lubią nie tylko aktywność, lecz także wyznaczanie im zadań. Nie lubią być zostawiane same, gdyż są towarzyskie i nastawione na współpracę z człowiekiem.

Inny temperament mają dawne psy bojowe, czy psy do zaganiania bydła. Rasy bojowe typu molosów i mastifów, nie potrzebują aż tyle aktywności fizycznej, lecz bardzo starannego wychowania, w przeciwnym razie mogą stać się agresywne. Ich opiekun musi mieć doświadczenie w szkoleniu psów, wykazywać się konsekwencją i podchodzić do psa z szacunkiem. Psy te nie nadają się dla osób nerwowych, niekonsekwentnych czy niedoświadczonych.

Natomiast osoby lubiące spokój i siedzący tryb życia mogą wybrać psy ras ozdobnych. Są to psy łagodne i towarzyskie. Najczęściej mają długą sierść, którą trzeba starannie czesać. Jednak właśnie czesanie psa może być dla spokojnej osoby rodzajem medytacji i relaksu.

Często do mieszkania w mieście wybieramy małe pieski na przykład teriery. I tu może nas czekać niespodzianka. Są to psy bardzo aktywne, które wymagają poświęcania im ogromnych ilości czasu. Nie są to pieski łagodne. Nie są też agresywne, ale mogą utrudnić życie, jeśli zaczną w domu rządzić.

Usposobienie zwierząt - charakter kota i gryzoni

Opis charakteru kota możemy zacząć od tego, że są to drapieżniki, które większość czasu śpią. Panują nieprawdziwe opinie, że kot przywiązuje się do miejsca. Kot przywiązuje się do opiekuna, okazuje mu czułość, lubi wspólne zabawy. Charakter kota pasuje najbardziej to spokojnych domatorów, którzy lubią zasiąść w fotelu z książką i mruczącym kotem na kolanach. Warto jednak pamiętać, że młode koty są bardzo aktywne, lubią zabawę i bieganie.

Do człowieka przywiązują się również gryzonie. Poznają opiekuna i cieszą się na jego widok. Niektóre lubią głaskanie i wspólne zabawy. Warto wiedzieć, że okazują one przywiązanie inaczej niż psy i koty. Gryzonie nie lubią przytulania. Należy unikać brania ich na ręce. Gryzonie tego nie lubią i mogą okazać to drapaniem lub gryzieniem. Niestety branie na ręce małych gryzoni może skończyć się dla nich tragicznie, gdy spadną.