Choroby oczu - lista chorób, charakterystyka, objawy, leczenie

Co oznaczają zaropiałe, czerwone lub łzawiące oczy u psa lub kota? Jakie choroby oczu najczęściej występują u psów i kotów? Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekuna i skłonić go do wizyty w gabinecie weterynaryjnym? Przedstawiamy opisy i zdjęcia najczęściej występujących dolegliwości oczu u psów i kotów. Wyjaśnimy ich przyczyny i wymagane leczenie.

Problemy z oczami u zwierząt

Choroby oczu u psa i kota często są odzwierciedleniem problemów ogólnoustrojowych, jak na przykład choroby wirusowe u kotów. U młodych zwierząt pojawiają się zmiany pourazowe lub choroby genetyczne występujące najczęściej u psów rasowych. U starszych zwierząt pojawiają się choroby oczu związane z wiekiem, na przykład zaćma.

Problemy z oczami występują znacznie częściej u kotów niż u psów. najczęściej są to powikłania kataru kociego. Choroby oczu u kota są często wynikiem takich chorób ogólnoustrojowych jak nieżyt górnych dróg oddechowych lub choroby wirusowe czy też choroby serca i nerek. Dlatego też lekarz musi wykonać dokładne badania zanim wdroży odpowiednie leczenie.

Najczęściej występujące choroby oczu u psa to:

  • zawijanie się powiek,
  • urazy rogówki,
  • zaćma,
  • zapalenie tęczówki,
  • postępujący zanik siatkówki,
  • dystrofia nabłonka pigmentowanego siatkówki,
  • wrodzone choroby genetyczne siatkówki,
  • jaskra.

Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekuna psa i kota

Niestety często się zdarza, że zwierzęta trafiają do lecznicy lub okulisty za późno, gdyż opiekunowie nie zauważyli w porę problemu. Na jakie objawy należy być wyczulonym:

  • zwierzę pociera oko łapkami,
  • zwierzę mruży oczy,
  • zwierzę pociera głową o meble,
  • oko nadmiernie łzawi,
  • wydzielina z oka.

Jeśli zauważymy tego rodzaju objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Profilaktycznie należy badać oczy psa i kota raz do roku, najlepiej przy okazji szczepień. Profilaktycznie można przemywać oczy pupila świetlikiem okulistycznym.

Najczęściej występujące problemy z oczami u kota - opis i zdjęcia

Możemy zobaczyć zaropiałe oko u kociąt znalezionych na ulicy. To koci katar, częsta choroba u kotów niedożywionych i zaniedbanych. Herpeswirus kotów lub kaliciwirus powoduje między innymi zapalenie rogówki. Nieleczony koci katar może prowadzić nawet do utraty wzroku. Chore zwierzęta leczy się antybiotykami. Skutecznym sposobem zapobiegania są szczepienia kociąt.

Czerwone oko u kota może oznaczać zapalenie spojówek. W tym przypadku konieczna jest dokładna diagnostyka, gdyż problem ten może oznaczać nie tylko chore oczy, lecz także chorobę ogólnoustrojową.

Jeśli zauważymy u kota czerwone oko, któremu towarzyszy wydzielina z oka, jest to suche zapalenie rogówki i spojówki, które również może być objawem choroby ogólnoustrojowej. Dlatego też wykonuje się badania ogólne, okulistyczne oraz badania krwi.

Jeśli kot mruży oczy, oko jest zmienione i pojawia się wydzielina, może to oznaczać eozynofilowe ( proliferacyjne) zapalenie rogówki i spojówki. Leczenie polega na podaniu zwierzęciu leków sterydowych przez dłuższy czas.

U starszych kotów może pojawić się jaskra. Leczenie polega na podawaniu kropli przez długi czas.

Jakie problemy z oczami najczęściej występują u psa - opis i zdjęcia

Problemy z oczami u psa to najczęściej choroby genetyczne u psów rasowych, dlatego też bardzo ważne jest, aby nabywać psy rasowe w renomowanych hodowlach, które wykonują odpowiednie badania.

Częstym problemem jest jaskra u psa, która szybko prowadzi do utraty wzroku. Czerwone, przekrwione oko, powiększenie gałki ocznej czy źrenicy powinno być sygnałem ostrzegawczym. Chore zwierzę wyraźnie źle się czuje. Jeśli pies jeszcze widzi stosuje się leki farmakologiczne lub zabiegi operacyjne. Jeśli pies już nie widzi zaleca się usunięcie gałki ocznej, co eliminuje ból i konieczność stałego przyjmowania leków.

Zmętnienie soczewki, która staje się jakby mleczna, często zdarza się u starszych psów. Problem ten utrudnia zwierzęciu życie i prowadzi do ślepoty. Niestety jedynym sposobem jest tu zabieg operacyjny polegający na wymianie soczewki.

Jeśli pies mruży oczy, pociera je łapą, pojawia się łzawienie i wyciek śluzu lub ropy, może to oznaczać zapalenie spojówek. Leczenie musi poprzedzać odpowiednie badanie, gdyż problem ten może oznaczać chorobę ogólnoustrojową.