Wielogodzinne przebywanie nad rzeką lub jeziorem jest relaksujące, lecz trudno byłoby spędzić tyle czasu z wędką w ręce. Ponadto niekiedy zabieramy ze sobą na ryby psa, którego trzeba przypilnować. Podpórka na wędki jest niezbędna, by na chwilę odłożyć wędkę i zjeść drugie śniadanie lub przywołać pupila. Podpórka to prosty kij z rozwidleniem w kształcie litery V. Stojak na wędki (sprawdź na: www.sklep-mietus.pl) natomiast jest potrzebny, gdy mamy więcej niż jedną gruntówkę. Jest to statyw na trzech nogach, który możemy postawić na każdym podłożu. Aby dobrze pełnił swoją rolę, musi być stabilny. Jakie jeszcze cechy powinien mieć dobry stojak na wędki?

Kiedy wystarczy podpórka?

Podpórka na wędkę to bardzo proste rozwiązanie, często wystarczające. Sprawdza się idealnie, gdy zmęczeni trzymaniem wędki chcemy ją na chwilę odłożyć. Jak wspomniano wyżej, podpórka jest kijem z rozwidloną końcówką. Wystarczy wbić go w podłoże i mamy oparcie na wędkę. Zaletą podpórki jest to, że można ją szybko przenieść z miejsca na miejsce. Jest bardzo prosta w instalacji, lekka i poręczna. Na jej korzyść przemawia również stosunkowo niska cena. Jeśli więc zamierzamy zmieniać miejsce połowu i mamy tylko jedną wędkę, podpórka sprawdzi się doskonale.

Idealny stojak na wędki

Stojak jest statywem na trzech nogach, który w odróżnieniu od podpórki nie musi być wbity do gruntu. Można postawić go na każdym podłożu, również na betonie czy drewnianym pomoście. Niektóre stojaki można przymocować do ziemi. Stojak pomieści kilka wędek. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, czy utrzyma on taką ilość wędek, jaką zamierzamy rozstawić oraz czy będzie trzymał się stabilnie. Stojaki są znacznie droższe od podpórek, jednak jest to specjalistyczny sprzęt wędkarski, posiadający różne funkcjonalności w zależności od modelu.

Sklep wędkarski Miętus oferuje duży wybór stojaków na wędki. Przykładowo Cormoran Beach Pod X-Treme 6310 to trójnóg na trzy wędki, wyjątkowo stabilny. Posiada ergonomiczną regulację nóg, a pośrodku hak do zawieszania worka z piaskiem, dla dodatkowego zwiększenia stabilności. Jest lekki, łatwy do przenoszenia i rozkładania. Natomiast Mitchell Beach Tripod to stojak prostszy w budowie i znacznie tańszy, przystosowany do pięciu wędek. Teleskopowe nogi umożliwiają ustawienie go w stabilnej pozycji, nadaje się doskonale do użytkowania w nierównym terenie.

Inny ciekawy stojak to Stanowisko DAM Alu Tri Pod Deluxe 4 Rod. Jest obecnie jedną z najciekawszych propozycji na rynku. Bardzo stabilny, posiada możliwość łatwego zmieniania kąta i ustawienia wędek.

Kupując statyw, zwróćmy więc uwagę na jego stabilność, wagę i praktyczność, dopasowując resztę do własnych potrzeb.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej