Karma hipoalergiczna - lista i opis znanych produktów

Wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Codziennie muszą unikać pokarmów zawierających uczulające składniki. Zagrażające zdrowiu a czasem i życiu. Z takimi samymi problemami borykają się zwierzęta domowe. Nie brakuje psów, które nie wszystko mogą jeść. Potrzebują specjalnie skomponowanych posiłków. I tu z pomocą przychodzi karma hipoalergiczna. Czym właściwie jest i jakie produkty należą do najlepszych na rynku?

Specjalna karma dla dorosłych psów i szczeniąt

Co sprawia, że u psów, dorosłych i szczeniąt, pojawia się pokarmowa reakcja alergiczna? Najczęściej odpowiadają za nią wołowina, jaja, zboża i mleko. Do tej listy należy jeszcze dopisać mięso z kurczaka. Czym objawiają się nietolerancje i alergie? Po pierwsze problemami skórnymi. Pojawia się świąd, wysypki, zaczerwienienia uszu. Pies ociera się o meble, wylizuje miejsca, w których rozwijają się zmiany. Ponadto uporczywie się drapie i wygryza sierść, przez co rani się aż do krwi. Objawami alergii są także powracające biegunki i wymioty. Po zaobserwowaniu podanych symptomów należy udać się do weterynarza.

Po ustaleniu, co jest czynnikiem uczulającym można zmienić menu zwierzaka. Dobrą, alternatywną opcją jest karma hipoalergiczna, znana, jako „sensitive”. Jest to produkt stworzony specjalnie dla psich alergików. Oczywiście odmianę trzeba dobrać zgodnie z zaleceniami weterynarza. Nie będzie wtedy zawierała żadnych składników wywołujących reakcję alergiczną. Warto wiedzieć, że w karmach junior czy dla psa dorosłego czasem występują alergeny. Jednakże poddaje się je hydrolizacji. Nietolerowane białka są rozbijane na mniejsze fragmenty. Dzięki temu nie wywołują nieprzyjemnych reakcji organizmu.

Jakie składniki zawiera karma antyalergiczna? Wołowina lub drób są zastępowane jagnięciną i rybami. Wielu producentów sięga po koninę albo dziczyznę. Zamiast zbóż do pokarmu chętnie dodawane są ziemniaki czy też ryż. Zadaniem dodatków roślinnych jest wspomaganie trawienia. Wiadomo już, że pokarmy niepowodujące alergii występują w wersji dla szczeniaka i psa dorosłego. Nie jest to jedyne kryterium podziału. Do dyspozycji jest hipoalergiczna karma weterynaryjna. Stworzona precyzyjne pod konkretną alergię. Rozwinięcie powyższych tematów znajduje się na naszej stronie.

Hipoalergiczne karmy dla psów w różnym wieku

Tak jak w przypadku tradycyjnej, karma hipoalergiczna dla psa produkowana jest w wersji suchej i mokrej. Która spośród pierwszych z wymienionych będzie najlepsza dla szczeniaka? Sporą popularnością cieszy się Purina Dog Chow. Z jagnięciną i ryżem. Kolejna, warta uwagi sucha karma to Brit Care Junior Large Breed. Stworzona z myślą do dużych i olbrzymich rasach. Szczeniakowi nie grozi reakcja alergiczna, jeśli będzie spożywał specjalną mokra karmę. Jedną z polecanych jest Purina PVD Canine HA Hypoallergenic. Po przykładach pokarmu dla juniorów czas przejść do propozycji dla dorosłych czwórnogów.

Na początek najlepsza sucha karma dla psich alergików. Polecane produkty to:

  • Simpsons Sensitive Adult Salmon & Potato – weterynaryjna odmiana karmy zawierająca łososia oraz ziemniaki. Nie ma w niej nabiału, glutenu i soi.
  • Empire Adult Daily Diet – przeznaczona dla średnich oraz dużych ras. W zależności od smaku wykorzystuje dziczyznę, wątróbkę oraz suszoną jagnięcinę.
  • Royal Canin Veterinary Diet - Hypoallergenic Small Dog HSD 24 – co już sugeruje nazwa jest to karma, z której skorzysta każdy pies należący do małej rasy.

Naturalnie jest to tylko część znacznie większego zestawienia.

Do opisania została jeszcze mokra karma antyalergiczna. Dobre propozycje to:

    Bozita – Feline Taste – bezzbożowy pokarm zawierający mięso z łososia zatopione w galaretce. Zbiera dobre opinie wśród opiekunów czworonogów.
  • Alpha Spirit – szczególnie polecana jest odmiana stworzona z mięsa wołowego z dodatkiem melona. Ceniona wśród hodowców.
  • Dolina Noteci Premium – jej główny składnik to mięso pstrąga. Przeznaczona dla dorosłych psów wszystkich ras.

Wymienione i inne hipoalergiczne karmy dla psów dokładniej opisujemy na naszej stronie. Szczegółowa lista zawiera także ceny.