Polskie rasy psów

Psy rasowe mają w naszym kraju wielu miłośników. Ze średnich i dużych czworonogów popularnością cieszą się owczarki niemieckie, labradory czy golden retrievery. Bardzo lubiane małe psiaki to maltańczyki, yorki oraz shih tzu. Każdy z wymienionych zwierzaków wywodzi się spoza naszych granic. Dlatego przypominamy, że istnieją też ciekawe polskie rasy psów. Jedna z nich jest dość dobrze znana, ale pozostałe mogą zaskoczyć. O każdej opowiadamy poniżej.

Polska rasa psa

Polskie rasy psów nie tworzą ogromnej grupy. Jednak z całą pewnością można uznać ją za bardzo ciekawą. Dlatego, że jest dość różnorodna. W jej skład weszły dwa piękne owczarki oraz cztery odmiany wytrzymałych psów myśliwskich. Spośród sześciu wspomnianych tylko jedna rasa nie jest jeszcze uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Mamy tu na myśli polskiego spaniela myśliwskiego. Pozostałe zwierzaki pracujące na polowaniach to chart polski, gończy polski, ogar polski. Tymczasem czworonogi zajmujące się pilnowaniem stad to całkiem dobrze znany owczarek podhalański oraz polski owczarek nizinny.

Wśród polskich ras psów znajdują się zwierzęta pracujące. Zadaniem owczarków jest pilnowanie owiec. Dbanie by żadna sztuka nie odłączyła się od stada. Natomiast psy myśliwskie spełniają różne zadania. Charty są szybkie i zwinne, więc gonią uciekająca zwierzynę. Od psów gończych i ogarów wymaga się tropienia i osaczania zdrowej zwierzyny. Spaniele specjalizują się w wypłaszaniu ptactwa. Oprócz tego da się je wyszkolić na aportery. Innymi słowy psy zajmujące się przynoszeniem upolowanej zdobyczy. Oczywiście każdy z osobników należących do polskiej rasy sprawdzi się, jako przyjaciel całej rodziny. Może, ale nie musi uczestniczyć w łowach.

Zanim przejdziemy do opisów wspomnianych sześciu regionalnych odmian psów, pewna ciekawostka. Niektóre źródła w internecie podają, że szpic miniaturowy również należy do polskich ras. Jest to niewielki pies do towarzystwa dorastający do 22 cm wysokości. O jego przynależności do rodzimych zwierząt ma świadczyć druga nazwa, czyli pomeranian. Sugerująca, że prawdopodobnie wywodzi się z Pomorza. Jednakże w czasie kształtowania się rasy ta kraina nie należała do naszego kraju. W związku z tym najczęściej podaje się, że szpic miniaturowy pochodzi z Niemiec. Więcej na temat tego niewielkiego psa można dowiedzieć się na naszej stronie.

Owczarki wyhodowane w Polsce

Chyba każdy, choć raz widział zdjęcia owczarka podhalańskiego. A jeśli nie to z pewnością jeszcze zobaczy. Jest to, bowiem najpopularniejsza polska rasa. Należące do niej psy są czujne i silne. Mają spokojne usposobienie i nawiązują silną więź z opiekunami. Potrafią opiekować się słabszymi zwierzętami. Ich sierść jest jednolicie biała, na szyi i tułowiu długa. Na głowie i pysku wyraźnie krótsza. Podhalańczyki to duże czworonogi. Dorosłe psy w kłębie osiągają 65-70 cm wysokości a ich waga to 50-65 kg. Suki dorastają do 60-65 cm i ważą przeważnie 45-60 kg. Owczarki żyją około 12 lat. Z rodowodem kosztują od 1700 do 3500 zł.

Polskiej myśli hodowlanej zawdzięczamy także owczarka nizinnego. Jest wyraźnie mniejszy od podhalańczyka. Samiec osiąga od 45 do 50 cm wysokości. Samica w kłębie jest nieco niższa, dorasta do 42-47 cm. Optymalna waga dla obu płci mieści się w granicach 15-20 kg. Owczarki nizinne żyją około 12-15 lat. Mają gęstą, grubą sierść z miękkim podszerstkiem. Wzorzec dopuszcza każdą możliwą wersję umaszczenia. Przedstawiane czworonogi są inteligentne i czujne. Uwielbiają spędzać czas ze swymi opiekunami. Bywają niezależne, ale za to nie są zbyt odważne. Zamiast frontalnego ataku będą głośno wzywać pomoc. Trzeba za nie zapłacić 2500-3500 zł.

Pisaliśmy już, że polski spaniel myśliwski nie jest uznawany przez FCI. Teraz to rozwiniemy, bowiem nie jest w pełni uznawany. Wpisano go do księgi wstępnej i taki też wzorzec jest podawany. Pomijając kwestie formalne, jest to pies zrównoważony i towarzyski. Cechuje go inteligencja, odwaga i spora aktywność. Średnio żyje 12-14 lat. Samce dorastają do 43-48 cm wysokości. Samice mają 39-44 cm wysokości. Prawidłowa waga mieści się w przedziale 12-26 kg. Polski spaniel ma średniej długości sierść z podszerstkiem. Umaszczenie łaciate biało-czekoladowe lub biało-czarne. Cena rasowych szczeniaków to 1500-2500 zł.

Polskie rasy psów myśliwskich

W Polsce i całej Europie od wieków podczas polowań używano psów gończych. Nic, więc dziwnego, że powstały różne narodowe rasy. Jedną z nich jest ogar polski, którego historia sięga średniowiecza. To zrównoważony czworonóg o umiarkowanym temperamencie. Przywiązuje się do rodziny, jest przyjazny i łagodny. Przy czym osiąga duże rozmiary. Wysokość psów to 56-65 cm a samic 55-60. Waga wynosi odpowiednio 25-32 i 20-26 kg. Ogar ma dwuwarstwową, średnią sierść, nieco dłuższą na karku i tylnych łapach. Maść podpalana, od żółtego do rdzawo-cynamonowego. Opisywane psy żyją 14 lat a kosztują 1500-2500 zł.

Zdjęcia, na których jest gończy polski ukazują psa średniej wielkości. Dorosły samiec ma 55-59 cm wysokości w kłębie. Suka jest tylko trochę mniejsza, dorasta do 50-55 cm. Optymalna waga dla obu płci jest taka sama, wynosi 20-30 kg. Gończy ma dwuwarstwową, krótką i sztywną sierść. Dobrze przylega do ciała a podszerstek jest gęsty. Umaszczenie podpalane, czarne lub czekoladowe albo rude. Czworonogi żyją 14-15 lat, są zrównoważone, odważne i łagodne. Wykazują czujność i nieufność wobec obcych. W Polsce działa niejedna hodowla wiec cena nie jest wysoka. Szczeniaki kosztują 1800-2500 zł.

Ostatni opis w tym artykule przedstawia rasowe charty polskie. To psy odważne, opanowane i powściągliwe. Nawiązują silną wieź z rodziną i okazują jej czułość. Mają także silny instynkt terytorialny. Warto wiedzieć, że są to wysokie psy. Samce osiadają w kłębie 70-80 cm a samice 68-75. Waga zazwyczaj utrzymuje się w przedziale 25-35 kg. Sierść nierównej długości, miejscami krótsza a gdzie indziej dłuższa. We wzorcu dopuszczalne jest każde możliwe umaszczenia. Chaty żyją 10-12 lat a ich cena z rodowodem wynosi 2000-2500 zł. Więcej informacji o wszystkich polskich rasach psów można znaleźć na naszym portalu.