Wystawa kotów - zobacz, gdzie i kiedy odbywają się najlepsze wystawy

Na świecie nie brakuje hodowców i miłośników rasowych kotów. Wielu z nich pragnie pochwalić się swymi zwierzakami. Dlatego też organizowana jest niejedna, prestiżowa wystawa kotów. Impreza, na której czworonogi zdobywają tytuły w rozmaitych kategoriach. Gdzie i kiedy odbywają się wystawy cieszące się największym uznaniem? Kto je organizuje? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdują się poniżej. 

Wystawy kotów rasowych

Każda renomowana wystawa kotów jest imprezą przyciągającą hodowców i właścicieli rasowych zwierzaków. To miejsce gdzie miłośnicy tych czworonogów mogą pochwalić się swymi pupilami. Prezentowane koty występują w różnych kategoriach. Dzieli się je także ze względu na rasy, odmiany i grupy barwne. Przeważnie osobno oceniane są samce, samice i kastraty. Odrębną grupę stanowią również kocięta. Przyszli uczestnicy muszą wiedzieć, że dany kot nie rywalizuje z innym osobnikiem. Zawsze oceniane jest jego zbliżenie do wzorca rasy. Standardu składającego się z cech zewnętrznych opisujących idealnego przedstawiciela danej rasy.

Zasady panujące na wystawach mogą różnić się między sobą. Dlatego, że te imprezy są organizowane przez różne zrzeszenia klubów hodowców i miłośników kotów. Do największych na świecie należy międzynarodowa federacja World Cat Congress(w skrócie WCC). Jej szeregi zasilają inne organizacje. Takie jak World Cat Fereration(WCF) czy amerykańska TICA zrzeszająca około 2000 klubów. Równie wielu członków ma Międzynarodowa Federacja Felinologiczna znana również, jako FIFe. Tymczasem w naszym kraju istnieją dwie duże organizacje. Polski Związek Felinologiczny należący do WCF oraz Polska Federacja Felinologiczna działająca pod patronatem FIFe.

Jak wygląda wystawa kotów?

Zanim wymienimy najlepsze warto pokrótce opisać jak wygląda wystawa rasowych kotów. Jako przykład podamy imprezy organizowane przez FIFe. Dlatego, że jest to jedna z największych federacji na świecie. Brać udział w wystawie mogą hodowcy i właściciele pojedynczych osobników zapisani do jednego z klubów felinologicznych. Koty muszą być w nim zarejestrowane i nie mogą żyć krócej niż trzy miesiące. Na każdą wystawę trzeba wysłać zgłoszenie i uiścić opłatę. Ceny w Polsce utrzymują się w granicach 80-100 zł za dzień wystawowy. Wybierając się na wystawę, uczestnik musi mieć ze sobą kilka dokumentów.

By kot mógł zdobywać nagrody, właściciel powinien dysponować aktualnym zaświadczeniem o stanie zdrowia zwierzaka. Wydanym przez weterynarza nie wcześniej niż trzy dni przed rozpoczęciem wystawy. Równie ważna jest książeczka zdrowia potwierdzająca aktualność szczepień. Wymagany jest też dowód opłaty uczestnictwa i kopia kociego rodowodu. Przed wejściem na imprezę lekarz weterynarii sprawdza czy wszystkie dokumenty się zgadzają. Następnie bada stan zdrowia kota. Chore czworonogi nie mogą wziąć udziału w wystawie. Gdy wszystko jest w porządku opiekun otrzymuje katalog i kopertę.

W katalogu znajduje się imię, płeć, data urodzenia, kolor i klasa wystawowa każdego kota zgłoszonego do wystawy. Natomiast koperta zawiera numer przypisany do danego zwierzaka. Właściciel zaopatrzony w te dokumenty udaje się do miejsca gdzie ustawiono klatki, w których koty będą oczekiwać na ocenę. Ich wymiary to zazwyczaj 65x65x60cm, są, więc komfortowe. W wybranej klatce razem z kotem można umieścić dywanik lub budkę. Następnie hodowcy czekają aż ich zwierzaki zostaną ocenione w kategorii, w której startują. Jak już wspominaliśmy w osobnych grupach znajdują się kocięta, dorosłe samce i samice.

Najlepsze krajowe wystawy kotów

Szczegółowe informacje o przebiegu wystaw i kryteriach ocen można poznać na naszej stronie. Tymczasem w tym artykule wymienimy najpopularniejsze imprezy w naszym kraju. Zaczniemy od tych organizowanych pod patronatem FIFe. W Polsce ogromnym uznaniem cieszy się wrocławska Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. Jej organizatorem jest Cat Club Wrocław a odbywa się w Hali Stulecia. Przeważnie bierze w niej udział ponad 40 ras w 450 odmianach kolorystycznych. Oprócz tego na miłośników kotów czeka jeszcze wiele innych atrakcji.

Sporą popularnością wśród hodowców cieszy się wystawa kotów odbywająca się w Tczewie. Jej organizatorem jest działający od 2005 roku Cat Club Sopot. Dwie wspomnienie do tej pory imprezy to oczywiście nie wszystko. W naszym kraju przeprowadza się więcej wystaw objętych patronatem FIFe. By w nich uczestniczyć miłośnicy kotów rasowych odwiedzają Warszawę, Kraków, Poznań, Łódź. Rzecz jasna kluby felinologiczne obejmują swym zasięgiem także mniejsze miasta. Takie jak Konin, Łomianki czy Rumia. Widać, więc, że kalendarz wystawcy może być bardzo napięty.

Jak już wspominaliśmy w Polsce działa również Polski Związek Felinologiczny. Organizacja z długą tradycją wchodząca w skład WCF. Zrzesza kluby, również przeprowadzające wystawy, na których nagrody zdobywają młode i dorosłe koty. Odbywają się między innymi w Warszawie, Pruszkowie, Kleszczowie. Więcej informacji o wymienionych powyżej imprezach można znaleźć na naszej stronie. Podajemy terminy, ceny uczestnictwa, kryteria ocen. Wspominamy także o wystawach odbywających się za granicą.