Szczury - występowanie, hodowla, szkodliwość, ważne informacje

Szczur to zwierzę, które widział chyba każdy. Jeśli nie na żywo to w prasie, telewizji lub intrenecie. Na świecie żyją różne gatunki tych ssaków. Ogólny podział rozróżnia dwie grupy. W pierwszej znajduje się niejeden dziki gryzoń żyjący na wolności. Natomiast druga kategoria skupia okazy hodowane w domach, jako zwierzęta do towarzystwa. Przedstawicieli obu grup opisujemy w tym i innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Szczur, jako szkodnik domowy

Szczury to zazwyczaj nieduże gryzonie zaliczane do rodziny myszowatych. Można je spotkać na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Co sprawiło, że tak się rozprzestrzeniły? Po prostu od wieków wędrowały wszędzie tam gdzie ludzie i bytowały w ich pobliżu. Obecnie najbardziej rozpowszechnione na świecie są trzy gatunki tych gryzoni. Mamy na myśli szczury śniade, wędrowne oraz polinezyjskie. Przedstawiane ssaki, nie licząc ogona, dorastają do 65-300 mm długości. Sam ogon to około 77-330 mm. Ich waga utrzymuje się przeważnie w granicach 22-540 gramów. Jednakże szczur żyjący w mieście może być naprawdę duży.

Jak już wspominaliśmy opisywany gryzoń jest dziki lub hodowlany. Najpierw przyjrzymy się osobnikom żyjącym na wolności. Każdy szczur mieszkający obok człowieka jest klasyfikowany, jako zagrożenie. Szkodnik, którego trzeba tępić. To zrozumiałe, bowiem szczury niszczą uprawy i zbiory. Gdy dostaną się do budynków przegryzają instalacje elektryczne, kanalizacyjne itp. Uszkadzają nawet wyposażenie takie jak meble czy sprzęt RTV. Głodne gryzonie mogą atakować ludzi i inne zwierzęta. To niebezpieczne, bowiem szczury przenoszą groźne choroby. Należy do nich tyfus plamisty, gorączka krwotoczna czy szczurza gorączka.

Jak wygląd zwalczanie gryzoni? Przede wszystkim musi być szybkie gdyż te ssaki błyskawicznie się rozmnażają. Sposobem stosowanym od lat jest trutka rozkładana w miejscach ich bytowania. Z jej rozmieszczaniem trzeba uważać, bo jest niebezpieczna dla innych czworonogów i ludzi. Dlatego popularne stały się tak zwane karmniki deratyzacyjne. To w nich umieszczana jest trutka. W sprzedaży dostępna jest także niejedna pułapka. Uśmiercająca szkodniki lub też odławiająca je żywe. Zwalczanie szczurów w domu i poza nim dokładniej opisujemy w innych naszych artykułach. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.

Szczur domowy i jego hodowla

Nie każdy szczur, który występuje w domu żyje w nim bez zgody właściciela. Popularna jest, bowiem hodowla gryzoni, jako towarzyszy człowieka. Nie potrzebna jest żadna pułapka, tych zwierząt nie należy tępić. To świetni przyjaciele całej rodziny. Charakteryzują się dużą inteligencją, chęcią do zabawy i nauki. Szczur domowy to mały gryzoń dorastający do około 30 cm długości. Maksymalna waga to przeszło 500 g. Do tego warto wiedzieć, że do wyboru jest niejedna rasa. Interesujące nas czworonogi są pod tym względem mocno zróżnicowane.

Istnieje kilka kryteriów podziału szczurów hodowlanych. Absolutna podstawa to typ umaszczenia. Do dyspozycji przyszłych opiekunów jest sporo ciekawych odmian. Idąc tym tropem napotkamy typy:

    Self oraz Silvered – pierwsza wersja to rasa o jednolitym umaszczeniu. W drugim przypadku poza podstawową barwą pojawiają się charakterystyczne białe włosy.
  • AOC oraz AOCP – w pierwszej wersji na jednolitym umaszczeniu występuje wiele różnobarwnych włosów. W drugiej jest to maść wielobarwna o ładnym wzorze.
  • Marked – różnego typu znaczenia na sierści. Czarnobiałe lub szarawe jak u psów husky.

Szczury domowe dzielą się także ze względu na kolor oczu. Patrząc pod tym kątem występują odmiany czarne, czerwone, rubinowe, ciemno rubinowe i każde z oczu w innej barwie. Trzeba jeszcze wspomnieć o klasyfikacji ras biorącej pod uwagę rodzaj sierści. Tu wybór również nie jest mały. Może być to odmiana standard o gładkiej, krótkiej szacie. Do kupienia są gryzonie w typie satin z miękką szatą. Swych miłośników mają rasy sphinks i fuzz. Pierwsza to odmiana bezwłosa a druga z jedynie delikatnym meszkiem. Listę uzupełniają rodzaje rex i long hair. Szczury hodowlane szczerzej opisujemy na naszej stronie.