Australijskie rasy psów

Australia może się pochwalić kilkoma symbolami rozpoznawalnymi na całym świecie. Chyba każdy, choć raz, na żywo lub w telewizji, widział kangura, koalę czy dziobaka. Równie dobrze znany jest charakterystyczny gmach opery w Sydney. Kraj zajmujący cały kontynent i wyspę Tasmania szczyci się także kilkoma rasami psów. W Polsce nie są zbyt dobrze znane, dlatego w tym artykule przybliżamy sylwetki australijskich czworonogów.

Nieznane australijskie rasy psów

Australijskie rasy psów to interesująca, choć niewielka grupa zwierząt. Na początek trzeba wiedzieć, że jest ich tylko pięć. Znajdują się w śród nich różne typu czworonogów. W skład grupy wchodzą psy pasterskie, owczarki oraz teriery. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, czyli FCI uznaje tylko cztery z nich. Przechodząc do konkretów wspomniane rasy to australian cattle dog, australian silky terrier, terier australijski, owczarek australijski kelpie oraz koolie. To właśnie ostatnia z wymienionych ras nie jest uznawana przez FCI. Została zarejestrowana tylko przez krajowy związek kynologiczny.

Choć różnią się wyglądem i historią, psy pochodzące z Australii mają kilka cech wspólnych. Po pierwsze i najważniejszy zostały przystosowane do ciężkiej pracy. Większe czworonogi zajmowały się i nadal zajmują pilnowaniem i zaganianiem stad zwierząt hodowlanych. Mniejsze tępiły gryzonie zagrażające uprawom. Po drugie psy z antypodów są sprawne fizycznie. Po trzecie doskonale sobie radzą z trudnym klimatem. Wykazują odporność na wysokie temperatury. Po trzecie mają mocny, żywiołowy temperament. Pisanie artykułu o australijskich rasach zobowiązuje do wspomnienia o dzikim psie dingo.

Pies dingo trafił na kontynent australijski około 4000 lat temu. Został udomowiony przez plemiona aborygenów. Następnie, nie wiadomo dokładnie kiedy, ponownie zdziczał. Podobno jednak nadal reaguje na ludzkie gesty. Przez farmerów dingo jest uznawany za szkodnika. Doprowadziło to do tego, że jest zagrożony wyginięciem. Ciekawostką jest fakt, że ten pies nie potrafi szczekać. Ma też inna budowę czaszki niż zwierzęta domowe. Wszystkie zagadnienia, o których wspomnieliśmy do tej pory rozwijamy a naszej stronie. Tu tymczasem przechodzimy do krótkiego opisu każdej z wymienionych ras.

Australijski pies pasterski i inne

Zaczniemy od rasy nieuznawanej przez FCI. Australijskie koolie, bo o nie chodzi, to psy pasterskie. Są oddane właścicielowi i chętnie z nim współpracują. Poza zaganianiem trzody nadają się do stróżowania. Wykazują dużą czujność a do obcych odnoszą się z dystansem. Te interesujące psy dorastają do 38-56 cm wysokości w kłębie a ich optymalna waga utrzymuje się w granicach 12-20 kg. Koolie mają dwuwarstwową, krótką lub półdługą sierść. Maść często jest niebieskomarmurkowa i czekoladowomarmurkowa. Psy żyją około 18 lat. Ich cena jest trudna do ustalenia, bo w Polsce nie działa żadna hodowla.

Kolejny pies pasterski to australian cattle dog. Cechuje go odwaga, inteligencja i czujność. Jest mocno zbudowany, proporcjonalny i wytrzymały. Dorasta do 43-51 cm wysokości a waga to 20-30 kg. Podobnie jak koolie, cattle god to rasa długowieczna. Czworonogi żyją około 18-20 lat. Szczeniaki z rodowodem kosztują 4000-5000 zł. Trzeba też wspomnieć o australijskich owczarkach kelpie. Rozmiary psów tej rasy to 43-51 cm wysokości, waga 14-21 kg. Czworonogi są łagodne wobec obcych, inteligentne i energiczne. Żyją stosunkowo długo, od 13 do 15 lat. Cena u dobrego hodowcy wynosi około 1000 euro.

Jak już wspominaliśmy australijskie rasy psów reprezentują także teriery. Konkretnie jest to australian silky terrier i terier australijski. Pierwszy wygląda podobnie do yorka. Jednakże jest od niego nieco większy i cięższy. Ma też trochę inny kształt głowy i oczu. Renomowana hodowla oferuje te zwierzaki za 2000-3000 zł. Terier australijski jest dość długi, niski i mocny. Bywa niezależny a poza tym jest czujny i inteligentny. Można go kupić w naszym kraju. Cena utrzymuje się w okolicach 2000 zł. Tym samym dobrnęliśmy do końca opisów psów australijskich. Rozwinięcie podanych tu informacji znajduje się na naszej stronie.