Spaniele - co warto wiedzieć o psach tej rasy?

Pieski o jedwabistej sierści i długich, oklapniętych uszach, to popularne spaniele. Rasa ta ma jednak wiele odmian. Występuje tu długowłosy cocker spaniel angielski jak i krótkowłosy spaniel tybetański. Kiedyś psy myśliwskie, teraz znalazły się w rzędzie psów rodzinnych i ozdobnych. Niezwykle przyjacielskie i mądre, mają też swoje wady. Poznaj listę odmian i opis najciekawszych spanieli.

Psy rasy spaniel - informacje o rasie

Historia tej rasy owiana jest tajemnicą. Rasa spanieli pochodzi prawdopodobnie z Hiszpanii. Już w VII wieku naszej ery znajdujemy informacje o psach myśliwskich z długimi uszami. Natomiast spaniele angielskie pojawiają się w zapiskach dopiero w XIV wieku. Psy te miały za zadanie aportować ptactwo upolowane przez myśliwych, szczególnie w czasie polowań na przepiórki i bażanty. W XVIII wieku rasa ta została podzielona na odmiany: Springer Spaniel Angielski, Cocker Spaniel i Spaniel dowodny. Początkowo psy te miały wypłaszać ptactwo z zarośli, zaś po upowszechnieniu się broni palnej, ich zadaniem było aportowanie upolowanej zdobyczy.

Grupa VII wyżły:

 • Spaniel bretoński
 • Spaniel francuski
 • Spaniel pikardyjski

Grupa VIII aportery, płochacze i psy dowodne, sekcja płochacze:

 • Clumber spaniel
 • Cocker spaniel amerykański
 • Cocker spaniel angielski
 • Field spaniel
 • Springer spaniel angielski
 • Springer spaniel walijski

W sekcji psów dowodnych uplasowany został irlandzki spaniel dowodny.

Grupa IX:psy ozdobne i do towarzystwa:

 • spaniel tybetański w sekcji ras tybetańskich,
 • Cavalier king charles spaniel - angielski spaniel miniaturowy,
 • King charles spaniel - angielski spaniel miniaturowy,
 • Spaniel kontynentalny miniaturowy papillon.

Spaniel - opis rasy, charakter, ważne informacje

Spaniel to pies przyjacielski, opiekuńczy, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, obdarza go bezwarunkową miłością i lojalnością. Staje się to niestety wadą, gdy objawia się zaborczy charakter spaniela. Spaniel próbuje odgradzać dostęp do swojego opiekuna, co stwarza problemy przy kontaktach z innymi ludźmi czy zwierzętami.

Spaniel lubi być jedynym zwierzęciem w rodzinie. Gdy mieszkają pod jednym dachem z innym zwierzęciem, może objawić się agresywny charakter lub pies może stać się wycofany i osowiały. Opiekuńcze usposobienie spaniela idealnie sprawdza się w rodzinie z dziećmi, dzięki czemu pies nie jest samotny i może opiekować się najmłodszymi.

Słodki i przyjazny spaniel ma swoje wady. Zaborcze usposobienie wyraża się w niechęci do obcych. Pies może wykazywać zniecierpliwienie, gdy przyjmujemy gości. Zaborcze usposobienie ma również związek z walką o pożywienie. Spaniel nie pozwoli nikomu, nawet opiekunowi, zbliżyć się do miski z jedzeniem. Jest to efekt ewolucji i cechy tej trudno się pozbyć. Miska spaniela powinna znajdować się w zacisznym miejscu, z dala od domowego ruchu. Gdy pies je, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, nie zbliżać się i nie prowokować psa.

Spaniel nie jest psem trudnym w utrzymaniu, lecz wymaga pielęgnacji sierści. Regularne czesanie psa zapobiega filcowaniu sierści. Należy również regularnie przycinać sierść pomiędzy palcami psa. Oprócz przycinania sierści na łapach, brzuszku i uszach, psów tych nie strzyżemy. Ostrzyżona sierść na grzbiecie odrasta brzydko. Spaniele mają problemy z łzawiącymi oczami i chorobami uszu.

Większość spanieli to psy długowłose z charakterystycznymi długimi uszami. Występują również odmiany krótkowłose. Krótkowłosy jest spaniel tybetański, bretoński, amerykański spaniel dowodny, spaniel pikardyjski, rosyjski i boykin.

Spaniel - popularne odmiany, opis, informacje, zdjęcia

Najbardziej popularny jest cocker spaniel angielski. Te towarzyskie pieski o łobuzerskim usposobieniu, mają piękną, jedwabistą sierść oraz umaszczenie w różnych kolorach. Cocker spaniel może być czarny, rudy, czekoladowy, czarny podpalany lub kolorowy z białymi dodatkami. Cena cocker spaniela z rodowodem FCI ZKwP to 3500 zł.

Cocker spaniel amerykański to bezproblemowy pies dla rodziny z dziećmi. Wcześnie socjalizowany staje się idealnym towarzyszem człowieka, świetnie dogaduje się z ludźmi i zwierzętami. Cena szczeniaka to około 2800 zł.

King charles spaniel to przyjacielska miniatura. Pieski te lubią kontakt z człowiekiem i źle znoszą samotność. Dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Lubią dzieci, jednak te delikatne pieski nie nadają się do domu z małymi dziećmi. Mają ciekawe umaszczenie: rudy, czarny podpalany lub biały z czarnymi lub rudymi uszami. Szczeniak tej rasy kosztuje od 1500 do 2500 złotych.

Cavalier king charles spaniel to pieski bardzo podobne i często mylone ze spanielami king charles. Opis i umaszczenie tej odmiany są bardzo podobne. W klasyfikacji rasy dopuszczony jest kolor biało-rudy, tricolor, czarny podpalany i rudy. To również miniatura w grupie psów ozdobnych. Odmiany te różnią się kształtem głowy i wielkością. Cavalier jest nieco większy. Szczeniaki tej odmiany kosztują od 1200 do 4000 złotych.

Spaniel tybetański to krótkowłosy piesek miniatura, bardziej przypominający pekińczyka niż spaniela. Ma jedwabistą sierść, lwią grzywę i płowe umaszczenie. Wyhodowany do strzeżenia klasztorów tybetańskich, spaniel jest bardzo czujny. Przyjmuje pozycję na wysokości, na przykład na oparciu kanapy, i alarmuje opiekuna o pojawieniu się intruza. Są to inteligentne, przyjacielskie pieski, świetne do domu w mieście. Ich opiekun musi jednak wiedzieć jak postępować z małym psem. Cena szczeniaków waha się od 2000 zł do 3000 zł.

Pieski rasy sussex spaniel zachwycają wesołym usposobieniem. Są przyjaźnie nastawione do wszystkich ludzi, lubią dzieci i wspólne zabawy. Potrafią być jednak uparte i niezależne jeśli coś im się nie podoba. Szczeniak tej odmiany kosztuje 3200 zł.