Podłoża akwariowe - rodzaje, opis, ceny, porady akwarystów

Każde akwarium musi mieć podłoże, w którym sadzimy rośliny akwariowe. Odpowiada ono nie tylko za estetykę akwarium, lecz także za parametry wody. Wybierając podłoże czasem kierujemy się jego wyglądem lub kolorem, aby ładnie zaprojektować akwarium. Jest to błąd. Podłoże należy starannie dobrać do rodzaju akwarium, aby było bezpieczne dla rybek. Przedstawiamy rodzaje podłoża akwariowego i podajemy ile kosztuje podłoże w sklepach oraz doradzamy jak wybrać najlepsze podłoże.

Podłoża akwariowe - jak wybrać najlepsze podłoże dla rybek i roślin

Odpowiednie podłoże akwariowe powinno spełniać następujące wymagania:

  • musi być luźne, tak aby woda mogła przepływać swobodnie między ziarnami i dochodzić do korzeni roślin, dzięki temu nie dochodzi do rozkładu beztlenowego resztek,
  • nie może zawierać związków wapnia, który zmienia parametry wody, dlatego też nie stosujemy w akwarium piasku ani żwiru wapiennego, zamiast niego najlepszy jest piasek kwarcowy,
  • podłoże nie może być zbyt jasne, gdyż światło odbite od jasnego podłoża jest nieodpowiednie dla rybek,
  • nie należy stosować: piasku morskiego, kamieni ze śladami związków metali, żwirku o ostrych krawędziach, zbyt świeżych gałęzi i korzeni.

Podłoże akwariowe układamy tak, aby tworzyło lekki spadek. Dzięki temu zanieczyszczenia będą gromadziły się w jednym miejscu. Podłoże układamy warstwami: najpierw kamienie, potem żwirek, a na końcu piasek.

Podłoża akwariowe - rodzaje

Do niedawna jedynym dostępnym podłożem do akwarium był piasek kwarcowy. Obecnie mamy dużo większy wybór.

Rodzaje podłoża:

  • żwir i piasek,
  • kamienie i skałki,
  • korzenie,
  • gotowy substrat do akwarium.

Żwir stanowi najlepsze podłoże dla korzeni roślin, jednak nie dostarcza roślinom żadnych składników pokarmowych. Dlatego też konieczne jest stosowanie nawozów dla roślin. W sklepach możemy kupić żwir i piasek o różnej grubości. Najlepszy jest żwir o grubości od 3 do 10 mm. Drobniejszy żwir jest odpowiedni dla roślin, jednak ma ostre krawędzie i nie nadaje się dla rybek żerujących przy dnie. Najczęściej stosuje się żwir wielkości ziarnka grochu. Większy żwir stosuje się w dużych akwariach z dużymi rybami. Piasek powinien mieć grubość od 1 do 3 mm. Drobniejszy piasek zbija się i nie dopuszcza wody do korzeni roślin, co może powodować procesy gnilne. Piasek akwariowy kosztuje około 15 zł za opakowanie 3 kg. Droższe żwiry sprzedawane są w opakowaniach po 2 kg i kosztują około 36 zł. Tańszy jest żwir akwariowy, którego opakowanie 3 kilogramowe kosztuje około 7 zł. Cena większych opakowań waha się od 50 do 150 zł w zależności od rodzaju żwiru. Cena opakowania większych kamyków do dekoracji wynosi około 9 zł.

Żwir i gruby piasek z czystych rzek i jezior oraz kupiony w sklepie należy przygotować przed zastosowaniem w akwarium. Aby przygotować podłoże, żwir wsypujemy do wiadra do połowy i przy pomocy głęboko zanurzonego węża płuczemy go mocnym strumieniem wody. Czynność powtarzamy kilkakrotnie, a następnie zalewamy całość wrzącą wodą. Aby sprawdzić czy żwir nie zawiera wapnia, bierzemy próbkę i zalewamy ją octem. Burzenie się lub piana oznacza, że żwir zawiera wapń.

Kamienie, skałki, korzenie i gałązki, skorupy orzecha kokosowego czy też gotowe domki czy skałki stosuje się jako dekoracje w akwarium. Przed wstawieniem do akwarium powinny być wygotowane, natomiast korzenie należy odpowiednio przygotować.

Od niedawna na rynku akwarystycznym pojawiły się podłoża akwariowe z lawy wulkanicznej. Podłoże to ma ciekawą kolorystykę, jest bogate w mikro- i makroelementy, działa jak filtr i oczyszcza wodę. Nie nadaje się jednak do każdego akwarium. Może zmienić parametry wody i nie nadaje się dla ryb przydennych, ze względu na porowatą strukturę. Kupując takie podłoże należy sprawdzić parametry wody w akwarium oraz nabywać lawę tylko ze sprawdzonego źródła. Cena opakowania kamieni lawowych wynosi około 15 zł za 5 litrów.

Czy warto wybierać gotowe podłoża akwariowe

Na rynku dostępne są gotowe substraty do akwarium zawierające glinę z zawartością składników odżywczych lub bez. Cena substratu waha się od około 20 do 100 zł za opakowanie 5 litrów.

Glina bez zawartości składników odżywczych została wypalona, dzięki czemu jest twarda, nie kruszy się i nie brudzi wody. Glina jest porowata, co pozwala osadzić się pożytecznym bakteriom. Porowatość działa jak filtr i czyści wodę. Jej brązowy lub czarny kolor wygląda naturalnie i atrakcyjnie. Wadą gliny jest jej lekkość, w skutek czego nie można z niej usypać nierówności czy pagórków. Brak składników odżywczych sprawia, że należy dodatkowo nawozić rośliny.

Substrat z zawartością składników odżywczych jest suszony. Jednak nie kruszy się i nie brudzi wody. Korzystnie zmienia parametry wody dostosowując ją dla rybek. Jest cięższy, dzięki czemu można stworzyć nierówne dno. Pobiera składniki odżywcze z wody, tak że nie ma w niej pokarmu dla glonów. Podłoże to należy przygotować, gdyż przez 3 tygodnie wydzielają się szkodliwe dla rybek związki azotu. Przez 3 tygodnie należy codziennie zmieniać wodę. Rośliny można posadzić od razu, zaś rybki można wpuścić dopiero po 3 tygodniach.