Ryby denne - lista ryb, charakterystyka, usposobienie, opinie

Pragniesz, aby twoje akwarium zamieszkiwały różne rodzaje ryb, tak aby każda jego część była zamieszkała. Do dolnej partii akwarium nadają się ryby denne jak kiryski, zbrojnikowate czy bocjowate. Opiszemy najciekawsze gatunki ryb przydennych, ich wymagania i choroby. Wyjaśnimy na czym polega ich hodowla. Szukasz rybek do czyszczenia akwarium? Wyjaśnimy czy wszystkie ryby denne czyszczą akwarium i przedstawimy opinie specjalistów.

Rybki przydenne - najlepsze gatunki do akwarium

Rybki akwariowe wybieramy z uwagi na ich estetykę, tak aby także obszar przy dnie wyglądał ładnie. Należy jednak pamiętać, że hodowla rybek to nie tylko ozdoba mieszkania. Rodzaje i gatunki ryb dobieramy tak, aby miały podobne wymagania co do warunków w akwarium. Zaniedbanie tego wywoła u rybek choroby. Ryby dobieramy również według charakteru, tak aby nie doszło do agresji.

Podstawowe wymagania ryb dennych to rodzaje podłoża i kryjówki w akwarium. Podłoże powinno składać się z gładkiego żwiru lub drobnego piasku. Żwir nie może mieć ostrych krawędzi, gdyż rybki go przekopują i żerują w nim. Ryby przydenne lubią duże ilości kryjówek w postaci kamieni, skorup kokosa, korzeni czy roślin.

Główne rodzaje ryb dennych to:

  • kiryskowate,
  • zbrojnikowate,
  • bocjowate,
  • pielęgnicowate.

Małe rybki przydenne do akwarium to popularne kiryski. Kiryskowate nie jedzą glonów, lecz stanowią ozdobę dolnej partii akwarium. Przekopują one dno i zjadają wszystko co spadnie na dno akwarium porządkując je. Kiryski to spokojne, pokojowo nastawione i łagodne ryby, które dobrze czują się w stadzie, najlepiej własnego gatunku. Ceny kirysków wahają się od 4 do 30 zł.

Zbrojnikowate to rodzina ryb żyjących przy dnie. Najpopularniejszy jest zbrojnik pospolity, czyli glonojad. Często spotyka się opinie, że jest to ryba czyszcząca akwarium. Nie jest to do końca prawda, gdyż tylko młode osobniki jedzą glony i czyszczą z nich ozdoby w akwarium i ścianki. Specjaliści wyrażają opinie, że zamiast glonojadów lepiej wybrać otoski przyujściowe, których przysmakiem są glony. Ceny zbrojników wahają się od 4 do 300 zł w zależności od gatunku.

Do większych ryb przydennych należą bocjowate, jak bocja wspaniała, bocja kubotai czy bocja pręgowana. Są to rybki akwariowe w różnych kolorach o wydłużonym ciele. Rybki te żerują przy dnie i żywią się głównie pokarmem zwierzęcym. Mogą czyścić akwarium ze ślimaków. Ceny tych rybek nie są wysokie i wynoszą około 10 zł.

Niektóre pielęgnicowate pływają przy dnie. Są to ryby w większości mięsożerne. Niektóre są agresywne, dlatego nie należy trzymać ich z innymi rybami.

Ciekawą rybą przydenną jest drewniak. Prowadzi on nocny tryb życia i jest w akwarium mało widoczny. Nocą poszukuje pokarmu w podłożu. Nie ma wielkich wymagań co do zbiornika, lecz podłoże musi być gładkie, najlepiej z warstwą miękkiego piasku, gdyż lubi się on zagrzebywać. Jest to ryba łagodna, nadająca się do akwarium towarzyskiego. Może być hodowana pojedynczo.

Czy ryby denne czyszczą akwarium

Ryby denne wybieramy nie tylko ze względów estetycznych, lecz także aby pełniły one rolę czyściciela akwarium. Akwariowe ryby denne przekopują podłoże w poszukiwaniu pożywienia i tym samym czyszczą akwarium z glonów, które zamulają wodę i powodują choroby ryb i roślin. Mimo że ryby te nie zastąpią filtra do akwarium, warto je mieć, aby naturalnie czyścić akwarium. Do czyszczenia przydają się również krewetki i ślimaki.

Jako ryby przydenne czyszczące akwarium możemy zastosować bocję wspaniałą i bocję siatkowaną. Ryby te zjadają ślimaki i ograniczają ich populację. Warto pamiętać, że są to duże ryby, obdarzone temperamentem, dlatego muszą mieć duże akwarium.

Rybą do czyszczenia akwarium z glonów jest otosek przyujściowy, ryba z rodziny zbrojnikowatych. Żeruje przy dnie i jest aktywny głównie wieczorem. Jest to ryba roślinożerna. Hodowla tej rybki pomaga walczyć z plagą glonów.