Basset - charakterystyka, usposobienie, zdjęcia, opinie

Zdjęcia pokazują długiego, krótkonożnego psa o długich, opadających uszach. To popularny basset, którego pamiętamy z serialu o poruczniku Colombo. Mało kto wie, że bassety to kilka ras psów myśliwskich, które mają dość niezależny i uparty charakter. Nie są to psy posłuszne, mimo to sprawdzają się świetnie jako psy rodzinne. Poznaj opis tych ras i zdjęcia, aby przekonać się, czy bassety, a szczególnie najpopularniejszy basset hound, to psy dla ciebie.

Bassety - informacje o rasach i zdjęcia

W grupie psów gończych znajdziemy 4 rasy bassetów:

Hodowla psów rasy basset została zapoczątkowana we Francji. Hodował je już święty Hubert w VII wieku n.e. Jednak informacje o podobnych psach znajdujemy już dużo wcześniej, nawet na egipskich malowidłach. Informacje o tej rasie pojawiają się również w Śnie nocy letniej Szekspira.

Z Francji pochodzą główne rasy bassetów jak basset artezyjsko-normandzki, basset gaskoński i basset bretoński, wykorzystywane do polowań. Psy te mają ma przyjazny, cierpliwy i łagodny charakter i świetnie nadają się na psa do towarzystwa. Basset artezyjsko-normandzki to pies gładkowłosy o trójkolorowym umaszczeniu. Natomiast basset bretoński ma krótką, szorstką sierść w kolorze płowym. Basset gaskoński prawie wymarł w XIX wieku, lecz rasa ta została odtworzona. Istnieje odmiana gładkowłosa i szorstkowłosa o umaszczeniu czarno czarno-białym cętkowanym.

W XIX wieku para bassetów artezyjsko-normandzkich dotarła do Anglii, gdzie miała miejsce dalsza hodowla angielskiej odmiany bassetów, zwanej obecnie basset hound. Istnieją jednak opinie, że rasa ta trafiła do Anglii razem z Wilhelmem Zdobywcą.

W Polsce istnieje kilka hodowli basset hound. Cena szczeniaka z rodowodem wynosi 2000-2500 zł. Szczeniaka basseta artezyjsko normandzkiego trzeba sprowadzać z zagranicy, zaś cena waha się w granicach 2500 do 3000 zł. Cena szczeniaków basseta gaskońskiego czy bretońskiego wynosi średnio 2500 zł.

Charakter basseta hound - Usposobienie i charakter

Basset sprawia wrażenie ociężałego i flegmatycznego, jednak jest to pies wesoły, skory do zabawy i ruchliwy. Bassety przywiązują się do domowników. Szczeniak tej rasy bywa nawet uciążliwy w okazywaniu uczuć. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak nie lubi być nadmiernie niepokojony, dlatego należy nauczyć dzieci, aby odpowiednio traktowały psa.

Basset źle znosi samotność. Nie należy go izolować od członków rodziny, ani zostawiać na długo w domu. Szczeniak basseta musi być od małego uczony zostawania samemu w domu. W przeciwnym razie może wyć i szczekać i narazi nas na pretensje sąsiadów.

Warto pamiętać, że jest to pies myśliwski. W czasie spaceru lubi buszować w zaroślach. Gdy złapie trop może ruszyć w pościg i zapomnieć o wszystkim. Dlatego też nie należy spuszczać go ze smyczy w ruchliwych miejscach.

Szkolenie basseta

Przeważają opinie, że basset jest psem trudnym do szkolenia. Ten niezależny i uparty pies niechętnie poddaje się rygorom. Posłuszeństwo nie leży w jego naturze. Należy zostawić mu pewną dozę niezależności i swobodę działania.

Szczeniak basseta wymaga więcej cierpliwości niż inne rasy. Opiekun musi wcześnie zacząć szkolenie i wykazać się konsekwencją i stanowczością. Bassetowi nie należy pobłażać, gdyż może nabrać złych przyzwyczajeń. Jednocześnie szkolenie nie może polegać na ostrym traktowaniu, gdyż pies straci zaufanie od opiekuna.

Dla kogo ta rasa?

Obecnie hodowla tej rasy skierowana jest głównie na psa rodzinnego. Basset hound świetnie sprawdza się jako pies do towarzystwa. Jest przyjazny i cierpliwy wobec dzieci. Opiekun basseta nie musi mieć doświadczenia, lecz musi tolerować upór i nieposłuszeństwo oraz wykazywać się cierpliwością i wyrozumiałością, lecz także konsekwencją.

Rasa ta doskonale nadaje się na towarzysza dla aktywnych osób starszych. Warto pamiętać, że psy te lubią wygodę i leżenie na kanapie, jednak należy zapewnić im ruch, aby zapobiegać otyłości i zapewniać dobrą kondycję.

Warto pamiętać, że jest to pies myśliwski i należy uczyć go opanowania i rezygnacji z pościgu wobec kotów i innych zwierząt. Odpowiednio szkolony basset będzie się dobrze porozumiewał z kotami czy królikami. Generalnie jest to pies pokojowo nastawiony wobec innych zwierząt. Lubi również towarzystwo innych psów, gdyż jest to pies pracujący w stadzie.

Basset hound - wygląd, pielęgnacja i choroby

Opis tej rasy można zacząć od tego, że jest to pies niski, krótko łapy, o wysokości około 30 cm. Sierść basseta jest krótka, przylegająca, zaś skóra luźna i elastyczna. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie, takie jak u psów gończych.

Pielęgnacja sierści baseta nie sprawia trudności. Najlepiej czesać go gumową rękawicą lub szczotką pudlówką. Basset bardzo mocno linieje, lecz jego sierść nie wbija się w dywany czy tapicerkę i łatwo można ją usunąć.

Dla basseta problemem są długie, zwisające uszy. Często się zdarza, że szczeniak skaleczy sobie końcówki uszu. Dlatego też należy starannie obserwować stan uszu i czyścić w razie potrzeby.

Na jakie choroby narażona jest ta rasa?

Szczeniak basset nie powinien korzystać ze schodów, gdyż pojawiają się tak zwane kulawizny młodzieńcze. Problem ten nie wymaga interwencji chirurgicznej. Podajemy środki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz preparaty wspomagające.

Największym problemem zdrowotnym tych psów jest skłonność do połykania różnych przedmiotów, na przykład kamieni, co zagraża ich życiu. U bassetów zdarzają się również choroby oczu, uszu i skóry, zaś w starszym wieku schorzenia kręgosłupa.

Opinie specjalistów zwracają uwagę na właściwe żywienie tych psów, gdyż mają one skłonności do tycia. Szczególnie ważne jest zbilansowane jedzenie w młodości. Szczeniak powinien dostawać zbilansowane karmy renomowanych firm, które zawierają preparaty wspomagające stawy.