Karma dla kota - lista najlepszych karm suchych i mokrych

Opiekunowie kotów dobrze wiedzą jak ważna jest odpowiednia karma, która zapewnia zwierzęciu zdrowie. Dla opiekuna zaś ważna jest cena produktu i łatwość podawania. Przedstawiamy typowe rodzaje karmy dla kotów i popularne marki kociej żywności. Doradzimy jakie jedzenie stosować dla kociąt, kotów zdrowych czy chorych oraz co zrobić, aby zakup karmy był najtańszy.

Karma dla kotów - jaką wybrać

Czy mięso to dobra karma dla kotów

Trudno powiedzieć, która karma jest dobra dla kota. Surowe mięso jest zdecydowanie najbardziej lubiane przez kota i jest to pokarm zdrowy. Jednak jest to rozwiązanie najdroższe. Ponadto mięso się szybko psuje, dlatego trzeba kupować małe ilości albo poporcjować i zamrozić. Mięso trzeba każdorazowo pokroić na małe kawałki. Nie zawsze mamy na to czas.

Jeśli wybieramy karmienie kotów mięsem, możemy wybrać:

 • surową wołowinę,
 • gotowany drób jak kurczaki czy indyki,
 • surowe mięso z indyka lub piersi kurczaka.
 • podroby jak wątróbki z kurczaka, nerki, wątroba, serca wołowe lub serca wieprzowe.

Kotu nie można dawać kości, dlatego też kurczaki muszą być pozbawione kości. Nie zaleca się podawania kotom wieprzowiny. Surowe lub gotowane mięso z kurczaka lub indyka to dobra karma dla kociąt i kotów chorych.

Kocie żarcie najtaniej - czy jedzenie przygotowane w domu to dobre rozwiązanie

Mięso drobiowe czy wołowe to nie jest tanie rozwiązanie. Najtaniej wychodzą podroby, jednak mają one mniej wartości odżywczych. Zanim kupimy podroby, warto dać kotu małą ilość i sprawdzić, czy smakują i czy nie ma wymiotów. Żarcie, które koty uznają za najlepsze, to surowe piersi z kurczaka i surowa wołowina, im lepszej jakości tym lepiej. Podroby nie zawsze kotu smakują.

Niektórzy opiekunowie sami przygotowują karmę dla kota, aby było taniej. Domowe kocie żarcie składa się z ugotowanego mięsa, ryżu i warzyw. Zanim się zdecydujesz, ugotuj małą ilość i sprawdź czy kotu to smakuje, gdyż może się zdarzyć, że kot wzgardzi twoim wysiłkiem kulinarnym. Domowe żarcie powinno być raczej świeże, gdyż rozmrożone jedzenie z ryżem często zwierzętom nie smakuje.

Gotowa karma dla kota

Zanim kupisz chrupki lub puszki dla kota poznaj nasze porady:

 • kup małe opakowanie i sprawdź czy kotu smakuje i nie ma wymiotów,
 • jeśli kot jest łakomy, dawaj mu porcję według wskazań producenta i resztę schowaj,
 • wybieraj karmy najlepszej jakości, renomowanych producentów,
 • nie dawaj kotu chrupek czy puszek dla psów,
 • kupuj dla kociąt karmę dla nich przeznaczoną.

Sklepy z karmą dla zwierząt oferują różne rodzaje karm. Do codziennego żywienia stosujemy tak zwane karmy bytowe. Producenci przygotowują również odpowiednie karmy dla kociąt, dla kotów po sterylizacji, dla kotów starszych czy też dla kotów poszczególnych ras oraz dla ras dużych. Karmy przygotowywane są z różnych rodzajów mięsa, często z niewielkim dodatkiem warzyw i zbóż. Tu już zdajemy się na gust naszego pupila.

Jeśli kotu coś dolega wybieramy karmy weterynaryjne, które doradzi lekarz weterynarii. Są to karmy zalecane przy niektórych kocich chorobach. Niektóre typowe dolegliwości możemy sami wspomagać odpowiednią karmą. Jeśli kotu często zdarza się wymiotować kulami włosowymi, szukamy karmy typu hairball. Dla kotów mających problemy z kryształami w moczu, odpowiednie są karmy typu urinary tract. Dla kotów alergików mogą być wskazane karmy bezzbożowe. Zaś karma typu sensitive będzie dobra dla kota o wrażliwym żołądku.

Gotowy suchy pokarm dla kota

Sucha karma dla kota, czyli tak zwane chrupki, to jedzenie bardzo wygodne dla opiekuna. Nie psuje się, wystarczy nasypać i już. Niestety sucha karma nie powinna stanowić podstawy żywienia kota, chyba że kot nie lubi puszkowego i je tylko suche. Karmienie wyłącznie suchą karmą może powodować otyłość pupila. Nie zapomnij, aby kot miał zawsze świeżą wodę.

Trudno powiedzieć, które kocie chrupki są najlepsze. Zależy to od upodobań pupila, zaś rankingi zmieniają się z roku na rok. Za najlesze marki uchodzi royal canin, iams i hills. Lecz są to karmy najdroższe. Przykładowa dobra sucha karma dla kota:

 • Josera,
 • Purina cat chow i purina one,
 • Sanabelle,
 • Orijen,
 • Applaws.

Co zrobić, żeby żywienie kota było tanie? Najlepiej kupować duże opakowania, szczególnie gdy masz więcej kotów. Cena zależy od wielkości opakowania. Dla przykładu cena opakowania 2 kg karmy Josera wynosi około 50 - 60 zł, zaś opakowanie 10 kg kosztuje od 140 do 180 zł.

Najtańsza karma nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż karmy dobrej jakości, renomowanych producentów, stanowią lepszą gwarancję dostarczenia kotu składników odżywczych właściwych dla jego zdrowia.

Mokre jedzenie dla kota

Mokre jedzenie, czyli puszki, saszetki i blaszanki, to raczej podstawa żywienia kotów. Warto pamiętać, że najtańsza karma dla kota nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż tylko dobra jakość karmy zapewnia zwierzęciu lepsze zdrowie i mniejsze koszty leczenia.

Czy duże opakowanie są dobrym rozwiązaniem? W przypadku karmy mokrej stanowi to problem. Karma mokra sprzedawana jest zwykle w puszkach 400 g i 200 g lub saszetkach 100 gr. Oczywiście im mniejsze opakowanie tym wychodzi drożej. Niestety większą puszkę dla jednego kota musimy często dzielić na 4 i na drugi dzień jedzenie nie jest już świeże. Najlepszym rozwiązaniem dla wybrednego kota są saszetki. Sklepy z żywnością dla zwierząt oferują duże zgrzewki lub duże opakowania saszetek. Jest to rozwiązanie najtańsze, gdyż hermetyczne opakowania mają długą datę ważności.

Najpopularniejsze i najłatwiej dostępne karmy w puszkach i saszetkach to Whiskas i Felix. W sklepach internetowych popularnością cieszą się karmy mokre takich firm jak:

 • Dolina Noteci,
 • Animonda Carny,
 • Gourmet,
 • Sheba,
 • Miamor.

Cena zależy od jakości karmy oraz od kupowanej ilości. W sklepach internetowych puszki i saszetki dla kota sprzedawane są w pakietach, im większy tym taniej. Dla przykładu cena zgrzewki 6 puszek Animonda Carny 200 g wynosi 19,80 zł. Jeśli kupimy pakiet 24 puszki zapłacimy około 66 zł.