Samoyed - zobacz, czym wyróżniają się psy tej rasy

Rasowe psy mają różne, interesujące umiejętności. Niektóre świetnie tropią, aportują lub wystawiają zwierzynę. Inne doskonale czują się w wodzie, pomagają osobom niepełnosprawnym czy wykonują zadania sprawnościowe. Istnieje też grupa psów łączących dwie sfery. Z jednej strony to zwierzaki pociągowe a z drugiej świetni towarzysze rodziny. Do zwierzaków tego typu należy samoyed. Czym wyróżnia się ta ciekawa rasa?

Piękny pies syberyjski

Samoyed (samojed), znany, jako samojed dog, to rasa psów typu lisowatego. W klasyfikacji FCI zaliczana do grupy V, czyli szpiców i psów pierwotnych. Umieszczono ją w sekcji 1, z innymi północnymi psami zaprzęgowymi. Te piękne zwierzaki wyhodowali Nieńcy, koczowniczy lud zamieszkujący tereny północnej Rosji i Syberii. Jego przedstawiciele są także nazywani Samojedami i stąd pochodzi nazwa czworonogów. Pierwotnie były to psy zaprzęgowe, pasterskie i myśliwskie. Żyły w szałasach wraz z ludźmi, ogrzewając swych opiekunów. Czasem nadal pełnią te funkcje. W europie pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. W Polsce pierwsza hodowla została założona w 1989 roku.

Obecnie samoyedy rzadziej transportują ludzi i towary. Częściej biorą udział w zawodach psich zaprzęgów. Właściciele uprawiają z nimi także inne sporty. Poza tym opisywany szpic to świetny przyjaciel dla całej rodziny. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to pies miniaturka. Dorosły samiec dorasta do 54-57 cm wysokości w kłębię i waży 20-30 kg. Samica ma 50-53 cm wysokości i wagę 15-22 kg. Jest to, zatem rasa psów średnich odznaczających się klinowatą głową i mocną kufą. Zwierzaki mają ciemnobrązowe, szeroko rozstawione, lekko skośne oczy i małe grube uszy. Tułów zwarty, kończyny umięśnione a ogon dość wysoko osadzony.

Samojed ma długą sierść składającą się z dwóch warstw. Pierwszą jest krótki, delikatny i gęsty podszerstek. Druga warstwa to twardy i prosty włos okrywowy. Zwłaszcza u samców układa się w obfitą kryzę wokół szyi czworonoga. Bogate owłosienie występuje także na udach i ogonie. Szczeniaki oraz dorosłe osobniki to przeważnie całkowicie białe zwierzaki. Wzorzec dopuszcza jeszcze tylko dwa warianty umaszczenia. W pierwszym futro jest kremowe a w drugim biało-biszkoptowe. Dominuje w nim biała barwa wspomagana nielicznymi, biszkoptowymi znaczeniami. Więcej na temat historii i wyglądu samojedów można dowiedzieć się na naszej stronie.

Syberyjski szpic i jego charakter

Wiadomo już, że samojed to nie pies miniaturka. Przyszedł, więc czas na opis jego usposobienia. To przyjacielski, wrażliwy i czuły pies. Potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, cechuje go mocne przywiązanie do opiekuna. Przy zaniedbaniu wychowania może stać się zaborczy. Ważne jest to, że nawet mimo błędów w szkoleniu nie będzie agresywny. Tak jak w przypadku innych zwierząt, nie można na niego krzyczeć, zmuszać do czegokolwiek czy stosować kar fizycznych. Takie traktowanie sprawi, że pies będzie lękliwy, nieposłuszny lub zacznie niszczyć rzeczy codziennego użytku. To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć o usposobieniu.

Samoyed to czujny pies, ale nie nadaje się na stróża. Jest łagodny w stosunku do ludzi, nawet obcych. Zawsze wykazuje chęci do zabawy a wobec dzieci cierpliwość. To czyni z niego świetnego czworonoga rodzinnego. Za wadę rasy można uznać hałaśliwość. Szczególnie suczki mają tendencje do szczekania. Jednakże poprzez konsekwentne szkolenie można zmienić ten nawyk. Choć przylgnęła do niego łatka konfliktowego, samojed żyje w zgodzie z innymi psami. Często wyraźnie widać, że wręcz unika konfrontacji. To właśnie, dlatego jest tak chętnie wybierany do zaprzęgów. Zarówno sportowych jak i typowo transportowych.

Każdy pies opisywanej rasy jest żywiołowy, potrzebuje, zatem dużo ruchu. Nie muszą być to jednak bardzo intensywne zajęcia. Szczeniaki należy socjalizować z innymi psami i ludźmi. Wychowanie nie jest trudne, ale musi być łagodne i konsekwentne. Należy wiedzieć, że pies nie może długo ćwiczyć. Wielokrotne powtarzanie tych samych zadań bardzo go frustruje. Charakter samojeda dokładniej opisujemy w pozostałych materiałach na naszej stronie. Znajdują się tam również inne, cenne porady. Na przykład te dotyczące prawidłowego wychowania czworonogów. Tymczasem w tym artykule przechodzimy do pielęgnacji i zdrowia.

Kwestie zdrowotne i cena psa z rodowodem

Zanim odpowiemy na pytanie ile kosztuje samojed, zajmiemy się pielęgnacją. Może się wydawać, że tak puszyste psy potrzebują szczególnych zabiegów. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Codzienne szczotkowanie wymagane jest tylko w okresie linienia. Gdy wypada podszerstek a następnie włos okrywowy. Jeśli opiekun zaniedba tę czynność, sierść będzie się filcować, co doprowadzi do zapalenia skóry. Poza sezonem na linienie wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Poza tym do wykonania pozostają standardowe zabiegi. Takie jak czyszczenie uszu i zębów, regularne odrobaczanie oraz szczepienie.

Samoyed dog to rasa, której przedstawiciele żyją średnio 9-11 lat. Wykazują odporność na ujemne temperatury, śnieg i deszcz. Cieszą się dość dobrym zdrowiem, lecz i u nich mogą pojawiać się pewne problemy. Miewają na przykład skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Jednakże prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest mniejsze niż u dużych i ogromnych psów. Od czasu do czasu zdarzają się dziedziczne schorzenia oczu. Takie jak zanik siatkówki, katarakta czy dwurzędowość rzęs. Może wystąpić, ale oczywiście nie musi, kłębuszkowe zapalenie nerek.

Podobnie jak każdy inny pies o białym umaszczeniu, samojed jest podatny na różnego rodzaju alergie. Częstą przypadłością jest otyłość, zwłaszcza u starszych czworonogów. Teraz można już odpowiedzieć na ważne pytanie. Ile kosztuje samojed z rodowodem? Cena zależy od kilku czynników. Tego jak renomowana jest hodowla, popularności rasy, utytułowania rodziców zwierzaka. Zazwyczaj jednak minimalna kwota utrzymuje się w okolicach 2000 zł. Dokładniejszy opis pielęgnacji znajduje się na naszym portalu. Razem z rozwinięciem wszelkich kwestii zdrowotnych tej pięknej rasy. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.