Yorkshire terrier - wszystko o popularnych psach do towarzystwa

Małe psy często są traktowane jak żywe przytulanki. Głównie zwraca się uwagę na ich urzekający wygląd. Jednocześnie zapomina, że to takie same czworonogi jak ich więksi kuzyni. Miniaturka również może mieć silny charakter. Doskonałym przykładem potwierdzającym te słowa jest niezależny, odważny i uparty york. Gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o tej rasie do towarzystwa? W tym i innych artykułach na naszej stronie.

Miniaturowy terier – podstawowe info

Yorkshire terrier zazwyczaj zwany yorkiem to rasa niewielkich psów. Wyhodowano ją w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Pełną nazwę zawdzięcza hrabstwu Yorkshire, bo stamtąd pochodzi. Yorki żyły u boku ubogich rzemieślników i robotników, których nie było stać na utrzymanie większych psów. Miniaturki wykorzystywano do stróżowania, tępienie gryzoni i wypłaszania zwierzyny na polowaniach. Zabierano je również na statki, miały chronić ładunek przed szkodnikami. Obecnie są to wyłącznie psy do towarzystwa. Te czworonogi typu lisowatego znajdują się w III grupie ras FCI. Przyporządkowano je do sekcji terierów miniaturowych.

York to naprawdę niewielki pies. Bez względu na płeć dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości w kłębie. Waga zwierzaka zazwyczaj mieści się w przedziale 2-3 kg. Od czasu do czasu spotyka się osobniki ważące 3,5 kg. Psy przekraczające tę granicę mają już nadwagę. Mini teriery mają zwartą, dumną sylwetkę. Zdjęcia ukazują czworonogi o niewielkiej, płaskiej głowie z krótką kufa. Uszy przybierają kształt litery V, są małe i stojące. Oczy ciemne i błyszczące, dość szeroko rozstawione. Ogon noszony nieco ponad linią grzbietu, mocno owłosiony. Kończyny zaopatrzone w czarne pazurki. Teraz czas na opis sierści yorka.

Każdy yorkshire terrier to świetny pies dla alergika. Rasa nie uczula, bowiem jej przedstawiciele nie wykształcają podszerstka. Włos okrywowy strukturą przypomina ludzki, rośnie przez całe życie i nie linieje. Sierść yorka jest jedwabista, cienka i prosta. Długie włosie na głowie tworzy wąsy i brodę. Wymaga regularnego strzyżenia, lecz o tym opowiemy nieco później. Teraz skupimy się na umaszczeniu. Typowy york, od guza potylicznego po nasadę ogona ma sierść ciemnostalowo-niebieską. Natomiast głowa, klatka piersiowa i kończyny intensywnie podpalane. Dokładne informacje o wyglądzie i umaszczeniu yorków znajdują się na naszej stronie.

Yorkshire terriery i ich charakter

Wiadomo już, jaka jest wysokość i waga rasowego yorka. Można, więc bez przeszkód przejść do jego usposobienia. Każdy, kto chce kupić tego psa powinien wiedzieć, że ma on duży temperament. Jest pełen energii, wesoły i bardzo lubi zabawę. Nie potrzebuje jednak długich, intensywnych spacerów. Poza tym york bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna i pragnie stale mu towarzyszyć. Rozpieszczany może stać się bardzo zazdrosny o właściciela. Ponadto jest wrażliwy, ale dość dobrze znosi samotność. Dogaduje się ze starszymi dziećmi, ale zabawy musi nadzorować dorosły. Dlatego, że mini psiak jest podatny na urazy.

W każdym rasowym yorku płycie krew terierów. Nie można, zatem dać się zwieść słodkiemu wyglądowi psiaka. Nie jest żywą zabawką do przytulania. To czworonóg mający silny charakter, niezależny i często uparty. Nie można pozwać mu na wszystko, ponieważ szybko zdominuje opiekuna. Może stać się agresywny w stosunku do ludzi. Będzie też sprawiał problemy w kontaktach ze zwierzętami. Dlatego też już od małego należy szkolić yorka. Uczyć podstawowych komend, socjalizować z czworonogami. Najlepiej w psim przedszkolu. Wychowanie musi być konsekwentne, ale łagodne i przyjacielskie.

W yorku czasem odzywa się myśliwski instynkt. Objawia się pewnością siebie i zadziornością. Ten terier miniaturka jest odważny, zdarza się, że nawet za bardzo. Może chcieć wdawać się w bójki z większymi psami. Poza tym jest czujny i stale obserwuje otoczenie. Trzeba też wiedzieć, że york nie toleruje niedelikatnego traktowania. Wyzwala w nim agresję lub też strach przed opiekunem. Mimo niewielkich rozmiarów, nie należy brać go na ręce. Bardzo tego nie lubi. To tyle, jeśli chodzi o podstawowe info odnośnie charakteru yorków. Rozwinięcie tego tematu i porady dotyczące wychowania znajdują się na naszej stronie.

Długość życia i pielęgnacja yorka

York to długowieczny czworonóg, jego średnia długość życia wynosi 15-16 lat. Praktycznie żaden duży pies nie dożywa tak sędziwego wieku. Tak jak i niejeden średni zwierzak. Nie można jednak zapominać o tym, że yorki są podatne na kontuzje. Jak wygląda kwestia odporności na choroby? Opisywaną rasę można uznać za zdrową, choć i u jej przedstawicieli pojawiają się pewne dolegliwości. Najczęściej są to przeziębienia powodowane przemoczeniem sierści po spacerze. Do tego dochodzi wrażliwość na zimno wynikająca z braku podszerstka. Dlatego yorki musza nosić ubranka w zimnych częściach roku.

U tego miniaturowego psa może odkładać się kamień nazębny. Jego systematyczne usuwanie to ważna kwestia. Yorki, tak jak inne małe rasy, mają predyspozycje do wypadania rzepek kolanowych. Za to nie rozwija się dysplazja stawów, na którą cierpi niejeden średni i duży czworonóg. W zachowaniu dobrego zdrowia psów pomoże właściwa pielęgnacja. Podstawą jest codzienne, dość czasochłonne szczotkowanie. Należy rozczesywać wszelkie kołtuny. To ułatwiają specjalne odżywki i olejki. Niezwykle ważne są regularne kąpiele. Oczywiście można stosować wyłącznie szampony dla psów. Ludzkie kosmetyki wywołują reakcje alergiczne.

Yorkshire terrier to pies, którego sierść stale rośnie. Od czasu do czasu konieczne jest strzyżenie. Warto tu wspomnieć, że osobniki wystawowe musza mieć długą sierść. Zwierzaki wyłącznie do towarzystwa można ścinać na krótko. W tym celu odwiedza się psie salony fryzjerskie. Pracujące w nich osoby zadbają by pies był całkowicie bezpieczny. Doświadczony opiekun może też samodzielnie przeprowadzić strzyżenie. Tym samym zakończyliśmy opis rasy yorkshire terrier. Po bardziej szczegółowe informacje i zdjęcia odsyłamy na naszą stronę. Poruszamy tam kwestie zdrowotne, opisujemy sposoby pielęgnacji, w tym strzyżenia, i wiele więcej.