Basset hound - charakterystyka, usposobienie, zdjęcia, opinie

Poważnie wyglądający basset hound to pies myśliwski, skrywający wiele umiejętności i ciekawych cech charakteru. Z pewnością warto poznać jego wzorcowy wygląd, prawdziwe usposobienie oraz wymagania. Dlatego poniżej dokonamy krótkiej charakterystyki rasy i odpowiemy na najważniejsze pytania.

Basset hound – wzorcowy wygląd i charakter

Jak wygląda i skąd pochodzi rasa basset hound? Ogólny opis, zdjęcia piesków

Basset hound jest dość młodą rasą, którą zapoczątkowano w Wielkiej Brytanii. Co prawda pierwsze bassety znajdowały się w hodowlach francuskich, prowadzonych przez francuskich mnichów. Jednak rasa szybko zawędrowała do Anglii, gdzie skrzyżowano ją z innymi psami. W hodowli znalazł się francuski basset artezyjsko-normandzki oraz bloodhound. Wynikiem skrzyżowania obydwu ras były pieski, które wyglądem i charakterem przypominały współczesne bassety. Wiele lat później rasa została doceniona przez amerykanów, którzy zajęli się hodowlą psa do towarzystwa. Cechy myśliwskie nie były tak doceniane jak przyjazne usposobienie.

Przez wiele lat to właśnie Stany Zjednoczone były oficjalnie uznawane za ojczyznę rasy. Sytuacja zmieniła się dopiero za sprawą miłośników basetta, którzy w roku 1887 przyznali oficjalnie, że basset hound pochodzi z Wielkiej Brytanii. W niedalekiej przyszłości doprowadziło to do uznania angielskiego wzorca rasy.

0pis wyglądu współczesnych bassetów angielskich znajdziemy we wzorcu rasy FCI, numer 163. Według oficjalnej dokumentacji, pies zalicza się do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Współczesny basset hound to pies gończy, krótkonożny. Podobnie jak Petit Basset Griffon Vendéen jest psem masywnym, wytrzymałym i bardzo upartym podczas pogoni za zwierzyną.

Wydłużony, masywny tułów basseta, połączony z krótkimi łapami sprawia, że trudno pomylić go z inną rasą. Pies posiada bardzo charakterystyczny wygląd, o czym przekonamy się przeglądając zdjęcia rasy. Basset hound posiada także nietypowe, wyglądające na smutne oczy, które zabarwiają się na ciemnobrązowo.

Wzorzec rasy nie określa idealnej wagi, jednak przyjmuje się, że dorosłe psy powinny ważyć około 25 do 30 kg. Basset hound jest psem krótkonożnym, dlatego idealna wysokość w kłębie wynosi jedynie 33 do 38 cm. Sierść powinna być krótka i gładka, z kolei umaszczenie przeważnie jest trójbarwne. Jest to połączenie koloru czarnego, białego i rudego. Przeglądając zdjęcia rasy, natrafimy także na umaszczenie dwubarwne. Psy o umaszczeniu dwubarwnym posiadają szatę cytrynową z białym. Jest to dopuszczalne przez wzorzec rasy.

Wzorcowy charakter basseta

Rasa jest powszechnie doceniana ze względu na swoją wytrzymałość, a także cechy wyglądu. W oficjalnej dokumentacji czytamy, iż jest to „Pies wytrwały, pracujący węchem, posiadający instynkt sfory, o głębokim, melodyjnym głosie, bardzo wytrzymały podczas polowania. Łagodny, nigdy agresywny albo lękliwy. Uczuciowy”.

Nasz angielski basset hound może być równie wytrzymały jak gończy gaskoński, szpic duży czy basset artezyjsko-normandzki, jednak okazuje się łatwiejszy w szkoleniu. Jedynie jego wrodzona upartość sprawia, że rasa nie jest polecana dla osób początkujących. W hodowlach doceniano jego przywiązanie do człowieka i utrwalano cechy charakteru, które uczyniły z psa świetnego towarzysza dla całej rodziny.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Basset hound posiada stonowany, przyjacielski charakter. Jego radosne usposobienie przejawia się także w pozytywnych relacjach z innymi zwierzętami. Rasa dobrze dogada się z innymi pupilami domowymi i nie będzie prowokowała konfliktów na spacerach.

Przyjazne usposobienie oraz brak agresji sprawiają, że pies dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi. Jest wyjątkowo wytrzymały i chętny do wspólnej aktywności, a zatem może stać się dobrym towarzyszem do zabaw.

Rasa okazuje się znacznie łatwiejsza w szkoleniu niż blue staffordshire bull terrier czy gończy gaskoński, jednak należy zwrócić uwagę na socjalizację i odpowiednie szkolenie szczeniąt. Basset hound bardzo lubi kontakt z człowiekiem i źle znosi długotrwałą samotność. Dlatego szczeniaki powinny być od początku uczone zostawania samemu w domu. Pomoże to uniknąć lęku separacyjnego, który mógłby być mocno uciążliwy zarówno dla właściciela, jak i samego psa. Kolejnym mankamentem może okazać się upartość rasy. Bassety, gończy gaskoński czy francuski basset artezyjsko-normandzki to psy, które lubią postawić na swoim. Nie zawsze będą z chęcią wykonywać komendy, przez co nie są najłatwiejsze w szkoleniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach myśliwskich.

Najważniejsze wymagania rasy i cena za szczeniaki w hodowlach

Czy angielski basset hound to pies wymagający?

Pielęgnacja psa jest bardzo prosta i polega na regularnym szczotkowaniu. Możemy do tego wykorzystać gumową rękawicę lub szczotkę pudlówkę. Psy rasy basset hound linieją przez cały rok, dlatego czesanie umożliwia pozbycie się martwego włosa.

Basset hound, francuski basset artezyjsko-normandzki i gończy gaskoński posiadają długie, opadające uszy. Wiąże się to z podatnością na zapalenia, dlatego warto regularnie kontrolować stan małżowin i reagować w razie potrzeby. Co pewien czas możemy także oczyszczać uszy specjalnym preparatem.

Kolejnym wymaganiem jest zapewnienie dostatecznej dawki ruchu. Już nawet młode szczeniaki to psy ruchliwe i wytrzymałe. Dlatego warto zadbać o aktywność psa, urozmaiconą zabawami na świeżym powietrzu i ćwiczeniami inteligencji. Dzięki temu pupil nie będzie sprawiał problemów w domu.

Opinie o rasie i cena za szczeniaki

Basset hound terrier, gończy gaskoński i basset artezyjsko-normandzki to psy myśliwskie, które posiadają przychylne opinie wśród miłośników czworonogów. Nasz basset może wyglądać nieco flegmatycznie, jednak w rzeczywistości okazuje się psem radosnym i żywiołowym. Przychylne opinie o rasie dotyczą także przywiązania do człowieka oraz łagodności w kontaktach z dziećmi. Psy rasy basset hound są uważane za mało problematyczne, a negatywne opinie dotyczą głównie ich upartego usposobienia.

Mniej przychylne opinie mogą dotyczyć także chęci psa do połykania dużych przedmiotów. Mankamentem często jest również wyższa cena zakupu angielskich szczeniąt. Rasy takie jak blue staffordshire bull terrier, szpic duży, gończy gaskoński czy angielski basset hound nie są zbyt popularne w naszym kraju. Szczeniaki znajdują się w niewielu hodowlach, co często rodzi problemy z zakupem. Cena za szczeniaki w hodowlach należących do ZKwP przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3500 zł. Szczeniaki o wybitnym wyglądzie często okazują się znacznie droższe, o czym przekonamy się, przeglądając ogłoszenia ze zdjęciami.

Dla porównania, cena za takie rasy jak szpic duży czy blue staffordshire bull terrier często rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Szpic duży nie jest w naszym kraju zbyt popularny, dlatego możemy natrafić na trudności w wyborze hodowli. Szczeniaki blue staffordshire bull terrier są łatwiej dostępne.

Bez względu na wybraną przez nas rasę, dobry hodowca powinien zaprezentować zdjęcia szczeniąt, omówić charakter pupila i wskazać najważniejsze wymagania rasy. Blue staffordshire bull terrier czy basset hound wymagają wczesnej socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowlach. Dlatego warto wybrać godne zaufania źródło zakupu szczeniaka. Dzięki zakupowi ze sprawdzonego źródła, zyskamy pewność, że szpic duży czy basset hound nie są obciążone chorobami genetycznymi, pochodzą od przebadanych przodków, są właściwie socjalizowane i odpowiednio przygotowane do zmiany domu.

Zdjęcia pokazują długiego, krótkonożnego psa o długich, opadających uszach. To popularny basset, którego pamiętamy z serialu o poruczniku Colombo. Mało kto wie, że bassety to kilka ras psów myśliwskich, które mają dość niezależny i uparty charakter. Nie są to psy posłuszne, mimo to sprawdzają się świetnie jako psy rodzinne. Poznaj opis tych ras i zdjęcia, aby przekonać się, czy bassety, a szczególnie najpopularniejszy basset hound, to psy dla ciebie.

Bassety - informacje o rasach i zdjęcia

W grupie psów gończych znajdziemy 4 rasy bassetów:

  • Basset artezyjsko-normandzki,
  • Basset gaskoński,
  • Basset bretoński,
  • Basset hound.

Hodowla psów rasy basset została zapoczątkowana we Francji. Hodował je już święty Hubert w VII wieku n.e. Jednak informacje o podobnych psach znajdujemy już dużo wcześniej, nawet na egipskich malowidłach. Informacje o tej rasie pojawiają się również w Śnie nocy letniej Szekspira.

Z Francji pochodzą główne rasy bassetów jak basset artezyjsko-normandzki, basset gaskoński i basset bretoński, wykorzystywane do polowań. Psy te mają ma przyjazny, cierpliwy i łagodny charakter i świetnie nadają się na psa do towarzystwa. Basset artezyjsko-normandzki to pies gładkowłosy o trójkolorowym umaszczeniu. Natomiast basset bretoński ma krótką, szorstką sierść w kolorze płowym. Basset gaskoński prawie wymarł w XIX wieku, lecz rasa ta została odtworzona. Istnieje odmiana gładkowłosa i szorstkowłosa o umaszczeniu czarno czarno-białym cętkowanym.

W XIX wieku para bassetów artezyjsko-normandzkich dotarła do Anglii, gdzie miała miejsce dalsza hodowla angielskiej odmiany bassetów, zwanej obecnie basset hound. Istnieją jednak opinie, że rasa ta trafiła do Anglii razem z Wilhelmem Zdobywcą.

W Polsce istnieje kilka hodowli basset hound. Cena szczeniaka z rodowodem wynosi 2000-2500 zł. Szczeniaka basseta artezyjsko normandzkiego trzeba sprowadzać z zagranicy, zaś cena waha się w granicach 2500 do 3000 zł. Cena szczeniaków basseta gaskońskiego czy bretońskiego wynosi średnio 2500 zł.

Charakter basseta hound - Usposobienie i charakter

Basset sprawia wrażenie ociężałego i flegmatycznego, jednak jest to pies wesoły, skory do zabawy i ruchliwy. Bassety przywiązują się do domowników. Szczeniak tej rasy bywa nawet uciążliwy w okazywaniu uczuć. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak nie lubi być nadmiernie niepokojony, dlatego należy nauczyć dzieci, aby odpowiednio traktowały psa.

Basset źle znosi samotność. Nie należy go izolować od członków rodziny, ani zostawiać na długo w domu. Szczeniak basseta musi być od małego uczony zostawania samemu w domu. W przeciwnym razie może wyć i szczekać i narazi nas na pretensje sąsiadów.

Warto pamiętać, że jest to pies myśliwski. W czasie spaceru lubi buszować w zaroślach. Gdy złapie trop może ruszyć w pościg i zapomnieć o wszystkim. Dlatego też nie należy spuszczać go ze smyczy w ruchliwych miejscach.

Szkolenie basseta

Przeważają opinie, że basset jest psem trudnym do szkolenia. Ten niezależny i uparty pies niechętnie poddaje się rygorom. Posłuszeństwo nie leży w jego naturze. Należy zostawić mu pewną dozę niezależności i swobodę działania.

Szczeniak basseta wymaga więcej cierpliwości niż inne rasy. Opiekun musi wcześnie zacząć szkolenie i wykazać się konsekwencją i stanowczością. Bassetowi nie należy pobłażać, gdyż może nabrać złych przyzwyczajeń. Jednocześnie szkolenie nie może polegać na ostrym traktowaniu, gdyż pies straci zaufanie od opiekuna.

Dla kogo ta rasa?

Obecnie hodowla tej rasy skierowana jest głównie na psa rodzinnego. Basset hound świetnie sprawdza się jako pies do towarzystwa. Jest przyjazny i cierpliwy wobec dzieci. Opiekun basseta nie musi mieć doświadczenia, lecz musi tolerować upór i nieposłuszeństwo oraz wykazywać się cierpliwością i wyrozumiałością, lecz także konsekwencją.

Rasa ta doskonale nadaje się na towarzysza dla aktywnych osób starszych. Warto pamiętać, że psy te lubią wygodę i leżenie na kanapie, jednak należy zapewnić im ruch, aby zapobiegać otyłości i zapewniać dobrą kondycję.

Warto pamiętać, że jest to pies myśliwski i należy uczyć go opanowania i rezygnacji z pościgu wobec kotów i innych zwierząt. Odpowiednio szkolony basset będzie się dobrze porozumiewał z kotami czy królikami. Generalnie jest to pies pokojowo nastawiony wobec innych zwierząt. Lubi również towarzystwo innych psów, gdyż jest to pies pracujący w stadzie.

Basset hound - wygląd, pielęgnacja i choroby

Opis tej rasy można zacząć od tego, że jest to pies niski, krótko łapy, o wysokości około 30 cm. Sierść basseta jest krótka, przylegająca, zaś skóra luźna i elastyczna. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie, takie jak u psów gończych.

Pielęgnacja sierści baseta nie sprawia trudności. Najlepiej czesać go gumową rękawicą lub szczotką pudlówką. Basset bardzo mocno linieje, lecz jego sierść nie wbija się w dywany czy tapicerkę i łatwo można ją usunąć.

Dla basseta problemem są długie, zwisające uszy. Często się zdarza, że szczeniak skaleczy sobie końcówki uszu. Dlatego też należy starannie obserwować stan uszu i czyścić w razie potrzeby.

Na jakie choroby narażona jest ta rasa?

Szczeniak basset nie powinien korzystać ze schodów, gdyż pojawiają się tak zwane kulawizny młodzieńcze. Problem ten nie wymaga interwencji chirurgicznej. Podajemy środki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz preparaty wspomagające.

Największym problemem zdrowotnym tych psów jest skłonność do połykania różnych przedmiotów, na przykład kamieni, co zagraża ich życiu. U bassetów zdarzają się również choroby oczu, uszu i skóry, zaś w starszym wieku schorzenia kręgosłupa.

Opinie specjalistów zwracają uwagę na właściwe żywienie tych psów, gdyż mają one skłonności do tycia. Szczególnie ważne jest zbilansowane jedzenie w młodości. Szczeniak powinien dostawać zbilansowane karmy renomowanych firm, które zawierają preparaty wspomagające stawy.