Karma weterynaryjna - skład, ceny i opis znanych produktów

Jedzenie podawane zwierzętom domowym ma ogromny wpływ na ich zdrowie. Należy, zatem stosować tylko pokarm dobrej jakości. Bez względu na to czy to odmiana sucha czy mokra. Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe. Kiedy trzeba sięgnąć po specjalne przysmaki dla psa lub kota. Gdy kondycja czworonogów znacznie się pogarsza w domu pojawia się karma weterynaryjna. Kiedy konkretnie jest stosowana? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Karmy weterynaryjne dla psów i kotów

Karma weterynaryjna jest też znana, jako specjalistyczna. Nie bez powodu jest tak nazywana. Nie stworzono jej, bowiem tylko dla zaspokajania głodu zwierząt domowych. Różne odmiany tego pokarmu są tworzone pod szczególne wymagania psów czy kotów. Dotkniętych daną chorobą lub też nieprzyjemną dolegliwością. Zadaniem tej karmy jest wspomaganie leczenia takich czworonogów. Dlatego często dodaje się do niej substancje lecznicze. Specjalna dieta obowiązuje zazwyczaj tylko przez określony czas. Ma wspierać dłuższe kuracje lub łagodzić najpoważniejsze objawy i stabilizować stan zwierzaka.

Karmy specjalistyczne i ich dawkowanie zawsze musi dobierać weterynarz. Po przeprowadzeniu szeregu badań. O zastosowaniu konkretnego rodzaju decyduje przede wszystkim choroba. Pod uwagę bierze się także wiek, aktywność zwierzaka a często też rasę. Ponadto trzeba wiedzieć, że zdrowy czworonóg nie powinien spożywać pokarmu weterynaryjnego. Ta zasada obejmuje wszystkie zwierzęta domowe. Ponieważ skład jedzenia skomponowano tak by uzupełniał niedobory konkretnych mikroelementów. Może, więc zawierć podwyższoną ilość witamin, minerałów, tłuszczy, białka albo węglowodanów.

Jak już wspominaliśmy pokarmy specjalistyczne nie są przeznaczone tylko dla bardzo chorych zwierząt. Do wyboru są też produkty dla pupili zmagających się z mniej groźnymi dolegliwościami. Świetnym przykładem jest karma hipoalergiczna. Stworzono ją z myślą o czworonogach z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Objawiającymi się uporczywym świądem, biegunkami i wymiotami. Opisywana karma jest pełnowartościowa i nie zawiera alergenów. Rzecz jasna należy dobierać ją do konkretnego uczulenia. Rozwinięcie powyższych informacji znajduje się na naszej stronie. Tak jak i opisy oraz ceny pokarmów hipoalergicznych.

Karmy weterynaryjne zbierające dobre opinie

Poza dopasowaniem do choroby, opisywane karmy dzieli się na suche i mokre oraz uzupełniające i pełnoporcjowe. Pierwsze pełnią funkcję dodatku do zwykłego posiłku. Natomiast na drugich oparta jest cała codzienna dieta. Po ogólnej charakterystyce czas a przedstawienie kilku popularnych produktów. Pierwszym jest sucha karma dla szczeniąt i młodych psów ROYAL CANIN Gastro Intestinal Junior. Podaje się ją podczas leczenia ostrych stanów zapalnych jelit. Jej cena to około 200 zł za 10 kg. Podobne zastosowanie ma mokra karma dla kota 4vets Gastro Intestinal. Kosztująca ponad 7 zł za 185 gramów.

Kolejna kama specjalistyczna dla kotów zbierająca dobre opinie to:

  • Royal Canin Sterilised – sucha i mokra karma stworzona dla kotów wysterylizowanych z tendencją do tycia. Chrupki kosztują około 60 zł za 2 kilogramy.
  • Purina Pro Plan Veterinary Diets Feline – mokry pokarm dla kota zmagającego się z cukrzycą. Do stosowania także podczas redukcji wagi. Cena to 30 zł za 10 opakowań po 85 gramów.
  • Concept for Life Veterinary Diet Urinary – przygotowana dla zwierzaków z chorobami dolnych dróg moczowych. Cena to około 80 zł za 12 puszek po 200 gramów.

Do wymienienia pozostała karma weterynaryjna dla psa. Polecane produkty to między innymi:

  • Royal Canin Veterinary Diet Canine Urinary – sucha karma dla psów z zapaleniem pęcherza i chorobami dolnych dróg moczowych. Cena to około 170 zł za 7,5 kilogramów.
  • Concept for Life Veterinary Diet Gastro Intestinal – mokra karma dla psów dotkniętych niewydolnością układu pokarmowego. Cena to 60 zł za 6 puszek po 400 gramów.
  • Hill's Prescription Diet – sucha karmadla psów z nadwagą. Kosztuje 240 zł za 12 kg.

Więcej rodzajów karmy weterynaryjnej opisujemy na naszej stronie. Podajemy opinie, skład i ceny.