Guramiowate - spis ryb, opisy, zdjęcia, wymagania, opinie

Gurami, bojowniki, prętniki spotykamy u doświadczonych akwarystów, gdyż są to ryby trudne do hodowli. Bywają agresywne lub wrażliwe na choroby czy skład chemiczny wody. Przedstawiamy najważniejsze porady akwarystów, jak powinno wyglądać żywienie i rozmnażanie gurami. Pokazujemy zdjęcia, opisy i ceny najciekawszych gatunków ryb akwariowych.

Akwariowe ryby guramiowate - lista ryb, zdjęcia

Niektóre guramiowate upowszechniły się jako ryby akwariowe. Należą do nich takie rodzaje gurami jak:

  • gurami dwuplamisty,
  • gurami czekoladowe,
  • gurami mozaikowy,
  • gurami księżycowy,
  • gurami całujący,
  • gurami złote,
  • gurami czerwone.

Do guramiowatych należą również:

  • bojownik syjamski,
  • bojownik karłowaty,
  • wielkopłetw wspaniały,
  • prętnik trójbarwny,
  • prętnik karłowaty,
  • skrzeczyk karłowat,
  • skrzeczyk pręgowany.

Guramiowate to raczej duże ryby. Dorastają w akwarium do około 15 cm. Zaś w naturze niektóre rodzaje, na przykład gurami olbrzymi, dorastają nawet do 60 cm długości. Ceny guramiowatych do akwarium różnią się w zależności od gatunku. Najtańsze są gurami mozaikowe, gdyż ich ceny są w granicach 4 - 8 zł za rybkę.

Hodowla ryb guramiowatych - nasze porady

Hodowla guramiowatych w akwarium wymaga pewnego doświadczenia, gdyż ryby te są podatne na choroby i trudno je utrzymać przy życiu.

Do hodowli gurami niezbędne jest duże akwarium, co najmniej długości 200 cm. Akwarium powinno być przykryte pokrywą i posiadać wydajny filtr. Napowietrzanie wody nie jest konieczne, za to dobra filtracja jest konieczna, aby usunąć związki azotowe.

Gurami to ryby ciepłolubne. Wymagają temperatury 25-30°C, dlatego też grzałka z termostatem powinna być stale włączona. W chłodnej wodzie ryby stają się osowiałe i podatne na choroby. Najczęstsze choroby tych ryb to zaziębienie się w czasie oddychania znad wody. Dlatego akwarium powinno mieć pokrywę. Zalecane jest podmienianie wody przynajmniej raz w tygodniu.

Gurami nadają się do akwarium towarzyskiego. Ich usposobienie jest różne w zależności od gatunku. Samice w czasie tarła mogą być agresywne. Duże znaczenie ma wielkość akwarium. Gdy ryby mają mało miejsca, stają się niespokojne. Najbardziej spokojne usposobienie ma gurami mozajkowy.

Duże ryby jak pielęgnice nie są odpowiednim towarzystwem dla gurami, gdyż mogą być wobec nich agresywne. Można hodować małe rybki jak razbory, kosiarki czy neony. Nie powinno ich być dużo, gdyż te małe, ruchliwe rybki będą im wyjadały pokarm. Jeśli decydujemy się na podłoże z piasku, możemy dodać ryby denne jak bocje lub małe kiryski.

Żywienie tych ryb jest proste, gdyż są one wszystkożerne. Można im podawać pokarm w różnej formie. Preferują jednak pokarm żywy. Niestety mogą zjadać również małe ryby i narybek.

Rozmnażanie gurami w akwarium nie jest łatwe. Samice i samców trudno odrożnić. Niektóre gatunki tych ryb budują gniazda, u innych narybkiem opiekuje się samiec, u niektórych ikra pozostawiona jest bez opieki. Jeśli rozmnażanie się uda, należy wyłowić i odseparować narybek. Warto pamiętać, że gurami są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy je odławiać bardzo ostrożnie. Żywienie narybku wymaga podawania najpierw pokarmu w żelu, a potem podaje się larwy komarów, dafnie i artemie.

Guramiowate - najciekawsze gatunki, porady hodowlane, usposobienie i zdjęcia

Bojownik syjamski zamieszkuje w naturze wody stojące, jak pola ryżowe, bagna czy stawy. Charakterystyczną cechą samców jest bogate ubarwienie oraz długie płetwy. Hodowla tej ryby jest trudna ze względu na agresywne usposobienie. W naturze są one samotnikami, dlatego lepiej trzymać je pojedyńczo. Ryby te nie są zalecane do akwarium towarzyskiego, dlatego lepiej trzymać harem samiczek.

Najpopularniejsze ryby akwariowe wśród guramiowatych to gurami mozaikowe. Jest gurami odpowiedni dla początkujących, gdyż rybka jest najłagodniejsza i łatwo przystosowuje się do różnych parametrów wody. Wymaga dużego akwarium.

Popularnym gatunkiem jest gurami dwuplamisty o zielono niebieskim ubarwieniu i 2 ciemnych plamach. Mają różne usposobienie, jedne są agresywne a inne nie. Wymagają dużego akwarium z możliwością pobierania tlenu znad powierzchni wody.

Gurami czekoladowe to małe rybki akwariowe trudne w hodowli, podatne na choroby i wrażliwe na skład chemiczny wody. Najlepiej czują się w grupie powyżej 6 osobników.