Pekińczyk - charakterystyka, zdjęcia, usposobienie, opinie

Ruda puchata sierść i słodki czarny pyszczek - to najczęściej spotykany pekińczyk. Jednakże mała wielkość i waga tego pieska nie oznacza, że jest to posłuszny piesek kanapowy. Pekińczyk ma swój niezależny charakter, który potrafi okazać. Opiszemy jak wygląda rasowy pekińczyk i jakiej pielęgnacji wymaga. Wyjaśnimy czy istnieje pekińczyk krótkowłosy. Przedstawimy piękne zdjęcia. Doradzimy czy rasowy pekińczyk to piesek dla ciebie.

Pekińczyk - najpopularniejsza rasa psów chińskich

Pekińczyk to najpopularniejsza rasa psów pochodzących z Azji. Do końca nie wiadomo czy wyhodowano je w Tybecie czy w Mandżurii. Analizy DNA tej rasy świadczą, że są to jeden z najstarszych psów na świecie i pochodzi od wilka azjatyckiego. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z pism Konfucjusza oraz z pism Buddy.

Początkowo te pieski miniaturki zostały wyhodowane jako psy świątynne, polujące na złe duchy i demony. Wkrótce znalazły uznanie na chińskim dworze cesarskim jako pieski kanapowe i ozdobne. Hodowano je jednak wyłącznie dla cesarza i jego najwyższych dostojników. Wierzono, że ten królewski pies odpędza złe duchy. Były otoczone niezwykłą czcią jako psy wyłącznie cesarskie, zaś za kradzież pieska groziła śmierć.

W 1860, podczas drugiej wojny opiumowej, oddziały brytyjskie zdobyły pałac letni w Pekinie. Aby królewski pies na wpadł w ręce Brytyjczyków, nakazano strażnikom cesarskim wybicie psów pałacowych. Mimo tego 5 piesków ocalało i zostały przewiezione do Wielkiej Brytanii, gdzie dały początek hodowli. Do Polski pekińczyki dotarł dopiero na początku XX wieku.

W klasyfikacji FCI rasowe pekińczyki należą do grupy 9: psy ozdobne i do towarzystwa oraz do sekcji 8: chin japoński i pekińczyk. Cena psa z rodowodem wynosi 4000 - 5000 zł.

Jak wygląda pekińczyk - mały, długowłosy piesek - opis wyglądu i zdjęcia

Pekińczyk wygląda jak mały lew. W Chinach hodowla psów czy to ozdobnych czy użytkowych łączy się z mitem, że Budda otaczał się psami, które w czasie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy. Być może stąd wiele ras chińskich jak pekińczyk, shih tzu, chow chow czy mastif tybetański, a nawet grzywacz chiński odznaczają się lwią grzywą i krótkim pyskiem przypominającym lwa. Czy chińscy hodowcy chcieli uzyskać miniaturki lwa o przyjacielskim charakterze?

Pekińczyk to piesek mały. Waga pekińczyka wynosi około 5 kg, zaś wysokość około 20 cm. Wzorzec dopuszcza różne umaszczenie, z wyjątkiem albinotycznego i wątrobianego. Najbardziej popularny jest pekińczyk rudy, płowy i czarny.

Sierść pekińczyka jest długa, obfita i dwuwarstwowa. Jednak według unowocześnienia wzorca, rasa ta nie powinna mieć zbyt obfitej sierści. Zgodnie z wzorcem rasy pekińczyk krótkowłosy nie występuje. Jeśli zobaczymy takiego pieska na ulicy, może to oznaczać, że piesek został ostrzyżony na lato lub aby ułatwić opiekunom pielęgnację sierści. Sierść pekińczyka wymaga starannej pielęgnacji. Należy ją często czesać i szczotkować, gdyż ma tendencje do kołtunienia się. Szczotkowanie pekińczyka zajmuje około godziny.

Pielęgnacja i zdrowie pekińczyka

Pekińczyki to pieski długowieczne. Ten mały piesek żyje 12 - 15 lat lub dłużej. Jest to rasa generalnie zdrowa. Jednak długotrwała hodowla w celu uwypuklenia cech jak duże oczy czy krótki pysk sprawiła, że rasowe pekińczyki mają kłopoty zdrowotne. Mogą pojawić się wady serca, problemy z oczami, kamienie moczowe, rozszczep podniebienia czy też problemy z porodem.

Szczególnym problemem, z którym borykają się rasowe pekińczyki jest zadyszka i problemy z oddychaniem spowodowane przez krótki pysk. Dlatego też hodowcy unowocześnili wzorzec rasy, tak aby nos pekińczyka nie był zbyt krótki. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie otworów nosowych i płytki nosowej i ewentualne czyszczenie przy pomocy chusteczki higienicznej. Raz w tygodniu należy obejrzeć i wyczyścić fałdę okołonosową. Należy również regularnie przemywać wyłupiaste oczy pekińczyka. Warto tutaj wspomnieć, żeby amatorów pekińczyka nie skusiła niska cena szczeniaków w pseudohodowlach. Niska cena oznacza hodowlę nie do końca zgodną z wzorcem rasy, co może skutkować wadami genetycznymi oraz tak krótkim nosem, że piesek nie może prawidłowo oddychać.

Charakter pekińczyka

Słodki czarny pyszczek i duże oczy oraz mała wielkość mogą zmylić niejednego. Nie jest jednak to pies posłuszny i łatwy do szkolenia. Pekińczyk to pies pewny siebie, pełen godności, lecz także niezależny i uparty. Mimo, że jest to mały piesek może sprawić opiekunom nieco kłopotu. Pekińczyk to nie jest pies bezwzględnie posłuszny i nie należy tego od niego wymagać. Aby zjednać sobie pekińczyka, należy postępować z wyczuciem i szacunkiem. Pekińczyk potrafi się obrazić. Zachowuje się jak psi arystokrata. Na jego względy trzeba sobie zasłużyć. Czas zabawy, pieszczot i głaskania sam sobie wybiera.

Pekińczyk mocno przywiązuje się do opiekuna i w razie potrzeby może być bardzo waleczny. Jest to typowy pies jednego pana.

Mimo niezależnego charakteru pekińczyk to pies dla każdego. Świetnie nadaje się do mieszkania w blokach oraz jako przyjaciel seniorów. Nie wymaga dużo ruchu i długich spacerów. Nie jest hałaśliwy.

Nieliczne wady tej rasy to obfite linienie, problemy z oddychaniem i konieczność starannej pielęgnacji sierści. Pekińczyk nie ma cierpliwości do dzieci i nie dogaduje się z nimi.