Piękniczkowate - spis ryb, opisy, wymagania, porady

Gupiki, mieczyki, molinezje, zmienniak plamisty to ryby akwariowe piękniczkowate, które poleca się początkującym akwarystom. Ich hodowla nie sprawia trudności. Te piękne, kolorowe, małe rybki nie tylko mogą zamieszkać razem w akwarium towarzyskim, lecz także świetnie się prezentują. Przedstawiamy porady hodowlane, jak dbać o piękniczkowate. Opisujemy najpopularniejsze rodzaje tych rybek, ich wymagania i ceny.

Ryby akwariowe piękniczkowate - gatunki do hodowli w akwarium

Piękniczkowate to żywe, ruchliwe i ciągle aktywne ryby akwariowe, które zajmują głównie górną część akwarium. Są to raczej małe ryby, niektóre z nich są bardzo kolorowe. Największe z nich dorastają do 30 cm długości. Są to ryby przyjaźnie nastawione, nadające się do akwarium towarzyskiego. Są spokojne i lubią bytować w stadach.

Rodzaje piękniczkowatych:

  • drobniczka jednodniówka,
  • drobnotka nadobna,
  • gupik Endlera,
  • gupik Pawie Oczko,
  • mieczyk Hellera,
  • limka garbatka,
  • molinezja ostrousta,
  • molinezja żaglopłetwa,
  • zmienniak plamisty.

Jak powinna wyglądać hodowla piękniczkowatych - wymagania, żywienie, rozmnażanie

Jakie akwarium dla piękniczkowatych

Wymagania co do akwarium:

  • akwarium duże, przestrzenne,
  • dobrze natlenione,
  • czyste, dobrze filtrowane,
  • dobrze oświetlone.

Akwarium powinno być miejscami dobrze porośnięte roślinnością. Ważne są również rośliny pływające po powierzchni. Akwarium musi mieć przykrywę, gdyż rybki te potrafią wyskakiwać.

Porady hodowlane

Piękniczkowate to ryby żyworodne. Ich rozmnażanie w akwarium nie sprawia trudności. Jednak rodzice często zjadają narybek. Dlatego też, jeśli chcemy, aby rozmnażanie zakończyło się sukcesem, należy umieścić w akwarium dużo roślin pływających, gdzie narybek może się schować.

Piękniczkowate są wszystkożerne, dla których odpowiednie będą różne rodzaje pokarmu. Lubią plankton, dafnie i larwy komarów, a także pokarm roślinny.

Ceny gupików zaczynają się od 5 zł i dochodzą do 18 zl. Droższe są gupiki Endlera. Ceny mieczyków i molinezji wahają się wokół 7 - 8 zł.

Najciekawsze piękniczkowatych - porady hodowlane

Gupik Pawie Oczko

Gupiki to najpopularniejsze ryby akwariowe, polecane początkującym akwarystom, gdyż hodowla ich nie jest trudna. Ryby te cechuje dymorfizm płciowy. Samice są większe, w kolorze oliwkowym. Natomiast samce są mniejsze, smuklejsze i bardzo kolorowe. Samce odznaczają się długimi, kolorowymi płetwami. Wyhodowano wiele odmian różniących się kształtem i kolorami płetw.

Gupik to łagodna i aktywna rybka, która dobrze się czuje w dużym akwarium z ciepłą wodą i dużą ilością roślin. Trzymany w akwarium towarzyskim powinien mieć towarzystwo innych piękniczkowatych, danio lub kirysków. Nie łączymy gupików z takimi gatunkami jak: tetry, glonojady, brzanki, bojowniki i kolcobrzuchy, żółwie, kraby i raki.

Gupik Endlera

Te atrakcyjne, spokojne i łatwe do hodowli rybki są polecane początkującym akwarystom. Rybki te są mniejsze niż gupiki pawie oczko, zaś samce przybierają najróżniejsze, jaskrawe kolory. Najlepiej trzymać je w akwarium jednogatunkowym. Na jednego samca powinny przypadać 2 - 3 samice, gdyż są one uporczywie nękane przez samce. Rybka ta nie nadaje się do ogólnego akwarium. Jeśli chcemy jednak połączyć je z innymi rybkami, musimy wybrać małe i łagodne jak kiryski, tęczanki i niektóre tetry. Nie należy łączyć z gupikami rybek, które skubią płetwy innych ryb.

Ryby te wymagają dużego akwarium, gęsto zarośniętego roślinami. Woda musi być ciepła 24 - 27 stopni C, twarda lub średnio twarda, o odczynie obojętnym. Akwarium musi mieć pokrywę, gdyż ryby te mają tendencję do wyskakiwania.

Zmienniak plamisty

Samice tej popularnej rybki są większe i pełniejsze, dorastają do 6 cm. Samce są mniejsze i smuklejsze i dorastają do 6 cm. Wyhodowano liczne odmiany kolorystyczne tej rybki, choć najbardziej popularny kolor to czerwony z czarnymi płetwami.

Są to rybki bardzo spokojne, pokojowo nastawione i niegdy nie wykazują agresji wobec innych ryb. Na 1 samca należy trzymać po 2 - 3 samice.

Akwarium powinno być duże, z miękkim, piaszczystym podłożem, dekoracjami z płaskich kamieni i gdzieniegdzie kępami roślin. Ryby te lubią zlizywać glony z kamieni i przebierać w piasku. Woda musi być twarda i zasadowa. Należy unikać wszystkiego co może ją zakwasić. Rybki te pasują do wielu akwariów towarzyskich.

Molinezja ostrousta

Molinezja to towarzyska i ruchliwa rybka, która świetnie nadaje się do akwarium towarzyskiego. Molinezja ostrousta jest najczęściej czarna, choć wyhodowano różnokolorowe odmiany.

Rybka ta dorasta do około 10 cm, z tym, że samiec jest mniejszy.

Akwarium dla molinezji musi być duże, dobrze napowietrzone i dobrze filtrowane. Zalecana jest częsta wymiana wody. Rybki te są wrażliwe na niską temperaturę i wahania temperatury. Pływają najczęściej w środkowej i górnej części akwarium. Powinny mieć zarówno dużo kryjówek wśród roślin oraz korzeni i kamieni, jak również dużo miejsca do pływania.

Molinezja żaglopłetwa

Molinezja żaglopłetwa jest większa, gdyż samica dorasta do 15 cm, zaś samiec do 12 cm. Samiec tej ryby ma dużą płetwę grzbietową. Wyhodowano różne odmiany kolorystycznej tej rybki.

Wymaga ona dużego akwarium z częścią do pływania i częścią porośniętą roślinnością. Lubią silny, wymuszony prąd wody i lekko słonawą wodę. Mogą żyć również w akwarium morskim. W akwarium słodkowodnym wymagają wody twardej i alkalicznej oraz czystej. Woda musi być często podmieniana, zaś warunki w akwarium stabilne.

Mieczyk Hellera

Mieczyk to popularna, słodkowodna ryba, chętnie wybierana do akwarium i odpowiednia dla początkujących. Samce są większe od samic i można je poznać po płetwie ogonowej przypominającej miecz. Samiczki są często agresywne wobec siebie. Istnieje wiele odmian kolorystycznych tych ryb, jednak najbardziej popularne są mieczyki czerwone.

Akwarium musi być duże i dobrze oświetlone. W mniejszym karłowacieją i chorują. Należy je obsadzić gęsto roślinami wzdłuż tylnej i bocznych ścianek, tak aby rybki miały schronienie i dużo miejsca do pływania. Mieczyki to rybki ruchliwe i stadne. Zasiedlają środkową część akwarium. Na jednego samca powinny przypadać 2 - 3 samice. Mogą mieszkać w akwarium ogólnym z mniejszymi i nie agresywnymi rybkami, które mają podobne wymagania środowiskowe.