Choroby odzwierzęce - spis chorób, objawy, leczenie, zapobieganie

Zoonoza to choroba, którą możemy zarazić się od zwierząt. Z większością tych chorób nigdy się nie zetkniemy, gdyż można się nimi zarazić od zwierząt leśnych, gospodarskich, owadów oraz zwierząt i owadów występujących w innych krajach. Ludzie najbardziej obawiają się chorób, których nosicielem może być domowy pupil czyli kot lub pies. Dobra wiadomość jest taka, że chorób tych jest w Polsce bardzo mało. Najgroźniejsze do wścieklizna, zaś najczęściej występujące to pasożyty jak glisty, tasiemce czy grzybica skóry.

Jakie choroby odzwierzęce najczęściej występują u ludzi w Polsce

Choroba odzwierzęca, zoonoza, to choroba, którą człowiek zaraża się od zwierzęcia lub jego odchodów. Lista chorób zwierzęcych niebezpiecznych dla człowieka jest bardzo długa, gdyż możemy zarazić się od owadów, zwierząt gospodarskich, poprzez jedzenie nieprzebadanego mięsa, a nawet poprzez kontakt z roślinami. Dzieci mogą zarazić się przez kontakt z odchodami zwierząt w piaskownicy czy na trawniku. Zoonoza to często choroba brudnych rąk, ale nie tylko. Wiele chorób odzwierzęcych nie występuje w Polsce, możemy się jednak z nimi zetknąć w czasie podróży do krajów tropikalnych.

Najgroźniejsze choroby odzwierzęce, na jakie jesteśmy narażeni w Polsce to nie choroby od kota czy psa, lecz choroby przenoszone przez kleszcze. Od owadów tych możemy zrazić się takimi chorobami jak:

  • babeszioza,
  • erlichioza,
  • borelioza,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • tularemia.

Choroby wirusowe i bakteryjne przenoszone na człowieka od kota lub psa

Choroby wirusowe psów i kotów nie przenoszą się na człowieka. Jedyną i najgroźniejszą chorobą wirusową jest wścieklizna, którą przenoszą najczęściej zwierzęta leśne i nietoperze. Nie istnieje skuteczne leczenie tej choroby, która zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia i człowieka. Jedynym sposobem jest szczepienie osoby pokąsanej i coroczne, profilaktycznie szczepiene psów.

Choroby odzwierzęce bakteryjne zdarzają się rzadziej i są to:

  • Bruceloza wywołana przez bakterie występuje u zwierząt gospodarczy, lecz także u psów. Powoduje objawy podobne do grypy. Nie jest śmiertelna, lecz leczenie trwa długo.
  • Choroba kociego pazura występuje u kotów, rzadziej psów. Przenoszenie bakterii odbywa się przez zadrapanie lub ugryzienie. Choroba nie jest poważna i mija zwykle po około 10 dniach.
  • Leptospiroza wywołana przez krętki. W ostrych przypadkach leczenie prowadzi się przy pomocy antybiotyków. Choroba często przechodzi sama bez żadnych objawów.

Choroby odzwierzęce - pasożyty, które przenosi pies lub kot

Zwierzęta nie zachowują higieny, dlatego też często zarażają się pasożytami, które niestety mogą przenieść na ludzi. Najlepszym sposobem jest zapobieganie przez odrobaczanie zwierząt i mycie rąk po kontakcie ze zwierzęciem. Jeśli podejrzewamy pasożyty u siebie lub u dzieci należy zrobić badania kału na obecność pasożytów. Badania wykonujemy u całej rodziny oraz u zwierząt domowych. Leczenie nie przyniesie rezultatu, jeśli badania nie pokażą o jakiego pasożyta chodzi.

Najczęściej występujący pasożyt to grzybica skóry. Kot lub pies cierpiący na grzybicę skóry ma najczęściej łysinki na sierści w postaci okrągłych placków lub pierścieni na ogonie. Grzybica skóry występuje u zwierząt zaniedbanych i niedożywionych, lecz można ją przenieść na każdego kota i psa oraz na człowieka. U ludzi grzybica skóry objawia się najczęściej w postaci czerwonych pierścieni na skórze. Grzybica skóry nie jest chorobą zagrażającą życiu, jednak jest ona uciążliwa. Leczenie jest trudne i długotrwałe. Konieczne jest również dokładne sprzątanie całego mieszkania.

Pasożyty zwierząt wywołujące choroby u ludzi:

  • tasiemiec bąblowiec - przenoszenie larw odbywa się na przykład przez jedzenie niemytych jagód w lesie, gdyż nosicielami są zwierzęta leśne. Najbardziej narażone są osoby, które spędzają czas lub pracują w lesie. Larwy usadawiają się w organach, gdzie tworzą torbiele, często mylone z nowotworem. Nieleczone prowadzą do śmierci.
  • Giardioza lamblioza, wywołana przez pierwotniaki, najczęściej przebiega bezobjawowo. Przenoszenie pierwotniaka odbywa się najczęściej przez brudną wodę i częściej to zwierzęta zarażają się od ludzi, a nie odwrotnie.
  • Toksokaroza to choroba częsta u dzieci. Wywołują ją nicienie, glista kocia i psia. Mogą wystąpić takie objawy jak podwyższona temperatura, kaszel, osłabienie, lecz często choroba przebiega bezobjawowo.
  • Toksoplazmoza to choroba wywołana przez pierwotniaka. Przenoszenie odbywa się przez zjedzenie niebadanego mięsa, picie niepasteryzowanego mleka kóz, transplantacje itp. Zakażenie przez kontakt z odchodami kota zdarza się rzadko. Choroba jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Zwykle u człowieka przebiega bezobjawowo.

W Polsce rzadko jesteśmy narażeni na wirusowe lub bakteryjne choroby odzwierzęce, szczególnie od kota czy psa. Niemniej jednak warto zachować higienę z uwagi na pasożyty.