Ryby akwariowe - spis ryb, zdjęcia, opisy, porady praktyczne

Podziwianie podwodnego świata daje chwile relaksu i cieszenie się pięknem. Kolorowe, egzotyczne rybki można oglądać godzinami. Wbrew pozorom nie jest to ani bardzo kosztowne ani trudne hobby. Zanim się zdecydujesz na założenie akwarium poznaj potrzebne informacje, jakie akcesoria będą ci potrzebne. Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opisy rybek, które są najbardziej odpowiednie dla początkujących.

Akwarystyka - informacje, zdjęcia

Historia akwarystyki sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to ludzie hodowali ryby ozdobne i egzotyczne w domowych stawach. W naszym klimacie hodowla ryb w stawie jest również możliwa. Jednak nie każdy dysponuje stawem ogrodowym oraz odpowiednimi nakładami finansowymi i wiedzą, aby hodować rybki w stawie. Dlatego też domowe rybki trzymamy w domu w akwarium, gdzie stwarzamy im warunki przypominające ich środowisko. Do Polski akwarystyka dotarła pod koniec XIX wieku, kiedy to czasopismo przyrodnicze zaczęło publikować artykuły o rybkach akwariowych. Od tej pory hodowla rybek została uznana za fajne hobby, szczególnie dla młodzieży. Kolorowe ryby ozdobne tworzą w mieszkaniu przepiękną dekorację, zaś oglądanie ich życia relaksuje, uspokaja i daje wytchnienie po dniu pracy.

Akwarystyka dzieli się na słodkowodną i morską. Domowe akwaria zasiedlają głównie ryby i rośliny słodkowodne, których pielęgnacja jest dość łatwa, a ceny przystępne.

Natomiast akwarystyka morska nie jest zalecana dla początkujących. Organizmy morskie są bardzo wrażliwe na zmiany środowiska, zaś stworzenie im w domu odpowiednich warunków do życia wymaga znacznych nakładów finansowych i czasu. Akwarium powinno być większe niż 200 litrów, ponadto powinno być zaopatrzone w żywą skałą, odpowiednie oświetlenie i akcesoria. Ponadto stworzenie odpowiednich warunków wodnych wymaga stosowania testów wody, mieszanek soli i preparatów chemicznych.

Akwarium dla początkujących - najbardziej przydatne informacje

Budując kolorowe, podwodne światy w akwarium, które zasiedlają ozdobne ryby akwariowe i piękne, zwiewne rośliny, granicą są tylko nakłady finansowe. W sklepach akwarystycznych znajdziemy zarówno małe akwaria dla początkujących jak i ogromne zestawy dla doświadczonych pasjonatów rybek. Dla początkujących zalecane są całkowicie wyposażone akwaria, których ceny kształtują się od około 300 do ponad 4 tysięcy zł. Zestaw taki zawiera wszystkie niezbędne akcesoria do akwarium jak:

 • cicha i wydajna pompa recyrkulacyjna,
 • filtr i dyfuzor tlenu zapewniają czystą i higieniczną wodę,
 • grzałka,
 • termostat, który stale utrzymuje temperaturę wody na odpowiednim poziomie,
 • nowoczesny i energooszczędny system oświetlenia.

Ceny akwariów zależą głównie od wielkości, pojemności oraz akcesoriów w zestawie. Droższe akwarium domowe odznacza się dużą pojemnością, dzięki czemu można hodować zarówno małe jak i duże ryby akwariowe oraz pozwala również na hodowlę ryb morskich. Akwarium jest ustawione na solidnej szafce, które jest w stanie unieść jego ciężar i pozwala na wygodne przechowywanie akcesoriów. Drogie akwarium posiada panoramiczna szybę, kóre pozwala podziwaiać kolorowe ryby akwariowe w zupełnie nowy sposób.

Kupując akcesoria do akwarium czy też zestaw akwarium z akcesoriami zwróć uwagę na energooszczędność, gdyż urządzenia te muszą być włączone 24h, co oznacza duże zużycie energii.

Najlepsze gatunki ryb dla początkujących - zdjęcia i opisy

Dla początkujących oraz hobbystycznych miłośników akwarystyki polecane są rybki i rośliny słodkowodne, które nie wymagają stworzenia dla nich kosztownych, dużych akwariów. Marzeniem jest fajne, kolorowe akwarium z dużą ilością ryb. Jednak dla początkujących zalecane jest małe akwarium zawierające do 3 gatunków ryb. Ryby akwariowe mają różne wymagania do co środowiska, ph wody i temperatury. Wybierz gatunki ryb, które mają podobne wymagania i są łatwe do hodowli oraz wytrzymałe. Rzadkie i egzotyczne gatunki ryb nie są zalecane na początek. Ilość ryb dobierz do wielkości akwarium. Każda rybka akwariowe powinna mieć co najmniej 5 litrów wody dla siebie. Wybieraj na początek rybki o łagodnym, spokojnym usposobieniu, które nie będą wykazywały agresji wobec innych ryb.

Najbardziej popularne gatunki ryb akwariowych dla początkujących:

 1. Gupik (Pawie Oczko) to spokojna, nie wymagająca rybka akwariowa, która najbardziej nadaje się dla początkujących. Lubi lekko zasadową wodę, mocne oświetlenie i dużo roślin, w których może się schronić. Lubi towarzystwo Mieczyków i Molinezji.
 2. Mieczyk Hellera to rybka akwariowa, która wymaga dużego akwarium z dużą ilością roślinności. Mieczyki żyją parami. Pamiętaj, aby w akwarium trzymać nie więcej niż 3-4 samce tego gatunku, gdyż mogą być agresywne.
 3. Księżniczka Burundi najlepiej czuje się w dużej grupie w akwarium jednogatunkowym. Mogą być agresywne w stosunku do innych ryb.
 4. Drobniczka to idealna rybka akwariowa dla początkujących, która dobrze się czuje w dużym zakresie warunków. Wymaga jednak dużego akwarium.
 5. Akara Marońska lubi ciemne akwarium, dlatego świetnie sprawdzi się jeśli planujesz tajemnicze, zacienione akwarium.
 6. Neon Innesa to najbardziej popularna rybka akwariowa w Polsce. Najlepiej się czuje w zacienionych akwariach. Toleruje inne, małe ryby, lecz najlepiej lubi pływać w dużych stadach.

Mając większe doświadczenie można pokusić się o akwarium towarzyskie, które skupia różne gatunki ryb. Jakie ryby akwariowe żyją w zgodzie z innymi gatunkami:

 • danio pręgowany to łatwe do hodowli pręgowane rybki, które nadają się do średniej wielkości akwarium,
 • neon czerwony to spokojne i łagodne czerwono niebieskie rybki,
 • razbora borneańska to małe rybki posiadające niebieskie pasy wzdłuż tułowia, które lubią dużo dekoracji w akwarium,
 • bystrzyk kolumbijski to niebieskie rybki o czerwonych płetwach, które są łatwe w hodowli i dobrze czują się w dużej grupie,
 • gupik pawie oczko.

Hodowla ryb w akwarium to nie jest hobby kosztowne hobby, lecz raczej pracochłonne. Ceny rybek wahają się od 2 do 25 zł. Wyższe są ceny roślin do akwarium, gdyż kosztują one od około 20 do ponad 100 zł.