Bulterier - opis, wychowanie, opinie, zdjęcia, porady

Z powodu charakterystycznego kształtu głowy, bulteriera trudno pomylić z inną rasą. Ten angielski, biały pies budzi respekt. Jednak opinie o nim jako psie agresywnym to zwyczajny mit. Dobrze wychowany i socjalizowany od szczeniaka bulterier staje się wiernym i czułym przyjacielem rodziny. Wbrew opiniom ma on wesołe i przyjacielskie usposobienie. Charakterystyka tej rasy wykazuje jego duże przywiązanie do opiekuna i jego rodziny. Jednak nie jest to pies dla każdego i nie dla początkujących psiarzy.

Bulterier - charakterystyka rasy

Bulterier to angielski pies z grupy terierów. Rasa ta została wyhodowana w Wielkiej Brytanii, gdzie uważa się go za skarb narodowy. Wywodzi się on od psów do walk z bykami i dzikimi zwierzętami. Gdy walk tych zakazano, psy do walki z bykiem przestały być potrzebne. Postanowiono wyhodować lżejszą rasę, głównie do pomocy służbom w koloniach. Twórcą współczesnych bulterierów jest James Hinks. Jego marzeniem był lekki, biały pies o stojących uszach. Niestety białe psy często rodziły się głuche. Aby wyeliminować tę chorobę, wyhodowano kolorowe bulteriery.

Nie są to psy ślepo posłuszne. Mają swój charakter i bywają uparte i niezależne. Szczeniak bulteriera musi być odpowiednio socjalizowany, aby poznał hierarchię, nauczył się nie tylko współpracy z człowiekiem, lecz także tolerowania innych zwierząt. Początkowa socjalizacja odbywa się u hodowcy, dlatego też tak ważny jest zakup szczeniaka z profesjonalnej hodowli. Cena szczeniaka to wydatek rzędu 2 - 4 tysięcy zł. Cena zależy często od umaszczenia. Należy być ostrożnym kupując szczeniaka bez rodowodu, mimo że cena jest atrakcyjna, gdyż nie mamy pewności co do zdrowia szczeniaka i czystości rasy.

Bulterier - opis rasy, umaszczenie, charakter

Wygląd i umaszczenie

Standard rasy dopuszcza umaszczenie od białego, poprzez tricolor, pręgowany, aż po ciemnobrązowy. Podstawowe umaszczenie bulteriera to biały lub kolorowy. U bulterierów kolorowych kolor powinien dominować. Standard rasy dopuszcza takie kolory jak: pręgowany, czarny pręgowany, czerwony, płowy i tricolor. Standard wyklucza zaś umaszczenie niebieskie, czekoladowe oraz białe nakrapiane.

Bulterier ma włos bardzo krótki, przylegający i twardy w dotyku. Charakteryzuje się silną, zwartą i mocno umięśnioną sylwetką.

Charakter bulteriera

Często powtarzane są opinie, że jest to pies groźny i agresywny. Być może wynika to z podobieństwa z nazwy do pit bull teriera. W rzeczywistości jest to pies bardzo łagodny wobec ludzi, przyjaźnie nastawiony, wierny, towarzyski i wesoły. Posiada zrównoważony charakter.

Bulterier mocno przywiązuje się do swego opiekuna. Przyjaźnie odnosi się do członków rodziny, jednak dla swego opiekuna zrobi wszystko. Pies ten stanowi wspaniałego towarzysza dla dzieci, dla których jest czuły i towarzyski. Brak mu jednak delikatności. Dlatego też nie należy zostawiać małych dzieci z psem bez nadzoru.

Umiejętności bulteriera

Obecnie bulterier sprawdza się głównie jako towarzyszący pies rodzinny. Świetnie nadaje się do uprawiania psich sportów jak agility, flyball, obedience. Jest to pies dla ludzi aktywnych, gdyż wymaga przynajmniej 2 dłuższych spacerów dziennie.

Może też być psem obronnym i stróżującym. Nie jest zbyt czujny i mało szczeka, jednak sam jego wygląd budzi respekt i odstrasza potencjalnego napastnika. Jednak rasa ta nie nadaje się na psa stróżującego na zewnątrz, gdyż bulterier nie ma podszerstka i źle znosi mrozy. Nie może mieszkać na zewnątrz i długo przebywać sam. Bulterier źle znosi samotność. Pozostawiony długo sam w ogrodzie będzie niszczył i popadnie w depresję.

Czy bulterier to pies dla ciebie - opinie i opis wychowania psa

Charakterystyka zachowania bulteriera wobec ludzi

Wśród znawców psów, a szczególnie miłośników tej rasy, bulterier zdobywa świetnie opinie jako pies lojalny i wierny oraz zrównoważony, lecz nie ślepo posłuszny. Opinie o agresywnym usposobieniu tych psów, nie są uzasadnione. Psy do walki są przyjazne wobec człowieka, mogą być jednak agresywne wobec psów i innych zwierząt. Dlatego też ważne jest szkolenie i socjalizacja od szczeniaka.

Niestety bulterier to nie jest pies dla każdego. Rasa ta nie jest zalecana początkującym. Jego opiekun musi być osobą silną psychicznie, konsekwentną i cierpliwą oraz mającą doświadczenie z wychowaniem psów. Taka osoba, jeśli tylko poświęci psu dużo czasu, jest w stanie wykształcić w nim najlepsze cech. Bulteriery nie są polecane osobom nerwowym, agresywnym oraz ludziom, którzy nie przywiązują wagi do odpowiedniego szkolenia psa, ponieważ źle wychowany bulterier może sprawiać kłopoty.

Bulterier sprawdzi się w aktywnej rodzinie. Szczeniak lubi dużą aktywność, ruch i spacery. Starszy pies staje się bardziej spokojny. Z uwagi na konieczność długich spacerów, psy te nie są zalecane dla osób starszych.

Bulteriery są dość uparte i wykonują polecenia tylko wtedy, gdy im się chce. Dlatego też szczeniak tej rasy, musi być nauczony hierarchii oraz konsekwentnie i cierpliwie uczony posłuszeństwa. Nie zaleca się szkoleń obronności, aby niepotrzebnie nie wzmacniać agresji.

Opis relacji bulteriera z innymi zwierzętami

Bulterier w zasadzie nie powinien mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Kiedyś psy tej rasy wykazywały agresywne usposobienie wobec innych psów i kotów. Hodowcy wypracowali złagodzenie tej cechy. Jednak szczeniak bulteriera musi być od początku uczony tolerowania innych zwierząt, a nawet zaprzyjaźniania się z nimi. Mimo tego pies ten może wykazywać agresję wobec obcych psów, szczególnie tej samej rasy i płci. W domu bulterier lubi być w centrum zainteresowania i nie lubi dzielić się tym z innym psem. Bulterier będzie tolerował domowego kota, jednak będzie agresywny wobec obcych kotów poza domem.